بسته های آموزشی نفت - گاز - پتروشیمی WWW.NIPC.TK جهت تهیه بسته های آموزشی نفت - گاز - پتروشیمی به سایت زیر مراجعه نمایید WWW.NIPC.TK tag:http://irnpc.mihanblog.com 2019-09-13T17:51:06+01:00 mihanblog.com بسته آموزشی آشنایی با صنایع پتروشیمی 2014-11-17T14:59:46+01:00 2014-11-17T14:59:46+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/49 هدف از تهیه محصول : هدف از تهیه این نرم‌افزار آشنایی شاغلین صنعت با مباحث كلی صنعت پتروشیمی و واحدهای مختلف آن به همراه ارتباطات بین آنها می باشد.محتوا :نفت این ماده ارزشمند تحولی در ایجاد انرژی، رشد و پیشرفت صنایع و نهایتاً‌ رفاه و آسایش بشریت بوجود آورد. نفت و گاز، این منابع انرژی تجدید ناپذیر علی‌رغم پیشرفت علمی و فنی در زمینه منابع جدید انرژی و بعضاً تجدید پذیر هنوز بیشترین سهم در تولید انرژی را دارند.صنعت نفت دارای گستردگی و تنوع زیادی در فرایندها و محصولات می‌باشد كه به هدف از تهیه محصول : 
هدف از تهیه این نرم‌افزار آشنایی شاغلین صنعت با مباحث كلی صنعت پتروشیمی و واحدهای مختلف آن به همراه ارتباطات بین آنها می باشد.

محتوا :
نفت این ماده ارزشمند تحولی در ایجاد انرژی، رشد و پیشرفت صنایع و نهایتاً‌ رفاه و آسایش بشریت بوجود آورد. نفت و گاز، این منابع انرژی تجدید ناپذیر علی‌رغم پیشرفت علمی و فنی در زمینه منابع جدید انرژی و بعضاً تجدید پذیر هنوز بیشترین سهم در تولید انرژی را دارند.
صنعت نفت دارای گستردگی و تنوع زیادی در فرایندها و محصولات می‌باشد كه به عنوان مثال می توان به انواع مختلف سوخت‌ها، روغن‌ها، لاستیک ها و پلاستیک ها و غیره اشاره نمود. تولید این محصولات در واحدهای فرایندی مختلفی صورت می‌پذیرد كه برای آشنایی با این واحدها نرم افزار آموزشی با همین عنوان تولید گردیده است. در این نرم افزار در ابتدا به بررسی فرایند تشکیل نفت و گاز پرداخته و با استفاده از انیمیشن به سعی کرده این فرایند را با دقت به مخاطبان نشان دهد. در ادامه فرایند اکتشاف نفت و روش های آن ذکر شده تا کاربران با چگونگی انجام این اکتشافات آشنا شوند. سپس فرایندهای تصفیه و پالایش نفت و گاز که یکی از فرایندهای پیچیده صنعتی است ذکر شده و محصولات تولیدی به تفکیک ذکر گردیده است. 
پس از بررسی واحدهای پالایش و تصفیه، نوبت به واحدهای فراندی پتروشیمی میرسد که در ادامه واحدهای مختلف به همراه خوراک و محصولات آنها ذکر و روابط بین آنها بررسی گردیده است. به این معنا که ذکر می شود محصول هر واحد در کجا مصرف و صرف تولید چه ماده ای می شود. در انتها نیز معرفی اجمالی از محصولات پایین دستی گفته شده است.

عناوین مطالب موجود در این نرم افزار به شرح زیر می باشد: 
مقدمه
پیدایش نفت و گاز
صنعت پالایش نفت و گاز
صنایع پتروشیمی
معرفی واحدهای
NF (جداسازی گاز)
OL (الفین)
AR (آروماتیک)
PX (پارازایلن)
CA (کلر آلکالی)
EDC (اتیلن دی کلراید)
VCM (وینیل کلراید مونومر)
PVC (پلی ویمیل کلراید)
MTBE (متیل ترشیو بوتیل اتر)
LDPE (پلی اتیلن سبک)
HDPE (پلی اتیلن سنگین)
PP (پلی پروپیلن)
ABS 
UT (یوتیلیتی)
SBR (لاستیک مصنوعی)
آمونیاک
اوره
پلی استایرن
متانول
مجتمع های بزرگ پتروشیمی
واحدهای تبدیلات گازی
صنایع پایین دستی
]]>
بسته آموزشی آشنایی با نرم‌افزار Etap 2014-11-17T14:56:36+01:00 2014-11-17T14:56:36+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/48 Etap چیست؟امروزه انجام بسیاری از تحلیل‌های مورد نیاز در شبكه‌های الكتریكی بدون استفاده از نرم‌افزارهای مهندسی مربوطه غیر ممكن است. به همین جهت، نرم‌افزارهای مهندسی، بازوی توان‌مند مهندسان در محیط‌های صنعتی هستند. یكی از این نرم‌افزارها، نرم‌افزار قدرتمند Etap است. در این بسته آموزشی، سعی شده تا علاوه بر گردآوری اطلاعات فنی مورد نیاز، در یك محیط چند رسانه‌ای و جذاب، به بیان تحلیل‌های مختلف و نحوه انجام آن‌ها با استفاده از نرم‌افزار Etap پرداخته شود.نرم‌افزار Etap یكی از قدرتمندت Etap چیست؟
امروزه انجام بسیاری از تحلیل‌های مورد نیاز در شبكه‌های الكتریكی بدون استفاده از نرم‌افزارهای مهندسی مربوطه غیر ممكن است. به همین جهت، نرم‌افزارهای مهندسی، بازوی توان‌مند مهندسان در محیط‌های صنعتی هستند. یكی از این نرم‌افزارها، نرم‌افزار قدرتمند Etap است. در این بسته آموزشی، سعی شده تا علاوه بر گردآوری اطلاعات فنی مورد نیاز، در یك محیط چند رسانه‌ای و جذاب، به بیان تحلیل‌های مختلف و نحوه انجام آن‌ها با استفاده از نرم‌افزار Etap پرداخته شود.
نرم‌افزار Etap یكی از قدرتمندترین نرم افزارهایی است كه در انجام تحلیلهای مربوط به شبكه های توزیع در محیطهای صنعتی بكار برده می شود. این نرم افزار توسط شركت  Operation Technology ارائه شده و تاكنون تا نسخه 11 آن در بازار موجود میباشد. این نرم افزار ماژول های مختلفی دارد كه هر یک تحلیل خاصی از شبكه را انجام می دهد.

برخی از مهمترین قابلیت های تحلیلی این نرم افزار به این شرح است:
1-انجام محاسبات مربوط به پخش بار متقارن در سیستم (Balanced Load flow)
2-انجام محاسبات مربوط به پخش بار نامتقارن در سیستم (Unbalanced Load Flow)
3-انجام محاسبات مربوط به پخش بار بهینه سیستم (optimal Power Flow)
4-انجام محاسبات اتصال كوتاه (Short-Circuit Analysis)
5-انجام محاسبات مربوط به وقوع قوس الكتریكی (Arc Flash)
6-انجام محاسبات راه اندازی موتور (Motor Starting)
7-انجام محاسبات مربوط به راه اندازی ژنراتور (Generator Startup)
8-انجام محاسبات مربوط به تخمین پارامترهای موتورالقایی (Motor Parameter Estimation)
9-انجام تحلیلهای هارمونیكی شبكه (Harmonic Analysis)
10-انجام محاسبات پایداری گذرای شبكه (Transient Stability)
11-انجام محاسبات هماهنگی بین رله ها (Protective relay Coordination)
12-انجام محاسبات مربوط به قابلیت اطمینان سیستم (Reliability Assessment)
13-انجام محاسبات مربوط به خازن گذاری بهینه (Optimal Capacitor Placement)
14-انجام محاسبات مربوط به پخش بار DC (Dc power Flow)
15-انجام محاسبات اتصال كوتاه DC (DC Short Circuit Analysis)
16-انجام محاسبات مربوط سایزینگ باتری ها (Battery Discharge Sizing) 
17-انجام محاسبات مربوط به سایزینگ كابل (Power Cable Sizing)
18-انجام محاسبات مربوط به سایزینگ ترانسفورماتور (Power Transformer Sizing)
19-انجام محاسبات مربوط به بهینه سازی تپ ترانسفورماتور (Transformer Tap Optimization)
20-انجام محاسبات مربوط به شبكه های زمین (Ground Grid System)
21-انجام محاسبات مربوط به كانال كابل های زیرزمینی (Underground Raceway System)
22-طراحی دیاگرام های كنترلی سیستم (Control Circuit Diagram)
23-انجام محاسبات مربوط به كابل كشی (Cable Pulling System)
24- سیستم اطلاعات جغرافیایی (Geographic Information Systems)

معرفی نرم‌افزار آموزشی ETAP
نرم‌افزار آموزشی ETAP، كه توسط اداره كل آموزش و تجهیز منابع انسانی شركت ملی صنایع پتروشیمی تهیه شده است، نرم‌افزاری جامع و كامل بوده كه سعی شده در آن بسیاری از نیازهای مهندسان شاغل در محیط‌های صنعتی را پوشش دهد. برای نیل به این هدف، بخش عظیمی از مراجع علمی و مهندسی، اعم از كتب دانشگاهی، هندبوک ها و استانداردها مورد استفاده قرار گرفته و نیز تجربیات بسیاری از مهندسین شاغل در صنایع، ما را یاری نموده است. 

نرم‌افزار آموزشی تهیه شده، در یک دسته‌بندی كلی از بخش‌های زیر تشكیل شده است: 
1- بخش اطلاعات مهندسی
در این بخش از نرم‌افزار سعی شده تا بسیاری از اطلاعات مهندسی مورد نیاز برای كار با نرم‌افزار ETAP از مراجع علمی معتبر گردآوری و تهیه شود. هدف از ایجاد این بخش در نرم‌افزار، سهولت دسترسی به اطلاعات برای كاربر و عدم نیاز به مراجعه به منابع متفاوت است. این قسمت از نرم‌افزار در واقع یک بانک اطلاعات مرجع است كه با استفاده از كتاب‌های دانشگاهی، هندبوک های معتبر و استانداردهای بین‌المللی تهیه شده و در صورت نیاز به توضیحات علمی در مورد یک مطلب، براحتی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

2- معرفی ETAP
در این بخش از نرم‌افزار، به معرفی كلی نرم‌افزار ETAP، معرفی و توضیح ساختار آن، نحوه ایجاد یك پروژه در آن، نحوه انجام تحلیل‌های مختلف و مواردی از این دست پرداخته می‌شود. این بخش به صورت چندرسانه‌ ای یا Multimedia تهیه شده است.

3- معرفی المان‌‌ها
این بخش از نرم‌افزار آموزشی، به معرفی المان‌های مختلفی كه در نرم‌افزار ETAP مورد استفاده قرار می‌گیرد، پرداخته است. كلیه المان‌‌های موجود در نرم افزار توضیح داده شده و پارامترهای تنظیمی هر یک، به صورت دقیق شرح داده شده است. مقادیر تیپیكال پارامترها، نحوه به دست آوردن یا محاسبه كردن آن‌ها، نحوه استفاده از كتابخانه‌های ETAP و مواردی از این قبیل در این بخش توضیح داده شده است. این بخش به صورت چندرسانه‌ای (Multimedia) تهیه شده تا ضمن سهولت دسترسی به اطلاعات، از كارائی و جذابیت به سزایی برخوردار باشد. 

4- معرفی تحلیل‌ها
بسیاری از تحلیل‌ها و محاسباتی كه نرم‌افزار ETAP قادر به انجام آن‌هاست در این بخش به صورت تصویری و با جذابیت بالایی بیان شده است. این تحلیل‌ها هر یك به صورت جداگانه و توسط مثال‌ها به صورت كاملا علمی و مهندسی توضیح داده شده‌اند.
عمده‌ترین تحلیل‌های معرفی شده در این بخش عبارتند از:
1-انجام محاسبات مربوط به پخش بار متقارن در سیستم به روش‌های Newton Raphson، Gauss Seidel و Fast Decoupled
2-انجام محاسبات اتصال كوتاه بر اساس استاندارد IEC 61363 و IEC 60909 برای خطاهای تکفاز و سه فاز
3-انجام محاسبات راه‌اندازی موتورهای القایی به همراه توضیح نحوه تخمین پارامترها 
4-انجام تحلیل‌های هارمونیكی شبكه به دو صورت پخش بار هامونیكی (Harmonic Load Flow) و اسكن فركانس (Frequency Scan) با استفاده از استاندارد IEEE 519
5-انجام محاسبات پایداری گذرای شبكه 
6-انجام محاسبات هماهنگی بین رله‌‌ها، توضیح Star System در ETAP، نحوه رسم منحنی عملكرد و....
7-انجام محاسبات مربوط به جریان قابل تحمل كابل با استفاده از استانداردهای IEEE 399، ICEA P-54-440، NEC و BS7671 ونیز سایزینگ بهینه كابل
8-انجام محاسبات مربوط سایزینگ باتری‌ها 
9-انجام محاسبات مربوط به سایزینگ ترانسفورماتور و بهینه‌سازی تپ ترانس
10-انجام محاسبات مربوط به شبكه‌‌های زمین با استفاده از دو روش IEEE و Finite Element
در كلیه بخش‌های فوق، سعی شده تا با دیدی كاملا مهندسی، به مباحث مربوط به تحلیل نتایج نیز پرداخته شود. تأثیر پارامترهای مختلف بر نتایج، نحوه راستی‌آزمایی نتایج، تطبیق نتایج تحلیل‌ها با شرایط شبكه و مواردی از این دست از مسائلی است كه در هر بخش مورد توجه قرار گرفته است.

5- شبكه‌های نمونه و Case Studyهای واقعی
در این بخش، برای آشنایی هر چه بیشتر مخاطب با مباحث كاربردی و عملی مرتبط با تحلیل‌های مهندسی، نمونه‌ای از شبكه‌های واقعی موجود در مجتمع‌های پتروشیمی، شبیه‌سازی شده و اطلاعات لازم و واقعی برای تحلیل این شبكه‌ها در نرم افزار قرار داده شده است. این نمونه‌ها می‌تواند راهنمای بسیار مناسبی برای كاربر، در انجام تحلیل‌های واقعی و صحیح در مجتمع‌های صنعتی باشد.
]]>
بسته آموزشی انبار و ابزار برقی (Electrical Tools) 2014-11-17T14:53:08+01:00 2014-11-17T14:53:08+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/47 با توجه به اهمیت و نقش ابزارها در انجام كارها، و نیز خطراتی كه ممكن است در كار با بعضی از آن‌ها وجود داشته باشد، آشنایی با طرز استفاده از آن‌ها به خصوص برای افراد شاغل در مراكز صنعتی، می‌تواند از اهمیت به سزایی برخوردار باشد. همچنین نگهداری صحیح از ابزارها و نیز امكان دسترسی راحت به آن‌ها در مواقع نیاز، می‌تواند در انجام بهتر، سریع‌تر و منظم‌تر كارها مؤثر باشد.ابزارها به تجهیزات و وسائلی گفته می‌شوند كه در انجام كارهای مختلف به انسان كمك می‌كنند. در زندگی انسان امروزی و به خصوص د با توجه به اهمیت و نقش ابزارها در انجام كارها، و نیز خطراتی كه ممكن است در كار با بعضی از آن‌ها وجود داشته باشد، آشنایی با طرز استفاده از آن‌ها به خصوص برای افراد شاغل در مراكز صنعتی، می‌تواند از اهمیت به سزایی برخوردار باشد. همچنین نگهداری صحیح از ابزارها و نیز امكان دسترسی راحت به آن‌ها در مواقع نیاز، می‌تواند در انجام بهتر، سریع‌تر و منظم‌تر كارها مؤثر باشد.
ابزارها به تجهیزات و وسائلی گفته می‌شوند كه در انجام كارهای مختلف به انسان كمك می‌كنند. در زندگی انسان امروزی و به خصوص در محیط‌های صنعتی، انجام بسیاری از كارها بدون داشتن ابزار مناسب بسیار سخت و شاید غیر ممكن باشد. هر چه نوع كار مورد نظر پیچیده‌تر باشد، ابزار مورد استفاده نیز كامل‌تر و پیچیده‌تر خواهد بود.


این نرم‌افزار شامل دو بخش اصلی می‌باشد که در بخش اول پاره‌ای از پركاربردترین و رایج‌ترین ابزارهای موجود در یك محیط صنعتی را معرفی می‌کنیم. از این ابزار‌ها می‌توان میکرومتر، تورک‌متر، فیلر، فازمتر، بیرینگ‌ گرم‌کن و غیره می‌باشد. میكرومترها، تجهیزاتی هستند كه برای اندازه‌گیری ابعاد خارجی قطعات با دقت یك‌صدم تا یك‌هزارم میلیمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. تورك‌مترها برای اندازه‌گیری گشتاور وارد بر یك قسمت مورد استفاده قرار می‌گیرند. از فیلرها برای تنظیم و اندازه‌‌گیری فواصل خیلی كوچك بین قطعات استفاده می‌شود. فازمترها برای تشخیص سیم‌ها و شمش‌های فاز از نول و یا تشخیص برق‌دار بودن یا نبودن یك بخش از شبكه مورد استفاده قرار می‌گیرند. سنگ فرز برای بریدن و سایش قطعات محكم نظیر فلزات سخت، سنگ و... به كار برده می‌شود. یکی از روشهایی که برای جازدن بیرینگ موتورهای الکتریکی به کار برده می‌شود، استفاده از وسیله‌ای به نام بیرینگ گرم کن می‌باشد. برای بیرون آوردن بیرینگ موتورهای الکتریکی از ابزار‌های مخصوصی به نام پولی‌كش استفاده می‌شود.دربخش دوم نرم‌افزار به بیان نکات مهمی راجع به انبار ابزار اعم از آشنایی با روال دریافت از انبار، تحویل گرفتن سالم كالا از انبار و تحویل دادن سالم آن، توانایی تطبیق استانداردها با ابزارها و قطعات، طریقه حمل صحیح قطعات، ابزار و مواد و غیره پرداخته می‌شود.
انبارها در یك محیط صنعتی، برای ذخیره‌سازی مواد تولیدی، تجهیزات، ابزارآلات و مواد مورد نیاز برای استفاده در مواقع ضروری به كار برده می‌شوند. انبارها با توجه به نوع مواد و تجهیزاتی كه در خود نگه ‌می‌دارند انواع مختلفی دارند ولی رایج‌ترین آن كه یك پرسنل ممكن است با آن‌ها درگیر باشد، انبار ابزارآلات و انبارقطعات است. برای دریافت یك وسیله یا قطعه از انبار، مراحل خاصی باید طی شود تا وسیله مورد نیاز توسط انباردار در اختیار شخص قرار گیرد. كلیه كالاهای تحویل‌گرفته از انبار را در زمان تحویل باید مورد بررسی قرار داد تا اولا مشخصات فنی آن‌ها همان مشخصات درخواست داده شده باشد، و ثانیا معیوب و خراب نباشند. كلیه ابزارالات و وسائل مورد استفاده در یك محیط صنعتی، دارای مشخصاتی هستند كه این مشخصات معمولا به صورت استاندارد شده‌ای تعریف می‌شوند. در مورد تجهیزات الكتریكی بسیاری از مشخصات نظیر جریان نامی، ولتاژ نامی، توان قابل تحمل،‌ سرعت، درجه حفاظت یا IP و... را باید در موقع درخواست كالا چك شود تا با استانداردها و محل استفاده تطابق داشته باشد و در موقع تحویل كالا یا قطعه نیز باید چك شود تا با آن‌چه كه خواسته شده مطابقت داشته باشد.
زیرمجموعه‌های دو بخش اصلی نرم‌افزار در زیر آورده شده است:
بخش اول، ابزارهای برقی:
1-مقدمه
2-ابزار اندازه‌گیری:
2-1-كولیس
2-2-میكرومتر
2-3-تورك‌متر
2-4-فیلر
3-انبرها
4-آچارها
5-فازمترها
6-ابزار مرتبط با كابل‌ها
7-ابزار مرتبط با بیرینگ‌ها
7-1-بیرینگ‌گرم‌كن
7-2-پولی‌كش
8-دریل
9-سنگ فرز
10-پانچ

بخش دوم، انبار:
1- آشنایی با انبار
2- آشنایی با روال دریافت از انبار
3- تحویل گرفتن سالم كالا از انبار و تحویل دادن سالم آن
4- توانایی تطبیق استانداردها با ابزارها و قطعات 
5- آشنایی با روال هماهنگی با انبار جهت آماده نمودن كالای مورد نیاز
6- طریقه حمل صحیح قطعات، ابزار و مواد

]]>
بسته آموزشی كابلهای قدرت (Power cables) 2014-11-17T14:50:43+01:00 2014-11-17T14:50:43+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/46 آشنایی كلی با كابلهای قدرت موجود در صنعت پتروشیمی و آشنایی با ساختار و مشخصات و نحوه حمل و تست‌های مربوط به کابل‌ها و آشنایی با دستگاه عیب ‌یاب کابل و آشنایی با برخی روش‌های عیب یابی کابل و سایر نکات مرتبط و مفید راجع به کابل‌های قدرت می‌باشد.كابل‌‌ها تجهیزاتی هستند كه برای انتقال جریان الكتریكی از یك نقطه به نقطه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. كابل‌های قدرت معمولا با توجه به سطح ولتاژ و محل مورد استفاده، ممكن است از نظر ساختمان با یكدیگر متفاوت باشند. به طور كلی، تمامی آن‌ها آشنایی كلی با كابلهای قدرت موجود در صنعت پتروشیمی و آشنایی با ساختار و مشخصات و نحوه حمل و تست‌های مربوط به کابل‌ها و آشنایی با دستگاه عیب ‌یاب کابل و آشنایی با برخی روش‌های عیب یابی کابل و سایر نکات مرتبط و مفید راجع به کابل‌های قدرت می‌باشد.
كابل‌‌ها تجهیزاتی هستند كه برای انتقال جریان الكتریكی از یك نقطه به نقطه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. كابل‌های قدرت معمولا با توجه به سطح ولتاژ و محل مورد استفاده، ممكن است از نظر ساختمان با یكدیگر متفاوت باشند. به طور كلی، تمامی آن‌ها از یك بخش هادی یا رسانا تشكیل شده‌اند كه این بخش وظیفه هدایت جریان الكتریكی را به عهده دارد. بر روی این بخش در اغلب موارد از لایه‌های دیگری نیز استفاده می‌شود كه از مهمترین وظیفه آن‌ها، عایق‌كردن بخش هادی و جلوگیری از نشتی جریان و مهار میدان‌های الكتریكی، تنش‌های مكانیكی، خوردگی و... است. به طور كلی یك كابل قدرت می‌تواند از تمام یا بخشی از اجزاء زیر تشكیل شده باشد:هادی كابل، شیلد هادی، عایق كابل، شیلد عایق، غلاف داخلی، غلاف فلزی، آرمر و غلاف بیرونی.


در مجتمع‌های صنعتی همواره باید آمادگی لازم برای رفع سریع عیب و تجهیزات لازم برای انجام آن، وجود داشته باشد. لذا تعیین محل وقوع خطا در یك كابل و روش‌های مختلف برای رفع آن در این نرم‌افزار ارائه شده است كه آشنایی با آن‌ها می‌تواند تأثیر به سزایی در كاهش زمان توقف تولید ناشی از خرابی كابل‌ها داشته باشد. یك دستگاه عیب‌یاب در اغلب موارد چندین روش عیب‌یابی را پوشش می‌دهد كه كاربر می‌تواند بسته به شرایط خطا در كابل، روش مناسب را انتخاب كند. این روش‌ها می‌تواند شامل دو دسته عیب‌یابی اولیه و عیب‌یابی دقیق باشد.دسته اول رو‌ش‌هایی هستند كه مشخص می‌كنند كه خطا در چه فاصله‌ای نسبت به یكی از سرهای كابل قرار دارد. این روش‌ها به روش‌های اولیه یا Prelocation معروفند. دسته دوم که به روش‌های نقطه‌یابی یا Pinpointing معروفند برای مشخص کردن نقطه‌ای بر روی زمین برای کندن و رسیدن به محل معیوب کابل به کار می‌رود.در این نرم‌افزار به شرح انواع روش‌های مکان‌یابی عیب می‌پردازیم. یكی از روش‌های پیدا كردن محل خطا در یك كابل قدرت، كنترل و... استفاده از پالس‌هایی با فركانس رادیویی است که به آن روش TDR می‌گویند. هنگامی كه امپدانس محیطی كه یك سیگنال الكتریكی عبور می‌كند، عوض می‌شود، بخشی از سیگنال از محل تغییر امپدانس باز تابیده شده و بخشی دیگر از آن عبور می‌كند. از طرفی دیگر محل‌های وقوع خطا در یك كابل، معمولا دارای امپدانسی متفاوت از خود كابل هستند. از این رو با اندازه‌گیری زمان بین ارسال و بازگشت سیگنال و نیز با دانستن سرعت انتشار سیگنال در كابل، می‌توان فاصله بین محل خطا تا محل ارسال سیگنال را پیدا كرد.

روش TDR

با توجه به اهمیت كابل‌ها، در این نرم‌افزار سعی شده است به بیان پاره‌ای از مهم‌ترین مسائلی كه رعایت آن‌ها برای بهره‌برداری صحیح از یك كابل لازم است پرداخته شود. مشخصات فنی كابل‌ها، نكات مهم در حمل و نصب ونحوه انتخاب كابل‌ها از جمله مباحثی است كه به دلیل اهمیتشان در این نرم‌افزار مورد توجه قرار گرفته شده است. تست‌های مربوطه نیز در این نرم‌افزار شرح داده شده است. انجام تست‌ بر روی یك كابل، می‌تواند با استفاده از هر دو نوع ولتاژ AC و DC صورت گیرد. تست عایق كابل با استفاده از دستگاه مگر، از كاربردی‌ترین تست‌هایی است كه در هنگام تحویل گیری کابل می‌توان انجام داد. تست ولتاژ بالا یك كابل پس از نصب توسط ولتاژ‌های DC بالا، می‌تواند جاماندن براده‌ها و ذرات در میان فضاهای خالی در مفصل‌ها و سركابل‌ها و نیز وجود حفره‌ها در داخل عایق را به خوبی نشان دهد. شاید بتوان تنها تست كاربردی را تست اندازه‌گیری مقاومت عایقی دانست. تست یك كابل با استفاده از ولتاژهای متناوب، معمولا توسط سازنده و بر اساس استانداردهای جهانی، قبل از ارائه محصول به بازار انجام می‌گیرد.برای آشنایی بیشتر با سر فصل ها عناوین آنها و عناوین زیر مجموعه آنها به ترتیب در زیر آمده است:
1- مقدمه
2- ساختمان كابل‌ها
3- مشخصات فنی كابل‌ها
3-1- مشخصات ساختمانی
3-2- مشخصات الكتریكی
4- تحویل‌گیری از انبار
5- حمل كابل‌ها
6- آزمایشات و تست‌های كابل
6-1- چرا تست؟
6-2- تست با ولتاژ مستقیم
6-2-1- تست ولتاژ بالا
6-2-2- تست مقاومت عایقی
6-3- تست با ولتاژ متناوب
7- انواع عیوب كابل‌ها
8- روش‌های مكان‌یابی عیب‌
8-1- مكان‌یابی عیب چیست؟
8-2- روش‌های مكان‌یابی اولیه یا Prelocation
8-2-1- روش‌های ساده و مقدماتی
8-2-2- TDR
8-2-3- روش بازتاب جرقه یا Arc Reflection
8-2-4- Surge pulse reflection
8-2-5- Voltage Decay reflection
8-3- روش‌های نقطه‌یابی یا Pinpointing
8-3-1-Acoustic detection
8-3-2- Electromagnetic Surge detection
8-3-3- Earth Gradient
9- دستگاه عیب‌یاب كابل
9-1- معرفی دستگاه
9-2- نكات ایمنی
10- نكات مهم در كابل‌كشی
11- انتخاب كابل
]]>
بسته آموزشی سیستمهای زمین (Earthing systems) 2014-11-17T14:48:00+01:00 2014-11-17T14:48:00+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/45 درتمامی تأسیسات الكتریكی، بخصوص در مجتمع‌های صنعتی، اتصال به زمین یكی از مهم‌ترین واساسی‌ترین اقداماتی است كه جهت حفاظت اشخاص و تجهیزات و نیز بهبود عملكرد سیستم، صورت می‌گیرد. لذا در این نرم‌افزار به آموزش مطالب مفیدی در ارتباط با سیستم زمین اعم از حفاظتی و الکتریکی می‌پردازیم. فراگیری این مطالب به همراه کلیپ‌های آموزشی می‌تواند تا حد بسیار زیادی در جلوگیری از بروز حادثه برای اشخاص و نیز تجهیزات مورد استفاده در مجتمع، مؤثر باشد.سیستم زمین در تاسیسات الكتریكی به علت حفاظت از جان درتمامی تأسیسات الكتریكی، بخصوص در مجتمع‌های صنعتی، اتصال به زمین یكی از مهم‌ترین واساسی‌ترین اقداماتی است كه جهت حفاظت اشخاص و تجهیزات و نیز بهبود عملكرد سیستم، صورت می‌گیرد. لذا در این نرم‌افزار به آموزش مطالب مفیدی در ارتباط با سیستم زمین اعم از حفاظتی و الکتریکی می‌پردازیم. فراگیری این مطالب به همراه کلیپ‌های آموزشی می‌تواند تا حد بسیار زیادی در جلوگیری از بروز حادثه برای اشخاص و نیز تجهیزات مورد استفاده در مجتمع، مؤثر باشد.
سیستم زمین در تاسیسات الكتریكی به علت حفاظت از جان اشخاص و بهبود كاركرد سیستم‌ها و حفافظت تجهیزات، از اهمیت به سزایی برخوردار می‌باشد. این نوع اتصال، معمولا بر حسب نوع كاربرد آن به دو دسته زمین حفاظتی و زمین الكتریكی تقسیم می‌شود. زمین حفاظتی كه به آن ارتینگ نیز گفته می‌شود، معمولا به فرآیند اتصال همه قطعات فلزی یا بدنه‌های فلزی تجهیزات الكتریكی به زمین گفته شده و برای حفاظت اشخاص در زمان‌های وقوع اتصال كوتاه بخش برق‌دار دستگاه به بدنه صورت می‌گیرد. زمین الكتریكی یعنی زمین‌كردن بخش‌هایی از دستگاه كه جزئی از مدار الكتریكی است. از این موارد می‌توان به زمین كردن مركز ستاره سیم‌پیچی ژنراتور یا ترانسفورماتور اشاره كرد.علاوه دو مورد زمین ذكر شده، انواع دیگری از زمین كردن نیز وجود دارد كه از این موارد می‌توان به زمین استاتیكی، زمین صاعقه، زمین الكترونیك و زمین تعمیرات اشاره كرد. از آن‌جا که این انواع، معمولا دارای وظایف حفاظتی هستند، در این نرم‌افزار جزء انواع زمین حفاظتی طبقه‌بندی شده‌اند و به شرح آنها پرداخته شده است.
در این نرم‌افزار پس از معرفی انواع سیستم زمین از نظر مفهومی، به بیان روش‌های اجرای سیستم زمین در عمل پرداخته و مشخصات استاندارد یك سیستم زمین بیان می‌شود. برای ایجاد یك اتصال زمین، در اجرا روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد كه چندمورد از مهم‌ترین آن‌ها استفاده از الكترود صفحه‌ای و استفاده از الكترودهای میله‌ای می?باشد. بر اساس استاندارد IEC، انواع اتصال زمین شبكه‌های برق، توسط كدهای استاندارد شده‌ای نشان داده می‌شود كه متشكل از دو یا سه حرف پشت سرهم هستند.


یكی از معروف‌ترین مشخصاتی كه برای یك سیستم زمین مطرح می شود، میزان مقاومت آن است. از نظر ایمنی، هر چه میزان این مقاومت كمتر باشد، سیستم زمین از كیفیت و كارایی بهتری برخوردار است. برای حصول اطمینان از كاركرد مناسب یك سیستم زمین، باید تست‌ها و چك‌هایی را به صورت دوره‌ای بر روی كلیه اجزاء این سیستم انجام داد. برای اصلاح یا كاهش مقاومت زمین روش‌های مختلفی وجود دارد كه مناسب‌ترین آن‌ها، افزایش تعداد الكترودهای موازی استفاده شده است. برای جلوگیری از خوردگی، معمولا اتصالات سیستم زمین را با استفاده از روش خاصی كه به جوش حرارتی یا CadWeld معروف است انجام می‌دهند.
عوامل مؤثر بر كیفیت سیستم زمین، نحوه انجام تست‌های دوره‌ای، اندازه‌گیری مقاومت الكتریكی سیستم زمین، نحوه اصلاح مقاومت زمین و جوش حرارتی و بسیاری از مطالب ارزنده راجع به سیستم زمین از جمله مباحثی هستند كه به دلیل اهمیتشان در این نرم‌افزار بدان‌‌ها پرداخته می‌شود.برای اندازه‌گیری مقاومت زمین دستگاه‌های خاصی ساخته شده‌اند كه به Earth Resistance Tester معروفند. این دستگاه‌ها معمولا دارای سه ترمینال هستند كه با نام‌های? E، P و C مشخص شده‌اند و به سه الكترود كه در یك خط بر روی زمین كوبیده می‌شوند، وصل می‌شود.


برای آشنایی بیشتر با قسمت‌های مختلف این نرم‌افزار عناوین آنها به ترتیب در زیر آمده است:
1- مقدمه
2- انواع سیستم زمین
2-1- زمین حفاظتی
2-1-1- زمین استاتیكی یا Static Grounding
2-1-2- زمین تجهیزات یا Equipment Grounding
2-1-3- زمین محافظ در برابر صاعقه یا Lightning Grounding
2-1-4- زمین الكترونیك یا Electronic Earthing
2-1-5-زمین تعمیرات یا Maintenance Safety Grounding
2-2- زمین الكتریكی
3- كدهای استاندارد سیستم زمین
4- انواع اتصال زمین از نظر اجرا 
5- مشخصات استاندارد سیستم زمین 
6- عوامل مؤثر در كیفیت سیستم زمین 
7- موارد اجرایی سیستم زمین 
7-1- اتصال به زمین 
7-2-محاسبه سطح مقطع سیم 
7-3-جوش حرارتی 
8- آزمایشات دوره‌ای 
9- اندازه‌گیری مقاومت زمین
10- روش‌‌های اصلاح مقاومت زمین
]]>
بسته آموزشی منابع تغذیه اضطراری (UPS) 2014-11-17T14:43:42+01:00 2014-11-17T14:43:42+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/44 با توجه به اینکه در صنعت پترو شیمی پیوستگی و تامین بدون اختلال برق به خصوص در تغذیه سیستم‌های كنترلی و حفاظتی بسیار با اهمیت می‌باشد، منابع تغذیه اضطراری نقش مهمی را ایفا می‌کنند. لذا در این نرم افزار برای آشنایی کافی با طرز کار منابع تغذیه اضطراری مطالب مفیدی، همراه با تصاویر و فیلم‌های مرتبط ارائه شده است که به فراگیری آنها کمک شایانی می‌کند.بسیاری ازسیستم‌های الکتریکی حساس و مهم در بسیاری از كارخانجات، مراکز صنعتی، ادارات و حتی منازل در هنگام قطع برق شهرنیازمند منبع تغذیه دیگر با توجه به اینکه در صنعت پترو شیمی پیوستگی و تامین بدون اختلال برق به خصوص در تغذیه سیستم‌های كنترلی و حفاظتی بسیار با اهمیت می‌باشد، منابع تغذیه اضطراری نقش مهمی را ایفا می‌کنند. لذا در این نرم افزار برای آشنایی کافی با طرز کار منابع تغذیه اضطراری مطالب مفیدی، همراه با تصاویر و فیلم‌های مرتبط ارائه شده است که به فراگیری آنها کمک شایانی می‌کند.
بسیاری ازسیستم‌های الکتریکی حساس و مهم در بسیاری از كارخانجات، مراکز صنعتی، ادارات و حتی منازل در هنگام قطع برق شهرنیازمند منبع تغذیه دیگری جهت ادامه کار می‌باشند. از مهم‌ترین منابع تغذیه اضطراری را می‌توان UPS‌ها و دیزل-ژنراتورها دانست. 
در این نرم‌افزار ابتدا به بررسی انواع ups ها از قبیل Line interactive ups , On-line ups DC ups, Off-line ups , و اجزا و طرز کار آنها پرداخته می‌شود.
UPSهای DC، معمولا به عنوان شارژر باتری‌ها و یا جهت تغذیه بارهای DC حساس به كار برده می‌شوند.در UPSهای Off line در حالت عملکرد عادی، ولتاژ و توان خروجی مستقیما از برق شهر یا منبع تغذیه اصلی تامین می‌گردد. UPSهای Line interactive معمولا از یك سوئیچ استاتیك، یك مبدل دو جهته و باتری تشکیل شده‌اند. UPSهای On-line شامل رکتیفایر، اینورتر، باتری و یك سوئیچ استاتیك بای‌پس می‌باشد. در حالت عملكرد عادی این نوع UPS، ولتاژ ابتدا به وسیله ركتیفایر به DC و توسط اینورتر دوباره به برق AC تبدیل می‌شود. باتری نیز همزمان برای مواقع اضطراری شارژ می‌شود.
در ادامه نرم‌افزار به معرفی دیزل ژنراتور پرداخته می‌شود و مواردی از قبیل اجزا و سرویس و نگهداری آن بیان می‌شود. یك دیزل-ژنراتور ازسیستم‌های مختلفی تشكیل شده است كه هر یك وظیفه مشخص و تعیین شده‌ای را دارا می‌باشد. این سیستم‌ها عبارتند از سیستم هوارسانی، سوخت‌رسانی، استارت، شارژینگ و غیره. دیزل-ژنراتورها را معمولا در بازه‌های زمانی مشخص و عمدتا بر اساس میزان ساعت كاركرد سیستم مورد بازبینی و سرویس‌های دوره‌ای قرار می‌دهند. مهم‌ترین مراحلی كه به طور مستمر در این زمینه باید انجام داد چک کردن مواردی از قبیل آب رادیاتور،روغن،تسمه،فیلتر‌ها، بدنه، باتری و غیره می‌باشد.


در ادامه نرم‌افزار انواع باتری ها نظیر باتری های اسیدی و نیکل کادمیوم بررسی و مقایسه میشوند و مواردی از قبیل نگهداری و نکات ایمنی باتری ها بیان می‌شود. باتری‌‌های اسیدی یا Lead-Acid از قدیمی‌ترین انواع باتری‌ها هستند. دشارژ‌های عمیق و اصطلاحا Deep Discharge باعث كاهش شدید عمر باتری می‌شود. باتری‌های نیكل-كادمیوم نوع دیگری از باتری‌ها هستند که شارژ سریع را به شارژ آرام ترجیح داده و به طور كلی برای ماندن طولانی مدت زیر شارژ مناسب نیستند. هر دو نوع باتری ذكر شده یعنی انواع سرب‌اسید و نیكل كادمیوم در دو نوع Sealed Type و Vented Type تولید می‌شوند. برای سرویس و نگهداری باتری‌ها می توان مواردی نظیر ولتاژ باتری، غلظت محلول باتری ، تست ترمینال‌ها ، تست بار، تمیزكاری سطح باتری، دمای باتری را چک و بررسی کرد.


در این مجموعه بعد از معرفی باتری‌ها، نکات مفیدی راجع به نیازسنجی و اولویت‌بندی مصارف، برآورد توان مورد نیاز، انتخاب محل مناسب جهت استقرار، در سرویس قرار دادن منابع تغذیه اضطراری و ... موجود می‌باشد. در اندازه‌گیری و تخمین میزان توان مصرفی تجهیزات و تبدیل معیارها به یكدیگر باید موارد و فاكتورهایی را مد نظر قرار داد. ضریب توان بار، crest factor، فاکتور گسترش شبکه از این موارد می‌باشند. برای انتخاب محل مناسب جهت استقرار منابع تغذیه اضطراری باید مواردی را در نظر گرفت. دمای محیط و ارتفاع محل از سطح دریا از این موارد می‌باشد.سر فصل‌ها و عناوین زیرمجموعه‌های موجود در این نرم‌افزار، به ترتیب در زیر آمده است:
1- مقدمه
2- UPS
2-1- UPSهای DC
2-2- ‌UPS‌های AC
2-2-1- Off-Line UPS
2-2-2- Line Interactive UPS
2-2-3- On-Line UPS
2-3- انواع خطاهای UPS
3- دیزل-ژنراتور
3-1- آشنایی با اجزاء و ساختمان
3-2- سرویس و نگهداری
3-3- عیب‌یابی
4- باتری‌ها
4-1- كلیات
4-2- سرویس و نگهداری
4-3- نكات ایمنی
5- نیازسنجی و اولویتبندی مصارف
6- برآورد توان مورد نیاز
7- انتخاب محل مناسب جهت استقرار
8- روش مناسب حمل منابع تغذیه
9- نحوه در سرویس قرار دادن منابع تغذیه
]]>
بسته آموزشی عایق های الکتریکی (Electrical Insulator) 2014-11-17T14:40:09+01:00 2014-11-17T14:40:09+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/43 امروزه انواع عایق های الکتریکی که درصنعت به کار برده می شوند رو به افزایش و پیشرفت می باشد. لذا آشنایی با خواص و مشخصات عایق های جامد، مایع و گاز و آشنایی با تست های اعمالی بر روی عایق های الکتریکی و همچنین تجهیزات مورد نیاز برای انجام این تست ها، از ضروریات می باشد. در این نرم افزار مطالب مفیدی در کلیپ های آموزشی راجع به عایق های الکتریکی ارائه می شود.به طور كلی در سیستم‌های الكتریكی، مواد مختلف را می توان به دو دسته مجزا تقسیم كرد: مواد رسانا یا هادی و مواد عایق. مواد رسانا م
امروزه انواع عایق های الکتریکی که درصنعت به کار برده می شوند رو به افزایش و پیشرفت می باشد. لذا آشنایی با خواص و مشخصات عایق های جامد، مایع و گاز و آشنایی با تست های اعمالی بر روی عایق های الکتریکی و همچنین تجهیزات مورد نیاز برای انجام این تست ها، از ضروریات می باشد. در این نرم افزار مطالب مفیدی در کلیپ های آموزشی راجع به عایق های الکتریکی ارائه می شود.
به طور كلی در سیستم‌های الكتریكی، مواد مختلف را می توان به دو دسته مجزا تقسیم كرد: مواد رسانا یا هادی و مواد عایق. مواد رسانا موادی هستند كه قابلیت هدایت خوبی دارند و جریان برق را به طرفی كه می‌خواهیم هدایت می‌كنند. مواد عایق قابلیت هدایت الكتریسیته آن‌ها ضعیف است و با استفاده از آن‌ها جریان را از طرفی كه نمی‌خواهیم هدایت شود، باز می‌داریم.


در حالت ایده‌ال، ماده عایق ماده‌ای است كه اجازه عبور هیچ‌گونه جریانی را از خود نمی‌دهد. اما در عمل هیچ عایقی ایده‌ال نیست و از این رو همواره مقداری جریان از عایق عبور می‌كند هرچند میزان این جریان بسیار اندك است. جریان عبوری از عایق را می‌توان به مؤلفه‌های مختلف تقسیم كرد که عبارتند از: جریان شارژ خازنی، جریان پلاریزاسیون یا جذبی، جریان نشتی سطحی، جریان نشتی داخلی یا عمقی.مواد عایق را از لحاظ شكل ظاهری می توان به سه دسته عایق‌های جامد، مایع و گاز تقسیم كرد. اكثر مواد عایقی كه در سیستم‌های الكتریكی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از نوع عایق‌های جامد هستند. از عایق‌های جامد می‌توان PVC را نام برد كه در ساختمان كابل‌های فشارقوی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از مهم‌ترین خواص الكتریكی عایق های جامد عبارتند از: ولتاژ شكست، ضریب تلفات عایقی، اندیس پلاریزاسیون، مقاومت مخصوص عایق و غیره.
روغن در ترانس و كلیدهای فشار قوی نمونه‌ای از عایق مایع است. آن‌چه كه در عایق‌های مایع باعث هدایت اندك جریان الكتریسیته می‌شود وجود یون‌های مثبت و منفی در داخل عایق است.


از معروف‌ترین عایق‌های گازی شكل، می‌توان گاز SF6 را نام برد كه در ساختمان كلیدهای فشار قوی به كار برده می‌شود. ضمن این‌كه هوا نیز یك عایق گازی شكل است. 
برخی از عوامل مؤثر بر عملكرد و طول عمر عایق‌ها عبارتند از: فشارهای الكتریكی، آسیب‌های مكانیكی، مواد شیمیایی، دما، رطوبت، فشار.
برای تعیین صحت عمل‌كرد عایق‌ها، معمولا تست‌هایی در نظر گرفته می شود كه با استفاده از آن‌ها و اندازه‌گیری مشخصات عایق، می‌توان به صحت عملكرد عایق پی برد. این تست‌ها را معمولا به طور دوره‌ای بر روی عایق‌ها انجام می‌دهند. در بروشورها و كاتالوگ‌های دستگاه‌های تست عایقی، معمولا مشخصه‌ای تحت عنوان IP برای دستگاه ذكر شده است كه بیانگر اطلاعاتی ضروری برای اپراتور می‌باشد. از روی شماره IP، اپراتور تشخیص می دهد كه آیا یك دستگاه تست برای شرایط محیطی و نوع كاربرد مدنظر وی مناسب می‌باشد یا خیر.
در این نرم فزار به بیان تست های مرتبط با عایق های الکتریکی و همچنین دستگاه های تست عایق ها پرداخته می شود. از مهمترین این تست ها عبارتند از تست اندیس پلاریزاسیون، تست مقاومت عایقی، تست دی الکتریک روغن و تست HiPot .
تست مقاومت عایقی به منظور اندازه‌گیری مقاومت الكتریكی عایق صورت می‌گیرد. دستگاه تست عایق ساخت كارخانجات Megger انگلستان دستگاهی قابل حمل است كه بصورت آنالوگ و دیجیتال وجود دارد و می تواند مقاومت عایق را بصورت مستقیم به اهم، مگا اهم، گیگا اهم و یا ترااهم بدون درنظرگرفتن ولتاژ تست انتخابی، قرائت كند. عایق خوب معمولاً مقاومتی درحد مگا اهم و یا محدوده های بالاتر دارد.


تست اندیس پلاریزاسیون، ساده‌ترین تست مقاومت برحسب زمان برای عایق‌ها است كه بر اساس فرآیند جذب یا پلاریزاسیون در داخل عایق پایه‌گذاری شده است.
یكی ازمهمترین مشخصات یك روغن خوب، بالا بودن قدرت دی‌الكتریك آن است. لذا تست دی الکتریک روغن برای آن ضروری است. در دستگاه تست دی‌الكتریك روغن، محفظه‌ای وجود دارد كه روغن مورد آزمایش را درون آن قرار می‌دهند.


تست HiPot و یا تست فشارقوی، در واقع یك روش اندازه‌گیری نیست بلكه پروسه‌ای است كه مقاوم بودن عایق در برابر ولتاژ بالا را مشخص می کند. دستگاه تست Hipot جهت اعمال ولتاژ بالا به یك عایق و اندازه‌گیری میزان جریان عبوری از آن ساخته شده است.

در این نرم افزار با عناوین زیر آشنا می شوید:
1- مقدمه
2- آشنایی با مواد عایقی و مشخصات فنی آن‌ها
2-1- رفتار عایق تحت ولتاژ اعمالی
2-2- آشنایی با خواص و مشخصات فنی عایق‌های جامد
2-3- آشنایی با خواص و مشخصات فنی عایق‌های مایع
2-4- آشنایی با خواص و مشخصات فنی عایق‌های گازی
3- عوامل مؤثر بر عملكرد و طول عمر عایق‌ها
4- تست عایق‌های الكتریكی
4-1-تست مقاومت عایقی: 
4-2-تست اندیس پولاریزاسیون PI
4-3-تست دی الكتریك روغن
4-4- تست تحمل ولتاژ اعمالی HiPot
5-آشنایی با تجهیزات تست عایق‌های الكتریكی
5-1- دستگاه مگر
5-2- دستگاه تست Hipot
5-3- دستگاه تست دی‌الكتریك روغن
5-4- حفاظت دربرابر عناصر خارجی
5-5- رعایت نكات ایمنی هنگام آزمایشات
]]>
بسته آموزشی رله‌های حفاظتی (Protection Relays) 2014-11-17T14:36:51+01:00 2014-11-17T14:36:51+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/42 با توجه به اینکه حفاظت از سیستم‌های قدرت در برابر حالت‌های ناخواسته و خطا، امری ضروری است، رله‌ها به عنوان هسته اصلی سیستم حفاظت نقش مهمی را ایفا می‌کنند. لذا آشنایی با رله‌ها و همچنین طرز کار و نحوه تشخیص خطا توسط آنها و آشنایی با ساختار سیستم حفاظت دستگاه‌ها بسیار مفید خواهد بود. این نرم‌افزار جهت آشنایی كلی با رله‌های حفاظتی موجود در صنعت پتروشیمی ارائه شده است.در سیستم‌های قدرت، با وجود قابلیت اطمینان این سیستم‌ها، همواره احتمال وقوع حالت‌های ناخواسته و غیر عادی كه موجب اخت با توجه به اینکه حفاظت از سیستم‌های قدرت در برابر حالت‌های ناخواسته و خطا، امری ضروری است، رله‌ها به عنوان هسته اصلی سیستم حفاظت نقش مهمی را ایفا می‌کنند. لذا آشنایی با رله‌ها و همچنین طرز کار و نحوه تشخیص خطا توسط آنها و آشنایی با ساختار سیستم حفاظت دستگاه‌ها بسیار مفید خواهد بود. این نرم‌افزار جهت آشنایی كلی با رله‌های حفاظتی موجود در صنعت پتروشیمی ارائه شده است.
در سیستم‌های قدرت، با وجود قابلیت اطمینان این سیستم‌ها، همواره احتمال وقوع حالت‌های ناخواسته و غیر عادی كه موجب اختلال در عملكرد سیستم می‌شوند، وجود دارد. به طور كلی هر حالت غیر عادی كه در عملكرد سیستم به وجود می‌آید، خطا نامیده می‌شود. برای تشخیص حالت‌های غیرعادی در یك شبكه و ایزوله كردن بخش معیوب از سایر بخش‌ها از سیستم حفاظت استفاده می‌شود. رله‌ها، در واقع هسته اصلی سیستم حفاظت و مغز متفكر آن هستند. این تجهیزات از روی ورودی‌هایی كه از شبكه دریافت می‌كنند وقوع خطا را تشخیص می‌دهند. به طور معمول هر رله برای تشخیص نوع خاصی از خطا ساخته شده و تنها قادر به تشخیص آن خطا می‌باشد. به عنوان مثال برای تشخیص جریان‌های زیاد ناشی از اتصال كوتاه در شبكه از رله اضافه جریان یا Over current، برای تشخیص اتصال كوتاه با زمین از رله خطای زمین یا Earth Fault، برای تشخیص افزایش توان عبوری از دستگاه یا افزایش حرارت آن از رله Over Load، برای تشخیص افزایش ولتاژ از رله Over Voltage و برای تشخیص افت ولتاژ از رله Under Voltage استفاده می‌شود.


رله‌ها نیز مانند سایر تجهیزات سیر تكاملی خاصی را پشت سر گذاشته‌اند. اولین نسل از رله‌ها، رله‌های الكترومكانیكی بودند كه در ساختمان آن‌‌ها در اغلب موارد از یك سیم‌پیچ مغناطیس كننده استفاده شده بود. پس از آن رله‌های الكترونیكی به بازار عرضه شد. در این رله‌‌ها فانكشن‌های حفاظتی توسط مدارهای الكترونیكی طراحی و پیاده‌سازی شده بود. با به وجود آمدن علم دیجیتال و پیشرفت آن، رله‌هایی به وجود آمدند كه با نمونه‌گیری از كمیت‌های مختلف الكتریكی نظیر ولتاژ و جریان و محاسبه اندازه و فاز آن‌ها وقوع خطا را تشخیص می‌دهند. به این رله‌ها رله‌های دیجیتال یا ماكروپروسسوری گفته می‌شود. در این رله‌ها می‌توان از الگوریتم‌های پیشرفته و پیچیده برای حفاظت یك وسیله و تشخیص وقوع خطا استفاده كرد. 
در این نرم‌افزار ابتدا به کلیت رله‌ها پرداخته می‌شود و سپس تجهیزات حفاظتی نظیر انواع رله‌هایی از قبیل رله اضافه‌بار، رله‌های ولتاژ، رله دیفرانسیل، رله‌‌های فركانسی، رله حفاظتی در برابر زمان استارت طولانی و استارت مکرر، رله بوخهلتز وسایر رله‌های حفاظتی دیگر پرداخته می‌شود.


صورتی كه توان مصرفی یك مصرف‌كننده بیشتر از توان نامی آن باشد، اصطلاحا دچار اضافه‌بار یا Overload می‌شود. حفاظت در برابر اضافه جریان با حفاظت در برابر اضافه‌بار یا Overload متفاوت است. برای حفاظت شبكه‌های الكتریكی در برابر تغییرات ولتاژ، از دو نوع رله به نام رله‌ Under Voltage و رله‌ Over Voltage استفاده می‌شود. برای اندازه‌گیری جمع جریان‌های سه‌فاز و آشكارسازی خطای زمین از رله اتصال زمین یاEarth Fault relay استفاده می‌شود.


در ادامه نرم‌افزار به مواردی از قبیل منحنی عملکرد، تست و هماهنگی بین رله‌ها و مواردی از این قبیل پرداخته می‌شود. در خصوص نحوه عملكرد رله‌های حفاظتی مخصوصاً رله‌های جریانی مانند over current و earth fault دو روش اصلی و متداول در مورد نمودار جریان-زمان آن‌ها وجود دارد: منحنی definite time، منحنی معكوس یا inverse curve. برای ایجاد هماهنگی بین رله‌‌ها لازم است تا تنظیمات جریانی و زمانی رله‌های مختلف به طرز صحیح صورت گرفته باشند. برای این منظور روش هایی نظیر: هماهنگی جریانی، هماهنگی زمانی، هماهنگی جریانی-زمانی وجود دارد.
برای حفاظت دستگاه‌های مختلف نظیر ژنراتور‌ها، موتورهای الکتریکی و ترانسفورماتور‌ها، رله‌های مناسبی به کار برده می‌شود که در این نرم‌افزار به شرح مشخصات آنها پرداخته شده است.


عناوین موجود در پروژه و زیرمجموعه‌های آنها در زیر به ترتیب آمده است: 
1- كلیات
2- تجهیزات حفاظتی
2-1- فیوزها
2-2- انواع رله‌ها
2-2-1- رله اضافه‌بار
2-2-2- رله اضافه جریان
2-2-3- رله‌های ولتاژی
2-2-4- رله خطای زمین
2-2-5- رله دیفرانسیل
2-2-6- رله زمین محدود شده
2-2-7- رله‌‌های فركانسی
2-2-8- رله برگشت توان
2-2-9- رله حفاظت در برابر بار نامتقارن
2-2-10- رله حفاظتی Instability
2-2-11- رله حفاظتی در برابر زمان استارت طولانی
2-2-12- رله حفاظتی در برابر تعداد استارت مكرر
2-2-13- رله بوخهلتز
2-2-14- رله Lockout
2-3- محدودكننده‌های جریان اتصال كوتاه
3- منحنی عملكرد رله‌ها
4- تست رله‌ها
5- هماهنگی بین رله‌ها
6- ساختار سیستم حفاظت دستگاه‌ها
6-1- سیستم حفاظت ژنراتور
6-2- سیستم حفاظت ترانسفورماتور
6-3- سیستم حفاظت واحدهای ژنراتور- ترانسفورماتور
6-4- سیستم حفاظت موتورهای الكتریكی
]]>
بسته آموزشی سركابل و مفصل حرارتی (Joint and Termination) 2014-11-17T14:33:53+01:00 2014-11-17T14:33:53+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/41 از آنجا که اجرای سركابل‌ها و مفصل‌ها به مهارت خاصی احتیاج دارد، در این نرم­افزار سعی شده است نا با بیان پاره­ای از نکات علمی راجع به مفصل و سرکابل­های فشار متوسط و فشار ضعیف و اجرای عملی نمونه­ای از سرکابل و مفصل حرارتی فشار متوسط، در جهت آموزش و ایجاد مهارت در افراد کوشیده باشیم.انتقال و توزیع انرژی الكتریكی در داخل یك محیط صنعتی توسط كابل‌های قدرت صورت می‌گیرد و از این رو این كابل‌ها از حیاتی‌ترین بخش‌های یك شبكه صنعتی به شمار می‌آیند. در ایجاد یك شبكه از كابل‌ها، همواره مواردی پ از آنجا که اجرای سركابل‌ها و مفصل‌ها به مهارت خاصی احتیاج دارد، در این نرم­افزار سعی شده است نا با بیان پاره­ای از نکات علمی راجع به مفصل و سرکابل­های فشار متوسط و فشار ضعیف و اجرای عملی نمونه­ای از سرکابل و مفصل حرارتی فشار متوسط، در جهت آموزش و ایجاد مهارت در افراد کوشیده باشیم.

انتقال و توزیع انرژی الكتریكی در داخل یك محیط صنعتی توسط كابل‌های قدرت صورت می‌گیرد و از این رو این كابل‌ها از حیاتی‌ترین بخش‌های یك شبكه صنعتی به شمار می‌آیند. در ایجاد یك شبكه از كابل‌ها، همواره مواردی پیش می‌آید كه لازم است دو كابل به یكدیگر و یا یك كابل به دستگاه تغذیه كننده آن متصل شود. از این رو این نقاط همراهان‌همیشگی و جدایی ناپذیر كابل‌ها به شمار می‌آیند. اصطلاحا به محل‌های اتصال دو كابل به یكدیگر مفصل یا Joint و به محل اتصال كابل به تجهیزات، سركابل یا Termination گفته می‌شود. 

برای آماده كردن انتهای كابل‌ها جهت اتصال به تجهیزات مختلف از سركابل‌یا Termination استفاده می‌شود. محل‌های اتصال كابل به تجهیزات اولا باید دارای استقامت مكانیكی بالایی باشند و ثانیا از نظر الكتریكی باید دارای ویژگی‌هایی مشابه ویژگی‌های كابل باشند. در محل سركابل‌ها، از آن‌جا كه لایه‌های كابل بریده می‌شوند، امكان نفوذ رطوبت و آلودگی به داخل كابل وجود دارد. از این رو ساختمان سركابل‌ها باید به گونه‌ای باشد كه اطراف آن‌ها و به خصوص در نزدیكی Connector آن‌ها كاملا آب‌بندی و Seal شده باشند.

سركابل‌های فشار متوسط از نظر محل استفاده به دو نوع داخلی یا Indoor و بیرونی یا Outdoor تقسیم می‌شوند. در نوع بیرونی، برای جلوگیری از تاثیرات محیط بر روی سرکابل تمهیداتی صورت می گیرد.
سركابل‌های مورد استفاده در سطح فشارمتوسط از نظر ساختمان و نحوه نصب انواع مختلفی دارند كه معروف‌ترین آن‌ها سرکابل های حرارتی و سرد می باشد. یك مجموعه سركابل حرارتی، شامل اجزاء مختلفی است كه معمول‌ترین آن‌ها شامل دستورالعمل اجرای سركابل، مواد شوینده مناسب برای تمیزكردن اجزاء مختلف كابل، نوارهای آب‌بند، نوار عایق، نوار و تیوب كنترل استرس، كابل‌شوها، غلاف ضد جرقه، بشقابك و غیره می باشد. در اجرای این نوع سرکابل، ابتدا به آماده سازی و برداشتن لایه های کابل و سپس به قرار دادن لایه های سرکابل می پردازیم. این مهارت به طور کامل همراه با کلیپ آموزشی اجرای آن، در نرم افزار شرح داده شده است.

به محل اتصال دو كابل به یكدیگر مفصل و یا اصطلاحا Splice یاJoint گفته می‌شود.
مفصل‌ها معمولا كاربردهای متفاوتی دارند و بسته به نوع كاربرد به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند كه مهم‌ترین آن‌ها به این شرح‌اند:
1- مفصل مستقیم یاStraight Joints كه برای اتصال دو كابل كاملا مشابه به كار برده می‌شود. 
2- مفصل تقسیم یا Branch Joint كه برای انشعاب گرفتن از یك كابل مورد استفاده قرار می‌گیرد.
3- مفصل تبدیل یا Transition Joint كه برای اتصال دو كابل متفاوت به یكدیگر استفاده می‌شود.

از نظر ساختمان و نحوه نصب نیز، مفصل‌های فشار متوسط را می توان به مفصل های حرارتی و سرد و رزینی تقسیم بندی کرد. معمولا مجموعه یک مفصل حرارتی شامل: تیوب و نوارهای كنترل استرس، دستورالعمل اجرای مفصل، مواد شوینده، موف فلزی، نوار آب‌بند و غیره می باشد. در این نرم افزار در کلیپ های آموزشی به شرح کامل آماده سازی کابل و نصب لایه های مفصل و اجرای کامل یک مفصل حرارتی فشار متوسط می پردازیم.

سر فصل‌ها و عناوین زیرمجموعه‌های موجود در این نرم‌افزار، به ترتیب در زیر آمده است:
1- مقدمه
2- انتخاب سركابل و مفصل
3- كنترل استرس الكتریكی
4- سركابل فشار متوسط
4-1- كلیات
4-2- اجرای سركابل فشارمتوسط
4-2-1- اجزاء ‌موجود در مجموعه سركابل
4-2-2- آماده‌سازی و برداشتن لایه‌های كابل
4-2-3- نصب لایه‌های سركابل
5- مفصل فشار متوسط
5-1-كلیات
5-2- اجرای مفصل فشارمتوسط
5-2-1- اجزاء ‌موجود در مجموعه مفصل
5-2-2- آماده‌سازی و برداشتن لایه‌های كابل
5-2-3- نصب لایه‌های مفصل
6- مفصل و سركابل فشارضعیف
]]>
بسته آموزشی مدارات فرمان (Control Circuits) 2014-11-17T14:29:56+01:00 2014-11-17T14:29:56+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/40 با توجه به گستردگی و اهمیتی كه مدارات فرمان در صنایع مختلف دارا می‌باشند در این نرم‌افزار سعی شده‌است تا كلیاتی راجع به این مبحث به صورت علمی و كاربردی ارائه شود. معرفی تجهیزات مورد استفاده در مدار فرمان، نحوه كاركرد آن‌ها، اینترلاك‌ها، نكات مورد نیاز در بهره‌برداری، عیب‌یابی و... نمونه‌ای از مباحثی است كه در بخش‌های مختلف نرم‌افزار بدان پرداخته می‌شود.در مدارات فرمان از تجهیزات و اجزاء بسیاری استفاده می‌شود كه از آن‌ها می‌توان به كنتاكتورها، رله‌‌ها، تایمرها، شستی‌ها، كنترل‌فازها، با توجه به گستردگی و اهمیتی كه مدارات فرمان در صنایع مختلف دارا می‌باشند در این نرم‌افزار سعی شده‌است تا كلیاتی راجع به این مبحث به صورت علمی و كاربردی ارائه شود. معرفی تجهیزات مورد استفاده در مدار فرمان، نحوه كاركرد آن‌ها، اینترلاك‌ها، نكات مورد نیاز در بهره‌برداری، عیب‌یابی و... نمونه‌ای از مباحثی است كه در بخش‌های مختلف نرم‌افزار بدان پرداخته می‌شود.
در مدارات فرمان از تجهیزات و اجزاء بسیاری استفاده می‌شود كه از آن‌ها می‌توان به كنتاكتورها، رله‌‌ها، تایمرها، شستی‌ها، كنترل‌فازها، لیمیت‌سوئیچ‌ها و ... اشاره كرد. 

كنتاكتورها در واقع ارتباط دهنده بین مدارات كنترل و قدرت بوده و در گروه‌های كاری مختلفی ارائه می‌شوند. استاندارد IEC كنتاكتورها را بسته به كاربرد و محل استفاده به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌كند كه هم كنتاكتورهای AC و هم DC را در بر می‌گیرد. مهم‌ترین این گروه‌ها در ولتاژ‌های AC گروه‌های AC3، AC4 و AC11 هستند. 

در كنتاكتورهایی كه برای قطع جریان‌های خازنی طراحی شده‌اند، از یك شاخه مقاومتی به موازات هر كنتاكت استفاده شده كه در لحظه وصل ابتدا این شاخه وصل شده و پس از كنترل جریان كنتاكت‌های اصلی كنتاكتور بسته می‌شوند. پس از وصل كنتاكت‌های اصلی، شاخه مقاومتی از مدار خارج می‌شود. این نوع از كنتاكتورها در بانك‌های خازنی كه برای بهبود ضریب توان در شبكه نصب می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رله‌ها از لحاظ اساس كار و ساختمان بسیار شبیه كنتاكتورها بوده با این تفاوت كه ابعاد آن‌ها به مراتب كوچك‌تر بوده و از آن‌ها تنها در مدارات كنترل و فرمان استفاده می‌شود. به طور كلی این رله‌ها را می توان به دو دسته نگهدار و غیر نگهدار تقسیم كرد. در انواع غیر نگهدار یا Non-Latching، در حالت عادی كنتاكت‌های رله باز بوده و با اعمال ولتاژ به بوبین یا كویل آن بسته می‌شوند. در صورت برداشته شدن ولتاژ از روی بوبین، كنتاكت‌ها بلافاصله به حالت اول برگشته و دوباره باز می‌شوند ولی در انواع نگهدار یا Latching با برداشته شدن ولتاژ از روی بوبین، كنتاكت‌های رله در وضعیت خود باقی مانده و تغییری نمی‌كنند
تایمرها یا رله‌های زمانی تجهیزاتی شبیه رله‌ها هستند با این تفاوت كه پس از اعمال ورودی فرمان به آن‌ها و به عبارت دیگر برق‌دار كردن بوبین آن‌ها بلافاصله عمل نكرده و بلكه عملكرد آن‌ها پس از مدت‌زمانی كه اغلب بر روی رله قابل تنظیم است، صورت می‌گیرد.

برخی از این فانكشن‌هایی كه معمولا در تایمرها در نظر گرفته می‌شوند به شرح ذیل می‌باشد:
1-تأخیر در وصل پس از وصل تحریك یا On-Delay: در این فانكشن، با وصل برق به بوبین تایمر یا ورودی كنترل آن، پس از مدت زمانی كه روی تایمر تنظیم شده‌است كنتاكت‌های باز تایمر بسته و كنتاكت‌‌های بسته آن باز می‌شود. 
2- تأخیر در قطع پس از وصل تحریك یا On Pulse: در برخی از حالات ممكن است پس از وصل تحریك تایمر، كنتاكت‌ها تغییر وضعیت داده و پس از گذشت زمان تنظیمی، كنتاكت‌ها به حالت قبلی خود برگردند. 
3- تأخیر در قطع پس از قطع تحریك یا Off-Delay: در این فانكشن با برداشته شدن تحریك از روی بوبین تایمر یا تغییر در وضعیت ورودی كنترل آن، كنتاكت‌های آن برای مدت زمان تنظیمی، بدون تغییر باقی‌مانده و سپس عمل می‌كنند. تایمرهایی كه دارای این نوع فانكشن هستند، اغلب دارای تغذیه‌ای مجزا از تحریك خود هستند. 

قطع و وصل متناوب یا Recycling On/Off: در این حالت پس از تحریك تایمر، كنتاكت‌های آن به طور متناوب و در فاصله‌های زمانی تنظیم شده بسته و باز می‌شوند. زمان باز و بسته بودن كنتاكت‌ها در این حالت ممكن است متفاوت و قابل تنظیم باشد. این فانكشن نیز برای اجرا، به منبع تغذیه‌ای مجزا از تحریك تایمر احتیاج دارد.

شستی‌ها، كلیدهایی هستند كه به صورت دستی وصل یا قطع شده و پس از برداشته شدن تحریك دوباره به حالت اولیه خود برمی‌گردند. رنگ شستی‌ها معمولا بر حسب كاربرد آن شستی انتخاب می‌شود. به عنوان مثال در مدارات فرمان، شستی استارت اغلب به رنگ سبز و یا مشكی و شستی استپ به رنگ قرمز در نظر گرفته می‌شود. رنگ زرد نیز ممكن است در مواقعی كه وسیله‌ای بر خلاف حالت نرمال خود راه‌اندازی می‌شود به كار رود. از این موارد می‌توان به راه‌اندازی موتور در خلاف جهت نرمال خود اشاره كرد. رنگ‌های سفید و آبی نیز ممكن است برای مقاصد مختلف در مدارات فرمان به كار گرفته شوند,

بسیاری از تجهیزاتی كه در یك محیط صنعتی، به كار گرفته می‌شوند از نظر عملكرد وابسته به هم بوده و از این رو در مدارات كنترل آن‌ها باید این وابستگی لحاظ شود. معمولا ارتباط بین این تجهیزات تحت عناوینی مانند اینترتریپ، اینترلاك و .... بیان می‌شود. به عنوان مثال در یك شبكه الكتریكی، ممكن است با قطع كلید بر اثر خطا، لازم باشد جهت ایمنی بیشتر پرسنل یا تجهیزات، كلید بالادست نیز بلافاصله قطع شود. از این رو بین این دو كلید از نظر مدار فرمان ارتباطی وجود داشته كه اغلب تحت عنوان اینترتریپ بیان می‌گردد. اینترلاك‌ها نیز نوعی از تجهیزات و تمهیدات حفاظتی هستند كه روال انجام كارها توسط پرسنل را مونیتور كرده و محدودیت‌هایی را برای ترتیب انجام كارها اعمال می‌كنند.

پاره‌ای از این اینترلاك‌های الكتریكی كه ممكن است در تابلوهای مربوط به موتورهای الكتریكی وجود داشته باشد را می توان به این شرح نام برد:
1. تا وقتی كلید در مدار است هیتر داخل پانل روشن نمی‌شود. این هیتر موقع قطع بودن كلید روشن شده و مانع كندانس شدن آب در داخل عایق كلید می‌شود.
2. دو كلید مربوط به موتور الكتریكی و یدكی آن نمی‌توانند به طور همزمان وصل باشند.
وقتی خطایی باعث قطع كلید شد، تا رله مربوطه ریست نشود نمی‌توان كلید را وصل كرد.

از مهم‌ترین انواع نقشه‌ها كه در مدارات فرمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، نقشه مسیر جریان است كه اغلب هر دو بخش مدار قدرت و فرمان را شامل می‌شود.
در این نقشه‌ها، معمولا موارد زیر رعایت می‌شود كه باید به آن‌ها توجه كرد: 
1.وضعیت كلیه كنتاكت‌‌ها و اجزای نشان داده شده در مدار مربوط به حالتی است كه مدار تحریك نشده و به عبارت دیگر حالت قبل از راه‌اندازی است. 
2.كد هر وسیله دركنار نشانه اختصاری آن و در سمت چپ آن نوشته می‌شود. این كد اغلب بر روی خود وسیله در مدار فرمان نیز نوشته می‌شود. 
3. شماره‌گذاری ورودی‌های كنتاكتورها و بی متال‌ها درمدار قدرت با استفاده از اعداد 1، 3 و 5 و خروجی آن‌ها با اعداد 2، 4 و 6 صورت می‌گیرد. 
4. مسیرهایی كه در نقشه با هم تلاقی پیدا می‌كنند، در صورتی كه با هم اتصال داشته باشند، در محل اتصال از یك نقطه پررنگ استفاده می شود و در غیر این صورت این مسیرها با هم تلاقی ندارند. 
5. خط چین های موجود در نقشه، مربوط به ارتباط مكانیكی تجهیزات بوده كه از این موارد می‌توان به ارتباط كنتاكت‌‌های پوش‌باتن‌ها، اینترلاك‌ها و... اشاره كرد. 

در زیر مسیرهای جریان كه در آن بوبین یك وسیله قرار دارد، معمولا جداولی رسم می‌شود كه مشخص می‌كند كنتاكت‌های مربوط به آن كنتاكتور، در كدام مسیر جریان قرار دارد. مسیر جریان معمولا در داخل پرانتز نوشته می‌شود.
راه‌اندازی و كنترل موتورهای الكتریكی، اغلب باید تحت شرایط خاص و با لحاظ كردن پاره‌ای از نكات مهم‌در بهره‌برداری از آن‌ها صورت گیرد. به همین منظور در اغلب موارد تابلوهایی كه برای قطع و وصل و نیز كنترل موتورهای الكتریكی به كار برده می‌شوند، دارای قابلیت‌های متفاوتی هستند. این تابلوها MCC یا Motor Control Centre نامیده می‌شوند. در این تابلوها كنترل دور موتور، راه‌اندازی، ترمز، تغییر جهت گردش آن و... می‌تواند با استفاده از روش‌های متداول كنتاكتوری و یا با استفاده از روش‌های جدید صورت گیرد. روش‌های جدید عمدتا بر پایه الكترونیك قدرت استوار بوده و تجهیزاتی مانند راه‌اندازهای نرم و درایورها از بارزترین آن‌ها هستند.
در هنگام راه‌اندازی یك موتور القایی، همواره جریان بسیار زیاد و گذرایی از درون سیم‌پیچی‌های موتور می‌گذرد كه باعث اعمال تنش‌های شدید در لحظه راه‌اندازی یك موتور می‌شود كه دوام آن‌ها می‌تواند از طول عمر یك موتور بكاهد.

به طور كلی برای راه‌اندازی یك موتور، روش‌های مختلفی استفاده می‌شود كه می‌توان به موارد ذیل اشاره كرد:
1.راه اندازی مستقیم 
2. روش ستاره-مثلث 
3. روش استارت نرم
4. روش فركانس متغیر
برای كنترل دور موتورها، روش‌های مختلفی وجود دارد كه بسته به نوع كاربرد موتور و نیز محدوده مورد نیاز برای سرعت، یكی از این روش‌ها اقتصادی‌تر است.

معمول‌ترین روش هایی كه برای كنترل سرعت موتورهای القایی به كار برده می‌شود، به این شرح است:
1. تغییر اندازه ولتاژ اعمالی به موتور 
2.تغییر تعداد قطب‌ها
3. تغییر مقاومت رتور 
4. تغییر فركانس ولتاژ

با قطع تغذیه یك موتور، گشتاور تولیدی موتور صفر شده و شافت موتور با اینرسی مربوط به بار به حركت خود ادامه می‌دهد. بر اثر تلفات انرژی مربوط به نیروهای مقاوم نظیر اصطكاك، این حركت كم‌كم میرا شده و موتور متوقف می‌شود. در بسیاری از كاربردها، ممكن است این نوع توقف كنترل نشده موتور چندان مطلوب نباشد و از این رو باید از روش‌هایی استفاده كرد كه بتوان موتور را در مرحله توقف نیز كنترل كرد.

روش‌هایی مختلفی برای انجام این كار وجود دارد كه برخی از آن‌ها را می توان بدین‌گونه نام برد.
1. تغییر توالی فازها 
2. اعمال جریان مستقیم

كنترل‌كننده‌های منطقی برنامه‌پذیر و به عبارت دیگر PLC‌ها، در واقع كامپیوترهای كوچكی هستند كه برای كنترل بسیاری از امور در محیط‌های صنعتی به كار گرفته می‌شوند. در این تجهیزات به جای استفاده از رله‌ها و قطعات مكانیكی، از قطعات الكترونیكی و با استفاده از نرم‌افزار، مدارات فرمان پیچیده و بزرگ پیاده‌سازی می‌شوند. 
یك PLC از نظر سخت‌افزاری از اجزاء مختلفی تشكیل شده است كه این اجزاء‌اغلب به صورت ماژول‌های مجزایی بوده كه در كنار هم قرار می‌گیرند.
از این ماژول‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:
1- منبع تغذیه یا Power Supply 
2- واحد پردازش مركزی یا CPU
3- كارت حافظه كه ممكن است بر روی ماژول مربوط به CPU نصب شود. 
4- كارت‌های ورودی دیجیتال 
5- كارت‌‌های ورودی آنالوگ 
6- كارت‌های خروجی دیجیتال 
7- كارت‌های خروجی آنالوگ 

كنترل‌كننده‌های منطقی، مبنای كار سیستم‌های پیشرفته كنترلی نظیر DCS و FCS هستند. در سیستم DCS یا Distributed Control System، یك‌بخش مركزی كه كلیه امور مربوط به فرآیند را كنترل كند، وجود ندارد بلكه فرآیند كنترل بین چند كنترل‌كننده توزیع شده به صورتی كه هر جزء فرآیند توسط یك یا چند كنترل‌كننده، كنترل می‌شود. بین این كنترل‌كننده‌‌ها لینك‌های مخابراتی وجود دارد و هر یك توسط كنترل كننده سطح بالاتر، مونیتور می‌شود. معمولا برای سیستم‌های DCS، ساختار پله‌ای در نظر گرفته می‌شود كه هر پله، وظیفه كنترلی مشخص و تعریف‌شده‌ای را دارا می‌باشد. اصولا به هر باسی كه تجهیزات داخل سایت را به یكدیگر و یا به سیستم كنترل مركزی وصل نماید، فیلدباس گفته می شود. در سیستم های FCS یا Field bus control system ، كه بر مبنای فیلدباس كار می كنند، انتقال عملیات كنترلی از كنترل‌كننده مركزی به كنترل‌كننده‌های داخل سایت و برعكس، به صورت دوسویه و بر روی یك باس انجام می شود. لذا در مقایسه با سیستم DCS كه انتقال اطلاعات در آن یك سویه است، دارای حجم سیم كشی كمتری می باشد.
در سیستم‌های كنترل امروزی، ارتباط سریع و قابل اطمینان بین اجزاء سیستم از اهمیت به سزایی برخوردار است. به دلیل گسترده بودن این سیستم‌ها، ممكن است بخش‌های مختلف سیستم، فاصله مكانی زیادی با یكدیگر داشته باشند و از این رو روش‌های انتقال اطلاعات باید به گونه‌ای باشند كه هنگام انتقال، اطلاعاتی از بین نرود. به همین دلیل در مسافت‌های طولانی از سیگنال‌های آنالوگ برای انتقال اطلاعات استفاده نمی شود. بلكه این سیگنال‌ها به سیگنال‌های دیجیتال تبدیل شده و با استفاده از برخی پروتكل‌های استاندارد منتقل می شوند. از این پروتكل‌ها، می‌توان پروتكل‌های سری RS، Modbus، Fieldbus، ProfiBus، Ethernet، TCP/IP و... را نام برد.

سر فصل‌ها و عناوین زیرمجموعه‌های موجود در این نرم‌افزار، به ترتیب در زیر آمده است:
1- مقدمه
2- اجزاء مدار فرمان 
2-1- كنتاكتور 
2-2- رله‌ها 
2-3- رله حرارتی یا بی‌متال 
2-4- تایمرها 
2-5- كنترل فاز 
2-6- كلیدهای تابع 
2-7- لیمیت‌سوئیچ‌ها 
2-8- فیوزها 
2-9- كلیدهای انتخاب‌گر 
2-10- شستی‌ها 
2-11- لامپ سیگنال 
2-12- سایر تجهیزات مدار فرمان
3- نحوه كاركرد مدارات فرمان 
4- اینترلاك‌ها و اینترتریپ‌ها 
5- نقشه‌های مدار فرمان
6- بهره‌برداری از تابلوهای فرمان 
6-1- رعایت نكات ایمنی 
6-2- بازرسی، سرویس و نگه‌داری 
6-3- تمیزكاری 
7- عیب‌یابی مدارات فرمان 
8- تابلوهای كنترل موتورهای الكتریكی یا MCC 
8-1- كلیات 
8-2- راه‌اندازی موتورهای القایی 
8-3- كنترل دور موتورها 
8-4- ترمز 
8-5- تغییر جهت گردش 
9- مقدمه‌ای بر سیستم‌های كنترل جدید 
9-1- كنترل‌كننده‌های منطقی برنامه‌پذیر 
9-2- سیستم‌های DCS و FCS 
9-3- مخابرات در سیستم‌های كنترل 
]]>
بسته آموزشی جعبه اتصال (Junction Box) 2014-11-17T14:27:17+01:00 2014-11-17T14:27:17+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/39 جعبه اتصال یا Junction Box، به محفظه نگهدارنده اتصالات الكتریكی اطلاق می­شود. با توجه به گستردگی مدارهای الكتریكی، حجم انبوه سیم­ها و اتصالات، جعبه­های اتصال نقش به سزایی در كاهش پیچیدگی شبكه­های توزیع فشار ضعیف ایفا می­كنند. از این رو در این نرم‌افزار به معرفی انواع جعبه‌های اتصال و نحوه سرویس و نگهداری آن‌‌ها پرداخته شده است.جعبه های اتصال یا جعبه های تقسیم، محفظه هایی در مسیر سیم ها هستند كه اتصالات الكتریكی در داخل آنها صورت می‌گیرد. این محفظه ها در اندازه ها و شكل های مختلف جعبه اتصال یا Junction Box، به محفظه نگهدارنده اتصالات الكتریكی اطلاق می­شود. با توجه به گستردگی مدارهای الكتریكی، حجم انبوه سیم­ها و اتصالات، جعبه­های اتصال نقش به سزایی در كاهش پیچیدگی شبكه­های توزیع فشار ضعیف ایفا می­كنند. از این رو در این نرم‌افزار به معرفی انواع جعبه‌های اتصال و نحوه سرویس و نگهداری آن‌‌ها پرداخته شده است.
جعبه های اتصال یا جعبه های تقسیم، محفظه هایی در مسیر سیم ها هستند كه اتصالات الكتریكی در داخل آنها صورت می‌گیرد. این محفظه ها در اندازه ها و شكل های مختلف ساخته شده و معمولا از جنس پی وی سی، فلز و یا آلیاژ برنج یا فولاد ضدزنگ می باشند. از نحوه نصب، جعبه های اتصال به دو نوع جعبه توكار و جعبه روكار تقسیم می شوند. در جعبه های اتصال توكار، یك محفظه سربسته شامل اتصالات الكتریكی در داخل دیوار ساختمان تعبیه شده درحالی كه جعبه های اتصال روكار بر روی سطح خارجی دیوار و با ارتفاع مناسبی از سطح زمین مطابق استانداردها، نصب می‌شوند. 
جعبه های اتصال علاوه بر ایجاد محدودیت در دسترسی به اتصالات الكتریكی و دستكاری های نابجا، دارای مزایای دیگری نیز می باشند. این مزایا شامل جلوگیری از ورود رطوبت،گرد و غبار و مواد شیمیایی می شود. بنابراین جعبه های اتصال را بسته به نوع كاربرد و نیز شیوه حفاظت می توان به انواع جعبه های اتصال معمولی، ضدآب و ضد انفجار تقسیم بندی كرد.
جعبه های اتصال ضد انفجار در محیط‌های صنعتی كه احتمال انتشار گازهای قابل اشتعال وجود دارد، استفاده می شوند. این جعبه‌ها، هر كدام برای كار در محیط خاصی طراحی می‌شوند كه این امر توسط كدهای استاندارد بر روی آنها نشان داده می‌شود. یكی از این كدها با عبارت EX شروع شده كه پس از آن شماره گروه كه می‌تواند I، II یا III باشد، آورده می‌شود. پس از آن، عدد دیگری كه درجه حفاظت تجهیز را نشان می‌دهد، درج میگردد. این عدد می‌تواند 1، 2 یا 3 باشد. هر چه عدد مورد نظر كمتر باشد درجه حفاظت بالاتر است. به عنوان مثال عدد 1 بیانگر این است كه این تجهیز می‌تواند در كلیه مناطق حفاظتی به كار گرفته شود. به غیر از این كد، از كد دیگری نیز استفاده می‌شود كه با عبارت EEx شروع می‌شود. پس از این عبارت، هر یك از حروف d تا s ذكر می‌شوند كه مشخص‌كننده نوع حفاظت هستند. مثلا عبارت EEx’d’ ضدآتش بودن یك تجهیز را نشان می دهد.

سر فصل‌ها و عناوین زیرمجموعه‌های موجود در این نرم‌افزار، به ترتیب در زیر آمده است:
1- مقدمه 
2- انواع جعبه اتصال و مشخصات آنها
3- کاربردهای جعبه اتصال
4- بازکردن جعبه اتصال و رفع عیوب آن
5- تمیزکاری و روش انجام آن
6- انتخاب ابزار مناسب جهت اتصال
7- ایجاد اتصال 
8- بستن درب جعبه اتصال
9- آب بندی جعبه اتصال
]]>
بسته آموزشی بانك خازن و توان راكتیو (Reactive Power) 2014-11-17T12:20:38+01:00 2014-11-17T12:20:38+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/38 چگونگی كاركرد بانك ای خازنی و همچنین چگونگی سرویس و نگهداری آنها در مجتمع‌های صنعتی به ویژه پتروشیمی‌ها از اهمیت به سزایی برخوردار است. از این رو در این نرم‌افزار سعی شده تا مهم‌ترین نكاتی كه در انجام این امر برای پرسنل شاغل در این بخش ضروری است،به همراه فیلم و عکس جهت یادگیری آسان‌تر آورده شود.اگر یك ولتاژ AC به یك مقاومت اعمال شود، جریانی كه از آن می‌گذرد، همزمان با ولتاژ اعمالی تغییر خواهد كرد و به عبارت دیگر همزمان به میزان ماكزیمم خود رسیده و همزمان نیز صفر می‌شوند. در ا
چگونگی كاركرد بانك ای خازنی و همچنین چگونگی سرویس و نگهداری آنها در مجتمع‌های صنعتی به ویژه پتروشیمی‌ها از اهمیت به سزایی برخوردار است. از این رو در این نرم‌افزار سعی شده تا مهم‌ترین نكاتی كه در انجام این امر برای پرسنل شاغل در این بخش ضروری است،به همراه فیلم و عکس جهت یادگیری آسان‌تر آورده شود.
اگر یك ولتاژ AC به یك مقاومت اعمال شود، جریانی كه از آن می‌گذرد، همزمان با ولتاژ اعمالی تغییر خواهد كرد و به عبارت دیگر همزمان به میزان ماكزیمم خود رسیده و همزمان نیز صفر می‌شوند. در این حالت گفته می‌شود كه ولتاژ و جریان هم‌فاز هستند.
ولی اگر چنین ولتاژی را به یك بار مقاومتی- سلفی اعمال كنیم، تغییرات ولتاژ و جریان هم‌زمان نمی‌باشد. مدارات سلفی، كه در آن‌ها فاز جریان عقب‌تر از فاز ولتاژ است را مدارات پس‌فاز یا Lagging و مدارات خازنی كه در آن‌ها فاز جریان جلوتر از فاز ولتاژ است را مدارات پیش فاز یا Leading می‌نامند. از این رو حاصل‌ضرب آن‌ها در بازه‌هایی از زمان منفی خواهد بود. منفی بودن اندازه توان به این معناست كه در آن بازه‌‌ها، انرژی از بار به منبع منتقل می‌شود. توان متوسطی كه در هر سیكل به بار منتقل می‌شود توان حقیقی یا اكتیو نامیده می‌شود.به كسینوس اختلاف فازی كه بین شكل موج‌های ولتاژ و جریان وجود دارد ضریب توان یا Power Factor گویند . به طرق مختلف می‌توان این ضریب توان را تقویت كرد كه در نرم‌افزار به آن پرداخته شده است. به حاصل‌ضرب مقادیر مؤثر ولتاژ و جریان نیز توان ظاهری گفته می‌شود. ضریب توان بیان‌گر این موضوع است كه چه بخشی از توان ظاهری به توان مفید تبدیل می‌شود.
توان دیگری كه بیانگر میزان متوسط انرژی است كه در هر سیكل بین بار و منبع جابجا می‌شود، توان راكتیو یا موهومی نامیده می‌شود.

رفتار خازن‌ها هنگام قطع و وصل:
خازن‌هایی كه در یك شبكه الكتریكی به كار برده می‌شوند، دارای اثرات و رفتارهای خاصی هستند كه اغلب خود را هنگام قطع و وصل خازن نشان می‌دهند. تجهیزات كلیدزنی، معمولا جریان را در نقطه عبور آن از صفر قطع می‌كنند. در مورد بارهای خازنی، در این لحظه ولتاژ در ماكزیمم مقدار خود قرار دارد كه پس از قطع جریان، این ولتاژ بر روی خازن باقی می‌ماند. در یك نیم‌سیكل پس از كلیدزنی، ولتاژ منبع تغییر كرده و دوباره به میزان ماكزیمم خود می‌رسد. در این هنگام دو سر كلید، ولتاژی معادل دو برابر ولتاژ نامی شبكه قرار دارد كه احتمال جرقه زدن مجدد بین ترمینال‌های كلید را افزایش می‌دهد. این مشكل در ولتاژ‌های بالا، خود را بیشتر نشان داده و لازم است تا تجهیزات كلیدزنی قوی‌تری برای قطع خازن‌ها به كار برده شود. 
علاوه بر قطع خازن‌ها، وصل آن‌ها نیز با مشكلاتی مواجه است. در لحظه وصل خازن، جریان‌های هجومی یا Inrush Current با اندازه و فركانس بالا از درون خازن و تجهیزات شبكه عبور می‌كند و هر چه این اندازه و فركانس بیشتر باشد، شرایط برای وسیله كلیدزنی سخت‌تر خواهد بود. موضوع دیگری كه در هنگام قطع و وصل خازن‌ها روی می‌دهد، اضافه ولتاژ اعمالی به خازن به دلیل بار ذخیره شده در خازن است.

ساختمان بانك‌های خازنی:
خازن‌هایی كه برای تقویت ضریب توان یك شبكه به كار برده می‌شوند اغلب در تابلوهای خاصی در داخل Substation قرار داده می‌شوند. به این تابلوها، تابلوهای بانك خازنی گفته می‌شود. از آن‌جا كه میزان مصرف یك شبكه، متغیر است، ضریب توان شبكه نیز متغیر بوده و از این رو یكی از وظایف این تابلوها، محاسبه میزان توان راكتیو مورد نیاز شبكه و وارد مدار كردن تعداد خازن مورد نیاز است.
كنترل عملكرد تابلوی بانك خازن، به عهده رله مخصوصی است كه رله كنترل توان راكتیو یا Reactive Power Control Relay نامیده می شود. این رله، ضریب توان شبكه را اندازه گرفته و تعداد پله‌های لازم برای رساندن ضریب توان به ضریب توان هدف را در مدار قرار می‌دهد.

مشخصات خازن‌ها:
خازن‌‌هایی كه در بانك‌های خازنی به كاربرده می‌شوند معمولا الزامات و مشخصاتی را دارا بوده كه مهم‌ترین این موارد طبق استاندارد IEC به این شرح می‌باشد:
1- هر واحد یا بانك خازنی باید مجهز به وسیله‌ای برای تخلیه آن واحد باشد .در خازن‌ها، معمولا از مقاومت‌هایی بین فازها استفاده شده است كه این وظیفه را انجام می‌دهند.
2- ولتاژ نامی ،جریان نامی و نیز ظرفیت خازنی بر حسب كیلووار و نیز ظرفیت خازن بر حسب میكروفاراد باید بر روی آن نوشته شود.
3- سطح عایقی خازن 
4- محدوده دمایی كار خازن 
5- ساختمان برخی از خازن‌‌ها به گونه‌ای است كه پس از شكست موضعی دی‌الكتریك آن‌‌ها، به سرعت و به صورت اساسی خود را ترمیم می‌كنند. به این خازن‌ها، خازن‌های خودترمیم‌كننده یا self–healing گفته می‌شود. 
6- در خازن‌های سه‌فاز، آرایش‌ها می‌تواند به صورت ستاره یا مثلث باشد.

اثر هارمونیك‌ها بر روی بانك‌های خازنی:
هارمونیك‌ها، معمولا توسط بارهای غیر خطی مانند تجهیزات الكترونیكی، كوره‌های الكتریكی، هسته ترانسفورماتورها و موتورها و مواردی از این دست تولید می‌شوند و دارای مضراتی برای تجهیزات موجود در شبكه هستند.
بانك‌های خازنی خود تولید‌كننده هارمونیك‌ها نیستند ولی وجود هارمونیك‌ها در شبكه، می‌تواند بر روی عملكرد خازن‌های آن‌ها تأثیرگذار باشد. مقاومتی كه یك خازن در برابر عبور جریان از خود نشان می‌دهد یا همان راكتانس رابطه معكوس با فركانس دارد.یكی دیگر از تأثیرات هارمونیك‌ها روی خازن‌ها، وقوع پدیده‌ای به نام رزونانس است. در یك محیط هارمونیكی، به دلیل وجود فركانس‌های زیاد، احتمال وقوع پدیده رزونانس افزایش پیدا كرده و در صورت وقوع آن در یك بانك خازن، آسیب‌های جدی به خازنها وارد می‌شود.

سرویس و نگهداری بانك‌های خازنی:
تابلوهای بانك خازن نیز مشابه سایر انواع تابلوها به چك‌ها و سرویس‌های دوره‌ای مشخصی احتیاج دارند كه باید در بازه‌های زمانی مشخص بر روی آن‌ها انجام شود. 
برای آشنایی بیشتر با سر فصل ها عناوین آنها و عناوین زیر مجموعه آنها به ترتیب در زیر آمده است:

فهرست مطالب
1- توان راكتیو چیست؟
2- تقویت ضریب توان
3- رفتار خازن‌ها هنگام قطع و وصل
4- ساختمان بانك‌های خازنی
5- مشخصات خازن‌ها
6- اثر هارمونیك‌ها بر روی بانك‌های خازنی
7- سرویس و نگهداری بانك‌های خازنی
]]>
بسته آموزشی تابلوهای توزیع فشار قوی و فشار متوسط (Distribution Switchgears) 2014-11-17T12:14:04+01:00 2014-11-17T12:14:04+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/37 هدف از تهیه این محصول آشنایی با تابلو­های فشار ضعیف و متوسط می­باشد. در این نرم­افزار با مشخصات الکتریکی و غیر الکتریکی تابلو­ها و طبقه­بندی و اجزاء و ساختمان و همچنین نحوه حمل و نصب و بهره­برداری از تابلو‌ها آشنا می­شویم.تابلوی برق به عنوان محفظه‌ای برای نصب لوازم الکتریکی و تجهیزات کنترل، اندازه‌گیری، حفاظتی، تنظیم‌کننده، مونیتورینگ و ایجاد اتصال و ارتباط لازم بین خطوط و سایر تجهیزاتی که خارج از تابلو وجود دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تابلوها بر اساس ولتاژ نامی به سه دست
هدف از تهیه این محصول آشنایی با تابلو­های فشار ضعیف و متوسط می­باشد. در این نرم­افزار با مشخصات الکتریکی و غیر الکتریکی تابلو­ها و طبقه­بندی و اجزاء و ساختمان و همچنین نحوه حمل و نصب و بهره­برداری از تابلو‌ها آشنا می­شویم.
تابلوی برق به عنوان محفظه‌ای برای نصب لوازم الکتریکی و تجهیزات کنترل، اندازه‌گیری، حفاظتی، تنظیم‌کننده، مونیتورینگ و ایجاد اتصال و ارتباط لازم بین خطوط و سایر تجهیزاتی که خارج از تابلو وجود دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تابلوها بر اساس ولتاژ نامی به سه دسته اصلی فشار ضعیف، فشار متوسط و فشار قوی و از لحاظ محل نصب، به دو نوع indoor وoutdoor تقسیم بندی میشوند. تابلو ها کاربرد های بسیار زیادی دارند که از آنها می توان به تابلوهای اصلی و فرعی توزیع انرژی الکتریکی، تابلوهای MCC برای كنترل و تغذیه موتورهای الكتریكی، تابلوهای برق اضطراری دیزل‌ژنراتور، تابلوهای بانک‌خازن برای اصلاح ضریب قدرت، تابلوهای UPS ، تابلو های کنترلی PLC ، DCS و FCS و غیره اشاره کرد.

پاره‌ای از مهم‌ترین مشخصات الكتریكی كه در رابطه با تابلوهای مختلف اعم از فشار ضعیف و فشار متوسط مطرح می‌شود با توجه به استاندارد IEC به این شرح می‌باشد:
ولتاژ نامی یا Rated Voltage 
سطح عایقی نامی یا Rated insulation Level 
فركانس نامی یا Rated frequency 
جریان نامی یا Rated Normal Current 
جریان نامی ایستادگی كوتاه‌مدت یا Rated short time withstand current 
جریان نامی ایستادگی پیك یا Rated peak withstand current 
زمان نامی اتصال‌كوتاه یا Rated duration of short circuit 
ولتاژ نامی تجهیزات جانبی 
درجه حفاظت در برابر اثرات خارجی
درجه حفاظت افراد در مقابل نزدیك شدن به قسمت‏های برق‏دار
افزایش دما یا Temperature rise

تابلوهای فشار ضعیف انواع متنوعی داشته و بر اساس كاربرد، محل استفاده،‌اهمیت و... از ساختمان و شكل ظاهری مختلفی برخوردار هستند. تابلوهای توزیع اصلی اغلب در پست‌های سرپوشیده و به صورت ایستاده نصب شده و دارای اجزاء‌بیشتر و متنوع‌تری نسبت به انواع فرعی هستند. دراین تابلوها نیز كابل‌های ورودی و خروجی تابلو، از زیر یا بالای آن وارد شده و به ترمینال‌ها، شمش‌ها و یا مستقیما به یك طرف كلید متصل می‌شوند. اتصال کابل‌های ورودی به شین‌‌ها، به وسیله‌کابلشو صورت می‌گیرد. شین‌های موجود در تابلوها را با استفاده از سه رنگ‌نسوز قرمز، زرد و آبی متمایز می‌شوند. معمولا شین با رنگ قرمز برای فاز اول یاR، شین با رنگ زرد برای فاز دوم یا S و شین با رنگ آبی برای فاز سوم یا S اختصاص داده می‌شود. جریان قابل تحمل و مجاز برای باس بارها، به عواملی مانند سطح مقطع آنها، تعداد باس‌بارها، آرایش قرار گرفتن آن‌ها دركنار هم و مواردی از این قبیل بستگی دارد. معمولا چگالی جریان در ‌هادی های زمین از نوع مس، از 200 آمپر بر میلیمترمربع تجاوز کند.
برای قطع و وصل مدار و نیز حفاظت مدارات قدرت داخل تابلو، اغلب از كلیدهای اتوماتیك و یا كلیدفیوز در ورودی تابلو استفاده می شود. برای حفاظت فیدرها یا خطوط خروجی منشعب شده از تابلو نیز معمولا کلید فیوزهای سه‌فاز، كلیدهای اتوماتیك و یا كلید و فیوز مجزا مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

علاوه بر تجهیزات ذكر شده، موارد دیگری نیز در این تابلوها وجود دارند كه به طور خلاصه می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:
1- کنتاکتورهای قدرت برای قطع و وصل فیدرهای موتوری، روشنایی و غیره
2- تجهیزات مربوط به مدارات فرمان مانند کنتاکتورهای کمکی، رله‌های زمانی و فتوسل ها
3- هیتر برقی و ترموستات برای خشك كردن رطوبت داخل تابلو و جلوگیری از اكسید شدن تجهیزات و خرابی عایق‌ها
4- چراغ‌های سیگنال در رنگ‌های مختلف برای نشان دادن وضعیت تجهیزات 
5- درب‌های جلو و عقب پانل كه درب عقب در برخی از انواع از نوع ثابت بوده و به وسیله‌پیچ‌های خودرو به چارچوب تابلو متصل می‌شود. 

در ساختمان تابلوها و به ویژه در تابلوهای فشار متوسط معمولا از بخش‌ها و اصطلاحات خاصی استفاده می‌‌شود كه دانستن آن‌ها می‌تواند تأثیر بسیار زیادی هم در شناخت اجزاء و هم در كار با آن‌ها داشته باشد.
برخی از این اصطلاحات به این شرح‌اند:
Metal-Enclosed Switchgear
Metal-clad Switchgear
Compartment
Removable Parts
Withdrawable Part
Shutter
Service Position
Disconnected Position
Test position
Earthing Position
Removed Position

هرچند بسیاری از اجزاء و المان‌هایی كه در تابلوهای فشار متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرند در تابلوهای فشار ضعیف نیز موجودند ولی در برخی موارد از نظر اهمیت، ساختمان، طرز كار و... تفاوت‌هایی نیز با هم دارند كه به طور عمده خود را در نوع كلیدهایی كه برای قطع و وصل استفاده می‌شود، اینترلاك‌ها، تجهیزات اندازه‌گیری، تجهیزات حفاظتی و... نشان می‌دهد. یك تابلوی فشار متوسط و یا به عبارتی دیگر یك سوئیچگیر، بسته به كاربرد و نوع تجهیزاتی كه برای آن منظور به كاربرده می‌شود می‌تواند دارای آرایش‌های مختلفی برای مدار قدرت آن باشد. معمولا یك سوئیچگیر، می‌تواند به عنوان‌های مختلفی مانند ورودی یا Incoming Feeder، خروجی یا Outgoing Feeder، اتصال‌دهنده دو باس‌بار یا Bus coupler و... به كار برده شود كه در هر حالت آرایش تجهیزات می‌تواند متفاوت باشد. 

عمل قطع یا وصل مدار در سوئیچگیرهای فشار متوسط، به عهده سكسیونرها، سكسیونرهای قابل قطع زیر بار، كلیدهای قدرت یا دژنكتورها قرار دارد. سكسیونرها یا كلیدهای جداكننده وسایلی هستند كه برای جدا كردن قطعات متحرك از قطعات ثابت هادی‏های فشار قوی، در حالت بدون بار، به كار می‏روند. سكسیونرهای قابل قطع زیر بار نوع دیگری از كلیدها هستند كه در تابلوهای فشار متوسط بعضا برای قطع و وصل مدار مورد استفاده قرار می‌گیرند. این كلیدها می‌توانند جریان‌های نامی را از خود عبور داده و آن‌ها را بدون آسیب‌دیدگی و به صورت ایمن قطع و وصل كنند. با این حال نمی‌توانند جریان‌های اتصال‌كوتاه را تشخیص داده و قطع كنند.

كلیدهای قدرت یا دژنكتورها، كامل‌ترین نوع كلیدهای فشار متوسط هستند و به كلیدهایی گفته می‌شوند كه خواسته‌های زیر را برآورده كنند:
1- بتوانند جریان نامی خود را عبور داده و در مواقع لزوم به صورت ایمن آن را قطع كنند. 
2- در شرایط اتصال كوتاه بتوانند به صورت قابل اطمینان وصل شوند و جریان اتصال كوتاه را برای مدتی مشخص تحمل كنند. 
3- بتوانند جریان‌های اتصال‌كوتاه را تشخیص داده و آن را در زمان مشخص و بدون آسیب دیدن، به صورت ایمن قطع كنند. 

عمده‌ترین مسأله در كلیدهای قدرت قطع جریان اتصال‌كوتاه است كه بسته به نوع مكانیزمی كه برای قطع آن استفاده شده به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند كه از آن‌ها می‌توان به انواع هوایی، روغنی، وكیوم و Sf6 اشاره كرد كه در بین آن‌ها انواع وكیوم و SF6 امروزه متداول‌تر هستند. انواع SF6 معمولا بسیار قابل‌اطمینان، اقتصادی و از نظر ابعاد كوچك بوده و حداقل برای مدت 10 سال احتیاج به تعمیر عمده‌ای ندارند. این نوع از كلیدها برای نصب درون تابلوهای Metalclad تا ولتاژهای حدود 36 كیلوولت وجود دارند و برای ولتاژهای بالاتر به صورت مجزا و اغلب در پست‌های سرباز استفاده می‌شوند. 

برای دسترسی به ایمنی مناسب هنگام كار تعمیراتی بر روی تابلوها، برای كلیه اجزاء مدار اصلی و قابل دسترس تابلو نیز باید این امكان فراهم شده باشد كه بتوان آن‌ها را به زمین متصل كرد. معمولا این اتصال توسط كلیدهای زمین یا Earthing Switches صورت می‌گیرد. در صورتی كه این احتمال وجود داشته باشد كه كلید زمین یك بخش برق‌دار را به زمین متصل كند، ظرفیت وصل كلید باید به اندازه جریان نامی ایستادگی پیك یا Rated peak withstand current كلید باشد. در صورتی كه احتمال وصل بخش برق‌دار به زمین وجود ندارد، این میزان می‌تواند كمتر باشد.

سیستم‌های اندازه‌گیری در سطح فشار متوسط از نظر مفهومی تقریبا مشابه سطح فشار ضعیف بوده ولی از نظر نحوه اجرا و تجهیزات استفاده شده در آن اندكی متفاوت است. مهم‌ترین بخش یك سیستم اندازه‌گیری را می‌توان ترانس‌های ولتاژ و جریان دانست.
بر روی پلاك ترانس‌های جریان معمولا اطلاعاتی راجع به ترانس نوشته می‌شود كه بر اساس استاندارد IEC می‌توان مهم‌ترین آن‌ها را به این شرح ذكر كرد:
1- جریان اولیه ترانس 
2- جریان ثانویه ترانس 
3- خروجی نامی 
4- كلاس دقت 
5- ضریب امنیت یا Security Factor 
6- كد ترمینال‌های ترانس

در مورد ترانس‌های ولتاژ نیز مشخصات مشابهی طبق استاندارد بر روی پلاك آن ذكر می‌شود.
در تابلوهای فشار متوسط اغلب تمهیداتی تحت عنوان اینترلاك در نظر گرفته می‌شوند. اینترلاك‌ها، تجهیزات و قفل و بندهایی هستند كه از به وجود آمدن حالت‌های ناخواسته در یك سیستم پیشگیری می‌كنند. این قفل و بندها می‌تواند هم از طریق مكانیكی و هم از طریق الكتریكی صورت گرفته باشند. 

برای حفاظت سیستم‌های الكتریكی در تابلوهای فشار متوسط، از تجهیزات مختلف مانند رله‌های حفاظتی و فیوزها استفاده می‌شود. فیوزهای فشارمتوسط دارای مشخصات مختلفی هستند كه از آن‌ها می توان به موارد زیر اشاره كرد:
1- ولتاژ نامی
2- جریان نامی كه از حدود چند صد آمپر فراتر نمی‌رود. 
3- كمترین جریان قطع یا Minimum Breaking Current كه كمترین مقدار جریان اتصال‌كوتاه است كه فیوز قادر به قطع آن می‌باشد. 
بیشترین جریان قطع یا Maximum Breaking Current كه بیشترین جریانی است كه فیوز در آن جریان تست شده و می تواند آن را قطع كند.

برای نصب تابلوها، اعم از فشار متوسط و فشارضعیف، باید مقدمات و شرایط خاصی فراهم آورده شود تا تابلوها بتوانند بدون ایراد و در شرایط مطلوب نصب و مورد بهره‌برداری واقع شوند. همچنین برای عملكرد بهتر تجهیزات و نیز افزایش طول عمر آن‌ها، معمولا تعمیراتی با عنوان تعمیرات پیش‌گیرانه یاPreventive Maintenance، در بازه‌های زمانی مشخص و عمدتا بر اساس ساعت كاركرد تجهیز، انجام می‌گیرد. به علت تنوع شرایط کاری، محیطی، امکانات پرسنلی و ابزار آلات، به راحتی نمی توان در مورد دوره‌های تعمیر و نگهداری هر تأسیسات نظر داد ولی کارخانه سازنده در هر مورد باید حداقل تکرار دوره نگهداری و نیز مراحل انجام آن‌‌ها را مشخص کند. این تکرار به عوامل زیادی از جمله شرایط محیطی كار تجهیز، اهمیت و نوع كار آن، مباحث اقتصادی مرتبط با تجهیز و... بستگی داشته و باید با توجه به قوانین محلی كه تجهیز در آن به كار گرفته می‌شود، صورت گیرد. 

در تابلوها اعم از فشارقوی و فشار متوسط، معمولا تست‌هایی در دوره‌های زمانی كه اغلب توسط سازنده و یا استانداردهای موجود، تعیین می‌گردد، انجام می‌شود. مهم‌ترین این تست‌ها به این شرح‌اند:
تست مقاومت عایقی 
تست PI یا اندیس پلاریزاسیون
تست Hipot 
تست‌های مربوط به روغن
تست اهمی قطب‌های کلیدهای قدرت
تست زمین تابلو

سر فصل‌ها و عناوین زیرمجموعه‌های موجود در این نرم‌افزار، به ترتیب در زیر آمده است:
1- مقدمه
2- طبقه‌بندی تابلوها
2-1- طبقه‌بندی بر اساس ولتاژ نامی
2-2- طبقه‌بندی بر اساس ساختمان ظاهری
2-3- طبقه‌بندی بر اساس محل نصب
2-4- طبقه‌بندی بر اساس كاربرد
3- مشخصات تابلوها
3-1- مشخصات الكتریكی
3-2- مشخصات غیر الكتریكی
4- اجزاء و ساختمان تابلوها
4-1- تابلوهای فشار ضعیف
4-2- تابلوهای فشار متوسط
4-2-1- كلیات
4-2-2- مدارات قدرت
4-2-3- سیستم سوئیچینگ
4-2-4- سیستم زمین
4-2-5- سیستم اندازه‌گیری
4-2-6- سیستم اینترلاك
4-2-7- سیستم حفاظت
5- حمل و تحویل‌گیری تابلوها
6- نصب تابلوها
6-1- شرایط نصب تابلو
6-2- نحوه نصب تابلو
7- بهره‌برداری از تابلوها
7-1- آزمایشات قبل از بهره‌برداری
7-2- آزمایشات دوره‌ای
7-3- سرویس و نگهداری
7-4- نكات ایمنی
8- عیب‌یابی و تعمیرات تابلوها
]]>
بسته آموزشی مدارات فشار ضعیف (Low Voltage Circut) 2014-11-17T12:08:27+01:00 2014-11-17T12:08:27+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/36 در كار با مدارات فشارضعیف، آشنایی با پاره‌ای از مهارت‌های تجربی و برخوردار بودن از برخی مبانی علمی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در افزایش كارایی سیستم و نیز صحت عملكرد شخص داشته باشد. در این نرم‌افزار پس از معرفی اجمالی پاره‌ای از مهم‌ترین انواع لامپ‌ها به بررسی انواع مدارات روشنایی داخل ساختمان و محوطه پرداخته شده و پس از آن برخی از مسائل مرتبط با مدارات فشارضعیف مورد توجه قرار گرفته است.مدارها و تجهیزات فشار ضعیف بخش عمده‌ای از شبكه‌های برق اعم از صنعتی و غیر صنعتی را شامل می در كار با مدارات فشارضعیف، آشنایی با پاره‌ای از مهارت‌های تجربی و برخوردار بودن از برخی مبانی علمی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در افزایش كارایی سیستم و نیز صحت عملكرد شخص داشته باشد. در این نرم‌افزار پس از معرفی اجمالی پاره‌ای از مهم‌ترین انواع لامپ‌ها به بررسی انواع مدارات روشنایی داخل ساختمان و محوطه پرداخته شده و پس از آن برخی از مسائل مرتبط با مدارات فشارضعیف مورد توجه قرار گرفته است.
مدارها و تجهیزات فشار ضعیف بخش عمده‌ای از شبكه‌های برق اعم از صنعتی و غیر صنعتی را شامل می‌شوند. بخش‌های مختلفی از شبكه مانند مدارات روشنایی‌، مدارات اندازه‌گیری و كنترل، مدارات حفاظتی، مدارات مربوط به تغذیه مصرف‌كننده‌های فشارضعیف و... همگی در سطح ولتاژ‌های كم‌تر از هزار ولت یعنی سطح فشارضعیف مورد استفاده قرار می‌گیرند.
از میان این مدارات، مدارات روشنایی را شاید بتوان رایج‌ترین انواع آن‌ها دانست. مهم‌ترین بخش از یك مدار روشنایی، لامپ‌ها هستند كه در انواع و اندازه‌های مختلف ساخته شده و هر كدام دارای كاربرد و شرایط نصب و بهره‌برداری مختص به خود هستند. نحوه نصب این لامپ‌ها، نحوه خاموش و روشن شدن آن‌ها، محل استفاده آن‌ها یعنی داخل ساختمان یا محوطه و... باعث به وجود آمدن انواع مختلف مدارات روشنایی شده برای پرسنل برق، شناخت آن ها ضروری به نظر می‌رسد.


لامپ‌های التهابی كه به آن‌ها لامپ های رشته‌ای نیز گفته می‌شود، در توان‌ها، شكل‌ها، رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف ساخته شده است. لامپ‌های تخلیه گازی، از نظر فشار گاز به دو نوع فشارزیاد و فشار كم و از نظر بخار فلز مورد استفاده به دو گروه بخارجیوه و بخار سدیم تقسیم می‌شوند. معروف‌ترین انواع لامپ‌های تخلیه گازی، لامپ فلورسنت است. لامپ‌های فلورسنت فشرده یا همان لامپ‌های كم‌مصرف، نوعی از لامپ‌های فلورسنت هستند كه به صورت فشرده‌تر و با نوردهی و بازده بالاتر ساخته می‌شوند. لامپ‌های بخار سدیم با فشار بالا نوع دیگری از لامپ‌ها هستند كه در محفظه تخلیه آن‌ها از سدیم و نیز اندكی جیوه و كریپتون استفاده شده است.


در سیستم‌های روشنایی معمولا با توجه به نوع استفاده، مدارهای مختلفی از جمله مدار تك‌پل، مدار دوپل، مدار تبدیل، مدار دیمر، مدارهای تایمردار به کار برده می شوند.
برای قطع و وصل كردن مدار از راه دور معمولا از كنتاكتورها استفاده می‌شود.
سطح مقطع سیم یا كابل، معمولا از روی میزان جریان عبوری از آن و نیز میزان افت ولتاژ مجاز روی كابل و نوع سیم ‌یا كابل مورد استفاده معمولا با استفاده از شرایط محیطی كه كابل در آن قرار می‌گیرد انتخاب می‌شود.


جعبه‌های اتصال یا Junction Boxها محفظه‌هایی هستند كه انشعابات الكتریكی در داخل آن‌ها صورت می‌گیرد.
گلندها برای اتصال كابل‌ها به جعبه اتصال‌ها، تابلوها، ترمینال‌باكس موتورها و... كاربرد داشته و معمولا وظیفه نگه‌داشتن كابل، آب‌بندی، جلوگیری از نفوذ گرد و خاك، مواد شیمیایی به داخل كابل و نیز محل اتصال را دارا می‌باشند. اجرای یك نمونه گلند، مخصوص كابل‌های آرمردار در نرم افزار ارائه می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با سر فصل‌ها، اسامی آنها به ترتیب در زیر آمده است:
1-مقدمه
2-لامپ‌های التهابی
3-اصول كار
4-لامپ فلورسنت
5-لامپ‌های فلورسنت فشرده
6-لامپ‌های بخار جیوه با فشار بالا
7-لامپ‌ متال-هالید
8-لامپ‌های بخار سدیم با فشاركم
9-لامپ‌های بخار سدیم با فشار بالا
10-تجهیزات ضد انفجار 
11-آشنایی با انواع مدارات روشنایی داخل ساختمان
12-آشنایی با انواع مدارات روشنایی محوطه و طرز كار
13-آشنایی با ابزارها و اجزاء سیم‌كشی فشارضعیف
14-آشنایی با روش‌های سیم‌كشی فشارضعیف
15-آشنایی با نحوه اتصالات و سربندی فشارضعیف
16-آشنایی با انواع جعبه اتصالات الكتریكی
17-آشنایی با روش‌های اندازه‌گیری مقاومت اتصالات و نحوه تشخیص عیب
18-آشنایی با انواع گلندها
19-آشنایی با نحوه اجرای گلندها
]]>
بسته های آموزشی سرویس و نگهداری ژنراتور (Generator Maintenance) 2014-11-17T11:54:24+01:00 2014-11-17T11:54:24+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/35 ژنراتورهای سنكرون به همراه سیستم‌های جانبی آن‌ها، اغلب تجهیزات گران‌قیمتی هستند كه در بهره برداری و استفاده از آن‌ها باید نكات بسیاری را رعایت كرد. آشنا بودن پرسنل با ساختمان و نحوه كار سیستم‌های مرتبط با ژنراتورها، نحوه بهره‌برداری صحیح، تعمیرات و تست‌های پیشگیرانه، نكات ایمنی و مسائلی از این قبیل می‌تواند نقش به سزایی در افزایش طول عمر و بهره‌برداری ایمن و صحیح از ژنراتورها داشته باشد.ژنراتورهای سنكرون، مبدل‌هایی هستند كه انرژی مكانیكی را به انرژی الكتریكی تبدیل می‌كنند. در این ژنراتورهای سنكرون به همراه سیستم‌های جانبی آن‌ها، اغلب تجهیزات گران‌قیمتی هستند كه در بهره برداری و استفاده از آن‌ها باید نكات بسیاری را رعایت كرد. آشنا بودن پرسنل با ساختمان و نحوه كار سیستم‌های مرتبط با ژنراتورها، نحوه بهره‌برداری صحیح، تعمیرات و تست‌های پیشگیرانه، نكات ایمنی و مسائلی از این قبیل می‌تواند نقش به سزایی در افزایش طول عمر و بهره‌برداری ایمن و صحیح از ژنراتورها داشته باشد.
ژنراتورهای سنكرون، مبدل‌هایی هستند كه انرژی مكانیكی را به انرژی الكتریكی تبدیل می‌كنند. در این ماشین‌ها، از دو نوع سیم پیچی استفاده شده است. سیم‌پیچی آرمیچر كه یك یا چند سیم پیچ ac بوده و از نظر فیزیكی بر روی بخشی فلزی به نام استاتور قرار گرفته‌اند و سیم پیچی فیلد یا تحریك كه بر روی بخشی به نام رتور نصب شده‌اند. از درون سیم پیچی‌های فیلد، جریان مستقیم یا DC عبور داده می‌شود تا میدان ثابتی اطراف آن به وجود آید. این میدان از درون استاتور عبور كرده و سیم پیچی‌های استاتور را در بر می‌گیرد. هنگام كار ژنراتور، رتور توسط یك محرك اولیه به گردش درآمده كه با گردش آن، خطوط میدان توسط سیم پیچی های استاتور قطع شده و در نتیجه در درون آن‌ها ولتاژ القا می شود.
ژنراتورهای سنكرون می‌توانند به دو صورت مجزا و یا سنكرون شده كار كنند. در حالت مجزا، ولتاژ خروجی و نیز فركانس ولتاژ می‌تواند با توجه به جریان تحریك و نیز توان ورودی روی شافت، قابل تنظیم باشد. ولتاژ داخلی یك ژنراتور و به تبع آن ولتاژ ترمینال‌های آن ارتباط مستقیم با میزان جریان تحریك دارد؛ به گونه‌ای كه با افزایش جریان تحریك، ولتاژ ترمینال نیز افزایش پیدا می‌كند. فركانس ولتاژ اعمالی به میزان دور رتور بستگی داشته و توسط محرك اولیه ژنراتور تعیین می‌گردد. در صورتی كه بار ثابتی به ژنراتور متصل باشد، با افزایش قدرت محرك اولیه، دور رتور افزایش پیدا كرده و فركانس خروجی ژنراتور افزایش می‌یابد. باید توجه داشت كه در این حالت، ضریب توان ژنراتور، به ضریب توان بار بستگی داشته و قابل كنترل نیست. 
در حالت سنكرون، ولتاژ و فركانس خروجی ژنراتور، تغییر چندانی نداشته و نمی‌توان آن ها را با تغییر جریان تحریك و یا تغییر توان ورودی ژنراتور، كنترل كرد. در این حالت تغییر جریان تحریك باعث تغییر ضریب توان ژنراتور می‌شود. با افزایش جریان تحریك ضریب توان كاهش پیدا كرده و با كاهش جریان تحریك، ضریب توان افزایش پیدا كرده و می‌تواند به ضریب توان واحد نیز برسد. با ادامه این فرآیند، ضریب توان وارد محدوده خازنی شده و دوباره كاهش می یابد. به حالتی ضریب توان ژنراتور سلفی است، حالت اضافه تحریك یا Over Excited و به حالتی كه ژنراتور در محدوده ضریب توان خازنی كار می‌كند، حالت زیرتحریك یا Under Excited نیز گفته می شود. 
عملكرد ژنراتورهای سنكرون توسط منحنی‌های مختلفی نشان داده می شود كه مهم‌ترین آن‌ها منحنی اشباع است. این منحنی ولتاژ ترمینال‌های ژنراتور را در موقع بی‌باری، بر حسب جریان تحریك نشان می‌دهد. در این منحنی سرعت ژنراتور، برابر با سرعت نامی در نظر گرفته می‌شود. ژنراتورهای سنكرون اغلب به صورتی طراحی می‌شوند كه ولتاژ نامی آن‌ها در انتهای بخش خطی منحنی و به اصطلاح در بخش زانویی منحنی قرار داشته باشد. به جریان تحریكی كه این ولتاژ را تأمین می‌كند، جریان تحریك بی‌باری یا No-Load Field Current گفته می‌شود. علاوه بر منحنی اشباع در حالت بی‌باری، سازندگان، اغلب مشابه این منحنی را در بار نامی نیز ارائه می‌كنند.
یكی دیگر از این منحنی‌ها، منحنی نسبت ولتاژ به فركانس است. در یك ژنراتور، میزان شار مغناطیسی ایجاد شده در هسته، ارتباط مستقیم با نسبت ولتاژ به فركانس ژنراتور دارد. با افزایش این نسبت از حد مشخصی، تلفات هسته افزایش پیدا كرده و باعث وقوع مشكلات حرارتی برای ژنراتور می‌شود. از طرف دیگر، كاهش بیش‌از حد شار مغناطیسی در هسته و به عبارت دیگر كاهش نسبت ولتاژ به فركانس نیز باعث ایجاد مشكلات پایداری برای ژنراتور می‌شود. در منحنی‌هایی كه برای نشان دادن حد مجاز این نسبت وجود دارد، محدوده بین دو خط كه دارای شیب مثبت هستند در نظر گرفته می‌شود. از طرفی دیگر، بر طبق استاندارد، ژنراتورها در حالت پایدار باید در محدوده ولتاژی بین 95 تا 105 درصد ولتاژ نامی و محدوده فركانسی 98 تا 102 درصد فركانس نامی كار كنند. با اعمال این محدودیت‌ها بر روی منحنی، محدوده كاركرد پایدار و ایمن ژنراتور مشخص می شود. در حالت‌های گذرا، محدوده تغییرات فركانس ژنراتور، بر طبق استاندارد باید بین 95 تا 103 درصد فركانس نامی باشد كه از این لحاظ در حالت‌های گذرا، محدوده كاركرد ایمن ژنراتور، اندكی بزرگتر از حالت پایدار است. 
سیستم‌های مختلفی در كاركرد ژنراتور تأثیر گذارند كه از آن‌ها می‌توان به سیستم تنظیم ولتاژ یا AVR، سیستم استارت، سیستم تنظیم فركانس، سیستم پایدارساز قدرت و سیستم تحریك اشاره كرد. سیستم‌های تحریك ژنراتور، انواع مختلفی دارند كه مهم‌ترین آن‌ها انواع استاتیك و Brushless هستند. سیستم‌های استاتیك، اغلب برای ژنراتورهای بزرگ به كاربرده شده و زمان پاسخ آن نسبت به سیستم تحریك بدون جاروبك كم‌تر است. در این سیستم، انرژی مورد نیاز جهت تحریك اغلب به كمك یك ترانسفورماتور كه ترانسفورماتور تحریك نامیده می شود، از ترمینال‌های ژنراتور گرفته شده و پس از یكسوسازی با استفاده از جاروبك و حلقه‌های لغزان به سیم‌پیچی رتور اعمال می‌شود. یكسوساز مورد استفاده اغلب تریستوری بوده و قابلیت اعمال ولتاژ منفی یا مثبت به رتور را دارا می‌باشد. زاویه آتش این تریستورها توسط سیستم كنترل ولتاژ تعیین می‌شود.
ژنراتورهای سنكرون از موقعی كه از حالت سكون، وارد مدار می‌شوند و سپس از مدار خارج می شوند، در مدهای كاری مختلفی قرار می‌گیرند. این مدها به ترتیب عبارتند از: مد خاموش، مد Turning Gear، مد Ramp Up، مدField Applied-Open Circuit، مد Online یا Synchronized و مد Run Down. 
تعمیرات دوره‌ای یا Preventive Maintenance در بازه‌های زمانی مشخص و با توجه به دستورالعمل‌های سازنده، جهت افزایش بازدهی، افزایش طول عمر ژنراتور، كاهش هزینه نگهداری و مواردی از این قبیل بر روی ژنراتور انجام می شود. این تعمیرات و بازرسی‌ها، می‌تواند به صورت روزانه، هفتگی، ماهیانه، سالانه و یا بر اساس میزان ساعات كاركرد دستگاه صورت گیرد. برخی از این فعالیت‌ها، تنها در حد بازرسی و چك بوده ولی برخی دیگر تعمیرات اساسی را شامل می‌شوند. این تعمیرات اساسی اغلب تحت عنوان Overhaul بیان می‌گردند كه برای انجام آن‌‌ها ژنراتور باید برای مدت زمان مشخصی از مدار خارج شود. تعداد Overhaulها، بازه‌های زمانی انجام آن‌‌ها، فعالیت‌های قابل انجام در هر كدام و غیره توسط سازنده بیان شده و همواره باید توصیه‌های سازنده به دقت رعایت شود.
هنگام انجام تعمیرات پیشگیرانه، آزمایشات و تست‌های مختلفی بر روی یك ژنراتور صورت می‌گیرد كه مهم‌ترین آن‌ها به این شرح‌اند:
1- اندازه‌گیری مقاومت اهمی سیم‌پیچی‌ها 
2- اندازه‌گیری مقاومت عایقی سیم‌پیچی‌ها
3- تست اندیس پلاریزاسیون 
4- تست ولتاژ بالا یا Hipot 
5- تست هسته استاتور 
6- تست فشار جاروبك‌ها 
7- چك بیرینگ‌ها 
8- تست لرزش

سر فصل‌ها و عناوین زیرمجموعه‌های موجود در این نرم‌افزار، به ترتیب در زیر آمده است:
1- مقدمه 
2- مبانی تئوری 
2-1- اساس كار 
2-2- منحنی‌های عملكرد 
3- ساختمان ژنراتور 
3-1- اجزاء 
3-2- سیستم‌ها 
3-2-1- سیستم تحریك 
3-2-2- سیستم تنظیم ولتاژ 
3-2-3- سیستم پایدارساز قدرت 
3-2-4- سیستم استارت 
3-2-5- سیستم تنظیم فركانس 
3-2-6- سیستم سنكرون 
4- مشخصات فنی 
5- مدهای كاری ژنراتور 
6- بهره‌برداری از ژنراتور 
6-1- راه‌اندازی 
6-2- شات داون 
7- تعمیرات دوره‌ای 
7-1- كلیات 
7-2- آزمایشات 
7-3- نكات ایمنی
]]>
بسته آموزشی نفت و گاز و پتروشیمی 2014-11-09T11:59:38+01:00 2014-11-09T11:59:38+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/32   بسته های آموزشی تجهیزات فرآیندیدر صورت سفارش کل مجموعه (شامل 30 بسته آموزشی) ، بجای پرداخت 600.000 تومان ، تنها 500.000 تومان پرداخت مینمایید.---------------------------------------------------بسته های آموزشی تجهیزات الکتریکی و برقی در صورت سفارش کل مجموعه (شامل 20 بسته آموزشی) ، بجای پرداخت 400.000 تومان ، تنها 350.000 تومان پرداخت مینمایید.---------------------------------------------------بسته های آموزشی نرم افزارهای تخصصی در صورت سفارش کل م  
بسته های آموزشی نفت و گاز و پتروشیمی
بسته های آموزشی نفت و گاز و پتروشیمی بسته های آموزشی نفت و گاز و پتروشیمی


بسته های آموزشی نفت و گاز و پتروشیمی


بسته های آموزشی نفت و گاز و پتروشیمی
بسته های آموزشی تجهیزات فرآیندی
بسته های آموزشی تجهیزات فرآیندی
در صورت سفارش کل مجموعه (شامل 30 بسته آموزشی) ، بجای پرداخت 600.000 تومان ، تنها 500.000 تومان پرداخت مینمایید.
خرید
---------------------------------------------------

بسته های آموزشی تجهیزات الکتریکی و برقی
بسته های آموزشی تجهیزات الکتریکی و برقی
در صورت سفارش کل مجموعه (شامل 20 بسته آموزشی) ، بجای پرداخت 400.000 تومان ، تنها 350.000 تومان پرداخت مینمایید.
---------------------------------------------------

بسته های آموزشی نرم افزارهای تخصصی
بسته های آموزشی نرم افزارهای تخصصی
در صورت سفارش کل مجموعه (شامل 5 بسته آموزشی) ، بجای پرداخت 100.000 تومان ، تنها 75.000 تومان پرداخت مینمایید.
---------------------------------------------------

بسته های آموزشی مباحث ایمنی
بسته های آموزشی مباحث ایمنی
در صورت سفارش کل مجموعه (شامل 3 بسته آموزشی) ، بجای پرداخت 70.000 تومان ، تنها 50.000 تومان پرداخت مینمایید.

---------------------------------------------------

مشاهده فیلم دمو:]]>
بسته آموزشی تله‌های بخار (Steam Trap) 2014-11-09T08:39:45+01:00 2014-11-09T08:39:45+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/27 هدف از تهیه محصول : نرم افزار حاضر شامل اطلاعات جامع و مفیدی در مورد انواع تله‌های بخار و نحوة عملکرد هر یک از آنها می‌باشد. از آنجا که در بسیاری از موارد، درک توضیحات مربوط به چگونگی عملکرد یک دستگاه ممکن است پیچیده باشد، لذا برای فهم کامل هر موضوع، وجود انیمیشن، فیلم و عکس مرتبط با آن، توضیحات داده شده را گویاتر و جذاب‌تر می‌نماید. محتوا : در فرایندهای صنعتی، بخار نقش مهم و ارزشمندی داشته و موارد استفادة فراوانی دارد. بخار به عنوان سیال گرم‌کننده در مبدل‌های حرارتی و یا کویل هدف از تهیه محصول :
نرم افزار حاضر شامل اطلاعات جامع و مفیدی در مورد انواع تله‌های بخار و نحوة عملکرد هر یک از آنها می‌باشد. از آنجا که در بسیاری از موارد، درک توضیحات مربوط به چگونگی عملکرد یک دستگاه ممکن است پیچیده باشد، لذا برای فهم کامل هر موضوع، وجود انیمیشن، فیلم و عکس مرتبط با آن، توضیحات داده شده را گویاتر و جذاب‌تر می‌نماید.

محتوا :

در فرایندهای صنعتی، بخار نقش مهم و ارزشمندی داشته و موارد استفادة فراوانی دارد. بخار به عنوان سیال گرم‌کننده در مبدل‌های حرارتی و یا کویل‌های بخار و یا بطور مستقیم در بسیاری از فرایندها و یا واکنشها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجا که بخار شکل گازی آب می‌باشد، لذا با از دست دادن گرمای نهان تبخیر، از فاز گاز به فاز مایع تبدیل می‌شود. چنانچه این پدیده، یعنی چگالش بخار و تبدیل آن به مایع در مبدلهایی كه سیال سرویس آنها، بخار است و یا داخل لوله‌های كویل بخار و حتی در لوله‌هایی كه برای انتقال بخار استفاده میشود، اتفاق بیفتد، سبب ایجاد کندانس شده و مشکلات زیادی ایجاد خواهد کرد، از جمله اینکه ایجاد كندانس در مبدلهای حرارتی سبب می‌شود، قسمتی از سطح انتقال حرارت بجای بخار، با کندانس اشغال شود و در نتیجه میزان انتقال حرارت كاهش می‌یابد. همچنین سرعت بالای قطرات و برخورد آنها به زانویی‌های مسیر سبب سوراخ شدن لوله‌ها می‌گردد.

برای رفع این مشكلات، لازم است از وسیله‌هایی به نام تله بخار یا Steam Trap در طول استفاده شود تا كندانس بخار از لوله حاوی بخار خارج گردد.


تله بخارها براساس مکانیسم عملکرد به سه نوع اصلی تقسیم می‌شوند:
1- تله‌های مکانیکی
2- تله‌های ترموستاتیکی
3- تله‌های ترمودینامیکی.


تله‌های ترموستاتیكی یا حرارتی بر اساس اختلاف دمای بخار و كندانس عمل می‌کنند. این تله‌ها شیری دارند كه در اثر تغییرات دمایی و انبساط و انقباض به جلو و عقب رانده می‌شوند. این شیر طوری طراحی شده، كه تنها زمانی باز شود كه دمای مایع به دمای مشخصی كه پایینتر از دمای اشباع است، برسد. بنابراین کندانس در دمایی پایین‌تر از دمای اشباع خارج می‌شود. تله‌های Liquid expansion، تله‌های بایمتال و تله‌های Ballanced pressure (فشار تعادلی)، سه نوع از این تله‌ها هستند.


تله‌های مكانیكی دارای شناوری هستند كه بسته به سطح آب كندانس، بالا یا پایین می‌روند و بوسیله اتصال مكانیكی خود، شیر را باز و بسته می‌كنند. اساس كار این تله‌ها، اختلاف چگالی بخار و آب است. تله‌های شناوری ترموستاتیكی، سطل معكوس و شناوری آزاد نمونه‌هایی از تله‌های مكانیكی هستند.تله‌های ترمودینامیکی، تله‌هایی محكم و با عملکرد ساده هستند که مبنای کار آنها سرعت بالای بخار و چگالی بیشتر آب می‌باشد.


از آنجا که وظیفة تله‌ بخار جدایش بخار از آب کندانس می‌باشد، لذا در مواردی که تله به طور كامل مسدود شده و آب و بخار از آن عبور نكند و یا اینکه تله به طور كامل باز مانده و بخار زنده و آب از آن عبور کند و در نتیجه سبب اتلاف حرارتی شود، تله دچار از کارافتادگی می‌شود. برای تشخیص عیوب تله‌های بخار از روش چشمی، روش حرارتی و دستگاههای تشخیص عیوب استفاده می‌گردد.


در این نرم‌افزار آموزشی در مورد انواع، اجزا، نحوة عملکرد و مشکلات معمول در تله‌های بخار مطالبی ذکر شده که عناوین آنها شامل موارد زیر می‌باشد:
- کلیات

- انواع تله‌های بخار
- تله‌های مکانیکی

      تله‌های شناوری
      تله‌های ترموستاتیكی
      تله بخار شناوری آزاد
      تله بخار سطل وارونه
- تله‌های حرارتی
      تله بخار بی‌متال
      تله بخار فشار تعادلی(balanced pressure)
      تله بخار انبساط مایع
- تله‌های ترمودینامیکی یا دیسکی
- تشخیص عیوب

      روش چشمی(visual testing)
      روش حرارتی
      دستگاهای تشخیص عیوب
- مشکلات معمول در تله های بخار
      نشتی بخار (عبور بخار زنده از تله)
      انجماد
      اندازه نامناسب
      هواگرفتگی
      ضربه چکش (water hammer)
      آلودگی
      فقدان شرایط راه اندازی

]]>
بسته آموزشی كوره‌های صنعتی (Fired Heaters) 2014-11-09T08:31:37+01:00 2014-11-09T08:31:37+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/26 هدف از تهیه محصول : هدف از ساخت این نرم‌افزار، آموزش كوره‌ها (Fired Heater) به پرسنل فعال در واحدهای مختلف پتروشیمی و در سطح آشنایی با تجهیزات می‌باشد. همچنین این نرم‌افزار می‌تواند مورد توجه فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی و شاغلین كه در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی مشغول به كار هستند، قرار گیرد.محتوا :صنایع شیمیایی مانند نفت، گاز و پتروشیمی شامل مجموعه فرایندهای متنوعی هستند كه در بسیاری از این فرایندها، لازم است سیالات به دلایل مختلفی تا دمای خاصی گرم شوند. عموماً در صن هدف از تهیه محصول :
هدف از ساخت این نرم‌افزار، آموزش كوره‌ها (Fired Heater) به پرسنل فعال در واحدهای مختلف پتروشیمی و در سطح آشنایی با تجهیزات می‌باشد. همچنین این نرم‌افزار می‌تواند مورد توجه فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی و شاغلین كه در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی مشغول به كار هستند، قرار گیرد.

محتوا :
صنایع شیمیایی مانند نفت، گاز و پتروشیمی شامل مجموعه فرایندهای متنوعی هستند كه در بسیاری از این فرایندها، لازم است سیالات به دلایل مختلفی تا دمای خاصی گرم شوند. عموماً در صنایع به منظور دستیابی به سیالی با دمای بالا، خصوصاً مواردی كه نیاز به ایجاد اختلاف دمایی بالایی نیاز باشد، از دستگاههایی به نام كوره استفاده می‌نمایند. عملكرد كوره‌ها شبیه به بویلرها می‌باشد، ولی هدف از بكارگیری آنها تولید بخار آب نمی‌باشد. كوره‌ها در اصل نوعی مبدل حرارتی هستند كه انرژی گرمایی حاصل از احتراق سوخت‌های فسیلی را در یك فضای بسته، به سیال فرایندی كه در كویل‌ها یا همان لوله‌های حرارتی محبوس جریان دارد، منتقل می‌كنند.تقریباً عملكرد تمامی كوره‌ها مشابه یكدیگر می‌باشد. در كوره‌ها سوخت در محفظه احتراق سوزانده شده و انرژی شیمیایی نهفته در آن به شكل انرژی گرمایی آزاد می‌شود. گرمای آزاد شده حاصل از احتراق به سیال فرایندی كه در داخل كویل‌های كوره جریان دارد، منتقل می‌شود. عموماً این كویل‌‌ها در قسمت‌های مختلفی از كوره نصب شده‌اند تا بتوانند از انرژی گرمایی ایجاد شده تا حد امكان استفاده كنند. تعدادی از این كویل‌ها در داخل محفظه احتراق (firebox) قرار داشته و به شكل مستقیم در معرض شعله قرار دارند، سیال موجود در این كویل‌ها از طریق مكانیزم تابش، گرما جذب می‌نمایند. قسمتی دیگر از این لوله‌ها در بخش بالایی كوره كه به بخش جابجایی یا Convection معروف است قرار دارند. به عبارت دیگر بخش جابجایی شامل تمام قسمت‌هایی است كه گازهای حاصل از احتراق تولید شده در firebox، در مسیر عبور خود تا دودكش، از آنها عبور می‌كنند.


كویل‌های تابشی و جابجایی در كوره‌ها

در قسمت بالایی كویل‌های جابجایی و در قسمت پایین، كویل‌های تابشی قابل مشاهده هستند

برای آن‌كه یك كوره بتواند بطور دائمی به كار خود ادامه دهد باید همواره سوخت، هوای مورد نیاز احتراق و خوراك در اختیار كوره قرار گیرد. برای این منظور در كوره‌ها از سیستم‌هایی كه انتقال سوخت، هوا و خوراك را انجام می‌دهند استفاده می‌گردد.


نمایی از سیستم‌هوارسانی در كوره‌ها


معمولاً كوره‌ها را بر اساس پارامترهای مختلفی تقسیم‌بندی می‌نمایند كه از آن میان می‌توان به شكل ظاهری، وضعیت قرارگیری كویل‌ها، نوع جریان هوا، كابرد یا مبنای هدف عملیاتی، نوع سوخت، آرایش مشعل‌ها و غیره اشاره نمود.

در ادامه مباحثی چون احتراق، انتقال حرارت و بازیافت انرژی كه از مفاهیم اصلی در عملكرد كوره‌ها محسوب می‌گردند، مورد بررسی بیشتر قرار گرفته‌اند، در بخش انتقال حرارت سه مكانیزم اصلی یعنی هدایت، جابجایی و تابش و در بخش احتراق، مواردی چون سوخت‌ها، رنگ و شكل شعله، هوای مورد نیاز احتراق، آلاینده‌ها و كك‌زایی مطرح شده‌اند، همچنین ركوپراتورها، رجنراتورها و بویلرهای بازیافت حرارتی (WHB) از جمله مباحثی هستند كه در بخش بازیافت انرژی مطرح شده‌اند.


نمایی از یك رجنراتور


در ادامه اجزای اصلی كوره‌ها تا حد امكان مورد بررسی قرار گرفته كه لیست این آنها در سرفصل‌های موجود در نرم‌افزار ارائه شده است.

یك كوره باید بتواند انرژی حرارتی مورد نیاز برای سیال فرایند را به شكلی كاملاً ایمن و پایدار تولید نماید و به سیال فرایندی انتقال دهد. برای حصول این مقصود باید پارامترهای مختلفی در یك كوره اندازه‌گیری و كنترل شوند.

از جمله این پارامترها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
1.دمای سیال فرایند
2.فشار در Fire Box یا كنترل مكش (Draft)
3.كیفیت احتراق
4.دمای Flue Gas
5.دمای جداره كویل‌ها
6.جریان سیال فرایندی
7.و غیره


نمایی از سیستم كنترل در كوره‌ها


همچنین از آلارم‌های حفاظتی و ابزارهای از سرویس‌خارج‌كردن مختلفی در كوره‌ها استفاده می‌گردد كه لیست آنها در نرم‌افزار آمده است.
در قسمت بهره‌برداری، مراحل و اقدامات مختلف با توجه به دستورالعمل‌های ارائه شده توسط سازندگان مختلف كوره‌ها آورده شده است.
یكی از مباحث مهم در كار با كوره‌ها ایمنی می‌باشد، از این رو در كوره‌ها تجهیزات مختلف ایمنی مانند بخار درون كوره یا snuffing steam، پرده بخار یا Steam curtain، نازل‌های آب‌پاش یا Monitor Nozzles و دریچه‌های انفجاری (Explosion Doors) مورد بررسی قرار گرفته‌اند.


نمایی از نحوه عملكرد پرده بخار


همچنین عیوب محتمل در كوره‌ها و نحوه تشخیص آنها بصورت دیاگرام‌های آبشاری ارائه شده است. در شكل زیر یك نمونه از نحوه كار با این منوها نشان داده شده است.


این نرم‌افزار شامل مجموعه مباحث ذیل می باشد:
1.كلیات
2.چگونگی عملكرد
3طبقه‌بندی كوره‌ها
4.مبانی علمی: شامل قسمت‌های ذیل:
   • انتقال حرارت
   • احتراق
   • بازیافت انرژی

5.اجزاء اصلی كوره: شامل قسمت‌های ذیل:

   • بدنه یا چهارچوب اصلی كوره
   • سطوح بازتابنده یا عایق‌ها
   • مشعل‌ها
   • رجیسترهای هوا
   • كویل‌های حرارتی
   • اكونومایزر
   • پیش‌گرم كن هوا
   • دودكش
   • دمپر دودكش
   • دمنده دوده یا Soot blower
   • دمنده
   • Bridgewall
   •
Header Box
   • دریچه‌ها
   • پایه‌ها
   • نردبان‌ها، سكوها و راه‌پله

6.بهره برداری؛ شامل قسمت‌های ذیل:

   • پیش‌راه‌اندازی
   • راه اندازی
   • عملیات عادی
   • از سرویس‌خارج كردن

7.كنترل

8.عیوب و نحوه تشخیص
9.تعاریف و اصطلاحات
10.ایمنی
11.خودآزمایی

]]>
بسته آموزشی تجهیزات برقی برای بهره‌برداری (Electrical Equipments) 2014-11-09T08:20:15+01:00 2014-11-09T08:20:15+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/25 هدف از تهیه محصول : با توجه به اهمیت و حساسیت استفاده از انرژی الکتریکی و طیف گسترده‌ی کاربری این نوع از انرژی، در این نرم افزار سعی شده است تا كلیه تجهیزات برقی شبكه توزیع كه در یك مجتمع پتروشیمی به كار برده می‌شود، به زبانی ساده و بدون بیان مفاهیم پیچیده معرفی شوند و نقش آنها در تولید و نحوه كار آنها به همراه فیلم و عکس توضیح داده شود.محتوا :تولید انرژی الكتریكی، در نیروگاه‌ها با تبدیل سایر انواع انرژی به انرژی الكتریكی صورت می‌گیرد.در این نیروگاه‌‌ها، انرژی اولیه باع هدف از تهیه محصول :
با توجه به اهمیت و حساسیت استفاده از انرژی الکتریکی و طیف گسترده‌ی کاربری این نوع از انرژی، در این نرم افزار سعی شده است تا كلیه تجهیزات برقی شبكه توزیع كه در یك مجتمع پتروشیمی به كار برده می‌شود، به زبانی ساده و بدون بیان مفاهیم پیچیده معرفی شوند و نقش آنها در تولید و نحوه كار آنها به همراه فیلم و عکس توضیح داده شود.

محتوا :
تولید انرژی الكتریكی، در نیروگاه‌ها با تبدیل سایر انواع انرژی به انرژی الكتریكی صورت می‌گیرد.در این نیروگاه‌‌ها، انرژی اولیه باعث چرخش محور ژنراتورها شده و بدین ترتیب ژنراتورها، انرژی جنبشی دورانی محور را به انرژی الكتریكی تبدیل می‌كنند.

انتقال انرژی الكتریكی تولیدی نیروگاه، به نقاط دوردست با استفاده از خطوط انتقال صورت می‌گیرد. هدف از تولید و انتقال انرژی الكتریكی، رساندن آن به دست‌ مصرف‌كننده‌های الكتریكی و تبدیل آن به انواع دیگر انرژی است.

توزیع انرژی الكتریكی بین مصرف‌كننده‌ها به عهده شبكه توزیع گذاشته می‌شود. برای توزیع انرژی الكتریكی بین مصرف‌كننده‌‌ها، از محل‌هایی به نام Substation كه به آن سوئیچ‌خانه نیز می‌گویند، استفاده می‌شود.
توزیع انرژی الكتریكی در سطح مجتمع معمولا توسط كابل‌های فشارقوی و فشارضعیف صورت می‌گیرد.برای قطع و وصل مصرف‌كننده‌ها و یا ایزوله كردن آن‌ها از شبكه از كلیدها استفاده می‌شود.كلیدها اعم از فشارقوی و فشار ضعیف اغلب در داخل محفظه‌های فلزی به نام پانل قرار می‌گیرند. در داخل این پانل‌ها علاوه بر كلیدها تجهیزات جانبی مورد نیاز نظیر تجهیزات ومدارهای اندازه‌گیری، حفاظتی، كنترلی و... نیز قرارمی‌گیرند. ازجمله تجهیزات اندازه‌گیری می‌توان به اهم متر،ولتمتر،ارت تستر،COSΦ متر، ترانس‌های ولتاژ PT یا Potential Transformer وترانس‌‌های جریان CT یا Current Transformer اشاره کرد. در مدارهای فشارقوی معمولا اندازه ولتاژ و جریان بیشتر از محدوده قابل اندازه‌گیری تجهیزات است.این ترانس‌ها اندازه ولتاژ و جریان اعمالی به تجهیزات اندازه‌گیری را كاهش داده تا قابل اندازه‌گیری برای آن‌ها باشد.از جمله تجهیزات حفاظتی می‌توان به رله ها و فیوزها اشاره کرد.

تجهیزات مورد استفاده درمدارهای کنترلی در بسیاری از موارد تجهیزات الكترونیكی و حساس هستند كه برق ورودی آن‌‌ها باید بدون قطعی‌های لحظه‌ای و یا بدون وقفه باشد. همچنین ولتاژ اعمالی به آن‌ها باید شكل موجی سینوسی داشته و بدون نویز باشد. از این رو برای تأمین برق AC این مدارها از سیستم UPS یا Uninterruptible Power Supply استفاده می‌شود. در مواقع قطع برق نیز Upsها از انرژی ذخیره شده در باتری‌ها استفاده كرده و برق مدارات كنترل، روشنایی اضطراری، سیستم كنترل و حفاظت را تأمین می‌كند.
برای دستیابی به شمای كلی از سیستم، نحوه كار آن و محل نسبی اجزا نسبت به یكدیگر می توان از نقشه های برقی استفاده نمود که از روی آن می‌توان محل مناسب قرار گرفتن دستگاه‌ها، تجهیزات و حفاظت‌های لازم را پیش‌بینی نمود.
چگونگی تولید، انتقال، توزیع انرژی الکتریکی و تجهیزات لازم جهت اندازه گیری،حفاظت،کنترل و ذخیره ی آن ،ساختمان داخلی و نحوه ی عملکرد تجهیزات ونکات لازم جهت حفاظت،کالیبراسیون آنها به طور کامل در این نرم افزار شرح داده شده است.

کلیپ‌های آموزشی موجود در این نرم‌افزار عناوین زیر می‌باشند:
1-تولید انرژی الكتریكی
2-انتقال انرژی الكتریكی
3-توزیع انرژی الكتریكی
4-نقشه‌ها و اسناد برق
5-انواع كابل‌ها
6-سركابل‌ها
7-مفصل‌ها
8-اصول اولیه كلیدها
9-انواع كلیدهای فشار ضعیف
10-انواع كلیدهای فشارقوی
11-Rack in و Rack out كردن كلیدها
12-بررسی وضعیت اینترلاك‌ها
13-چك كردن كلید در حالت تست
14-ریست كردن كلیدها
15-آشنایی با Substation
16-فیوزها
17-Busbar
18-كلیات ترانسفورماتورها
19-ترانسفورماتورهای قدرت
20-ترانس‌های جریان
21-ترانس ولتاژ
22-اتوترانس
23-ترانس روشنایی
24-ركتیفایر
25-باتری‌ها
26-اینورتر
27-UPS
28-مقدمه تجهیزات حفاظتی
29-انواع رله‌ها
30-حفاظت تجهیزات مختلف
31-ولت‌متر
32-آمپرمتر
33-اهم‌متر
34-مولتی‌متر
35-وات‌متر
36-Cosمتر
37-فركانس‌متر
38-میگر
39-سنكرونسكوپ
40-قرائت صحیح تجهیزات اندازه‌گیری
41-كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری
42-سیستم زمین
43-الكتروموتور
44-نكات بهره‌برداری و ایمنی
45-ایمنی

]]>
بسته آموزشی تجهیزات ابزار دقیق (Instruments) 2014-11-09T08:15:21+01:00 2014-11-09T08:15:21+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/24 هدف از تهیه محصول : نرم افزار حاضر شامل اطلاعات جامع و مفیدی در مورد انواع و نحوة عملکرد دستگاههای اندازه‌گیری ابزاردقیق می‌باشد. از آنجا که دستگاههای اندازه‌گیری ابزاردقیق بسیار متنوع بوده و نحوة عملکرد هر یک متفاوت از دیگری می‌باشد، لذا وجود انیمیشن، فیلم و عکس مرتبط هر یک از آنها موجب درک صحیح نحوة عملکرد این ابزارها شده، ضمن اینکه توضیحات داده شده را جذاب‌تر می‌نماید. محتوا :واحدهای شیمیایی شامل تجهیزات فرآیندی مختلفی هستند كه بوسیله خطوط لوله كه در آنها مواد شیمیایی جریا هدف از تهیه محصول :
نرم افزار حاضر شامل اطلاعات جامع و مفیدی در مورد انواع و نحوة عملکرد دستگاههای اندازه‌گیری ابزاردقیق می‌باشد. از آنجا که دستگاههای اندازه‌گیری ابزاردقیق بسیار متنوع بوده و نحوة عملکرد هر یک متفاوت از دیگری می‌باشد، لذا وجود انیمیشن، فیلم و عکس مرتبط هر یک از آنها موجب درک صحیح نحوة عملکرد این ابزارها شده، ضمن اینکه توضیحات داده شده را جذاب‌تر می‌نماید.

محتوا :
واحدهای شیمیایی شامل تجهیزات فرآیندی مختلفی هستند كه بوسیله خطوط لوله كه در آنها مواد شیمیایی جریان دارند، به یكدیگر متصل شده‌اند. برای آنكه این واحدها در شرایط مناسب عملیاتی كار كنند، باید پارامترهای فرآیندی از قبیل دما، فشار،‌ سطح مایع و دبی سیال در محدوده‌های خاصی نگه‌ داشته ‌شوند، یا به عبارت دیگر، این پارامترها كنترل ‌شوند.

در گذشته، کنترل فرایندهای شیمیایی بصورت دستی انجام می‌گرفت بدین منظور اپراتورها در صورت تغییر در شرایط فرآیند باید بتوانند به سرعت تصمیمات لازم را اتخاذ کرده و شیرهای مربوطه را باز و بسته می‌کردند . اما به منظور تشخیص و محاسبه دقیق میزان باز و بسته شدن هر یك از شیرها و كاهش تعداد اپراتورهای مورد نیاز و درنتیجه كاهش خطای تصمیم‌گیری آنها امروزه از سیستم كنترل اتوماتیك برای کنترل عملیات واحد استفاده می‌شود.

یک سیستم کنترل مدار بسته دارای چهار بخش اصلی می‌باشد. دستگاه اندازه‌گیری، مقایسه، محاسبه و تصحیح. به این صورت که متغیری که باید کنترل شود توسط ابزارهای اندازه‌گیری، اندازه‌گیری شده و سپس توسط کنترلر با مقدار مقرر مقایسه شده و مقدار متغیرهای تنظیم شونده محاسبه می‌شود.

بنابراین می‌توان گفت که اندازه‌گیری، اولین گام مهم در کنترل فرآیند و منابع اصلی اطلاعات درباره یك واحد فرآیندی در حال كار می‌باشد.

در صنعت نفت و گاز چهارکمیت اصلی دبی، فشار، دما و ارتفاع سطح سیال مورد اندازه‌گیری قرار می‌گیرند. برای اندازه‌گیری این کمیت‌ها، از ابزارهای مختلفی كه بر اساس اصول فیزیكی یا شیمیایی متفاوتی عمل می‌كنند، استفاده می‌شود. انتخاب اینكه از چه تكنیك یا سنسوری برای كمیت مورد نظر استفاده شود، بستگی به حدود كمیت مورد اندازه‌گیری و بازه عملكرد سنسور، دقت مورد نیاز برای اندازه‌گیری و برخی مشخصات دیگر دارد.

در این نرم‌افزار آموزشی در مورد ساختار و نحوة عملکرد انواع دستگاههای اندازه‌گیری مطالبی ذکر شده است که عناوین آنها شامل موارد زیر می‌باشد:
- ضرورت اندازه‌گیری و کنترل
- اجزاء سیستم‌های کنترلی
- انواع اندازه‌گیرها
- اندازه‌گیری جریان سیال
- اندازه‌گیرهای حجمی
- فلومترهای جابجایی مثبت یا Positive Displacement
- فلومترهای توربینی
-اندازه‌گیرهای فشاری
- اریفیس‌ها
- ونتوری
- فلومتر نازل
- لوله پیتوت یا annubar
- فلومترهای مساحت متغییر
- روتامتر
- فلومترهای سد یا Weirs
- اندازه‌گیرهای میدان الكترومغناطیسی یا Magnetic Flow meter
- اندازه‌گیرهای امواج صوتی یا Ultrasonic Flow meter
- اندازه‌گیرهای فركانس گردابی یا Flow meter vortex shedding
- اندازه‌گیرهای انتقال گرما یا Thermal mass Flow Meter
- اندازه‌گیرهای شتاب كوریولیس
- اندازه‌گیری دما
- اندازه‌گیری برپایه فشار
- دماسنجهای انبساط مایع یا شیشه‌ای
- دماسنجهای بی‌متال
- ترموكوپل
- RTD (Resistor temperature detector)
- پیرومترها
- اندازه‌گیری ارتفاع سطح مایعات
- استفاده از شناور
- اندازه گیری ارتفاع سطح با استفاده از Displacer
- اندازه‌گیر رسانا سنجی
- چنگالهای مرتعش یا دیاپازون
- اندازه‌گیر bubbler
- اندازه‌گیرهای فشار هیدرواستاتیكی
- اندازه‌گیرهای اولتراسونیك
- اندازه‌گیرهای خازنی
- دستگاههای راداری
- رادیواكتیو
- اندازه‌گیری فشار
- لوله بوردون
- Bellows یا فانوسی
- دیافراگم
- كرنش‌سنج یا Strain Gauge
- خازنی
- پتانسیومتریك
- پیزو الكتریك
- مغناطیسی
- پیرانی
- ترموكوپل


دما سنجهای بی متال

لوله بوردون

دیافراگم

فلومترهای فركانس گردابی

فلومتر توربینی
]]>
بسته آموزشی اجكتورها (Ejectors) 2014-11-09T07:56:40+01:00 2014-11-09T07:56:40+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/23 هدف از تهیه محصول : نرم افزار حاضر شامل اطلاعات جامع و مفیدی در مورد انواع، ساختار و نحوة عملکرد اجکتورها می‌باشد. از آنجا که در بسیاری از موارد، درک توضیحات مربوط به چگونگی عملکرد و همچنین ساختار یک دستگاه ممکن است پیچیده باشد، لذا برای فهم کامل هر موضوع، وجود انیمیشن، فیلم و عکس مرتبط با آن، توضیحات داده شده را گویاتر و جذاب‌تر می‌نماید. محتوا :امروزه خلا و خلاسازی یکی از پدیده‌های مهم و کاربردی است كه در زندگی روزمره، فعالیت‌های تحقیقاتی و خصوصاً‌ صنعت به كار گرفته می‌شود. ب هدف از تهیه محصول :
نرم افزار حاضر شامل اطلاعات جامع و مفیدی در مورد انواع، ساختار و نحوة عملکرد اجکتورها می‌باشد. از آنجا که در بسیاری از موارد، درک توضیحات مربوط به چگونگی عملکرد و همچنین ساختار یک دستگاه ممکن است پیچیده باشد، لذا برای فهم کامل هر موضوع، وجود انیمیشن، فیلم و عکس مرتبط با آن، توضیحات داده شده را گویاتر و جذاب‌تر می‌نماید.


محتوا :

امروزه خلا و خلاسازی یکی از پدیده‌های مهم و کاربردی است كه در زندگی روزمره، فعالیت‌های تحقیقاتی و خصوصاً‌ صنعت به كار گرفته می‌شود. با توجه به میزان خلا مورد نیاز، خلا سازی توسط انواع گوناگون پمپ‌های خلا و یا اجکتور صورت می‌گیرد. اجكتور یا اینجکتور، تجهیزی که قادر است با ایجاد خلا، جریان گاز، مایع و یا جامد مانند پودر، گرانول و لجن را انتقال دهد و اساس کار آن بر پایة تبدیل انرژی سرعتی و فشاری به یکدیگر می‌باشد.اجکتورها براساس اینکه در آنها از چه سیالی بعنوان سیال محرک، استفاده می‌شود، به سه دسته تقسیم می‌شوند:

1- اجکتورهای بخار
2- اجکتورهای آب یا سایر مایعات فرایندی
3- اجکتورهای هوا


نوع دیگر دسته بندی اجکتورها بر اساس نوع كاربری که می‌تواند ایجاد کند، انجام می‌گیرد.
اولین و مهمترین کاربرد اجکتور ایجاد خلا است که می‌تواند برای فرایندهایی چون تقطیر و تبخیر تحت خلا استفاده شود. در برخی از موارد نیز می‌توان از اجکتور جهت انتقال و پمپاژ آب یا مایعات دیگر استفاده نمود که سیفون و ادکتور دو نوع از این اجکتورها می‌باشند.یکی دیگر از مهم‌ترین موارد استفاده از اجکتورها، تهویة محیط و حذف ذرات آلودة موجود در سیالات می‌باشد. جهت تخلیة هوای آلوده از یک محیط بسته مانند تانک از یک دستگاه تهویه یا Ventilator استفاده می‌شود.
برای حذف ذرات گرد و غبار، آلودگی، بخارات و بوی بد گازهای صنعتی نیز از Gas scrubber استفاده می‌شود.از آنجا که سیال منتقل شونده در اجکتور ضمن عبور از دیفیوزر، فشار آن نیز افزایش می‌یابد، لذا یکی از کاربردهای اجکتورها افزایش فشار سیالات است. از جمله این نوع اجکتورهای بخار می‌توان به ترموکمپرسور و یا steam jet compressor اشاره نمود. ترموکمپرسورها اغلب جهت کاهش انرژی مصرفی در تبخیر کننده‌ها استفاده می‌شوند.

اجکتورها می‌توانند بصورت چند مرحله‌ایی و بصورت آرایش سری یا موازی نیز بکار روند که هر یک از این آرایش‌ها برای مواقع خاصی بکار برده می شود.


در این نرم‌افزار آموزشی در مورد ساختار، اساس عملکرد ، انواع و نحوة انتخاب مناسب یک اجکتور مطالبی ذکر شده است که عناوین آنها شامل موارد زیر می باشد:
- مقدمه
- اساس عملکرد
- ساختار اجکتور
- انواع اجکتورها
- انواع اجکتورها از نظر سیال محرک
- انواع اجکتور از نظركاربرد
   1- ایجاد خلاء
   2- سیفون و ادکتور
   3-ventilator و Gas scrubber
   4- اختلاط سیالات
   5- افزایش فشار
         آرایش اجکتورها
         عوامل ایجاد اختلال در عملکرد اجکتور
         انتخاب اجکتور و نحوة پر کردن data sheet

- ضمایم

]]>
بسته آموزشی دیگ‌های بخار (Steam Boilers) 2014-11-09T07:10:11+01:00 2014-11-09T07:10:11+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/22 هدف از تهیه محصول : نفرات شاغل در واحدهای بزرگ صنعتی مانند نفت، گاز و پتروشیمی همواره با عملیات مختلفی چون بهره‌برداری، نگهداری و تعمیر، بازرسی، رفع عیوب فرایندی، مكانیكی و غیره درگیر هستند. انجام صحیح این امور توسط افراد، نیازمند كسب دانش و تجربیات عملی متعددی می‌باشد كه حصول آنها جز با صرف زمان و در سایه سیستم آموزشی مناسب امكان‌پذیر نخواهد بود. محتوا : بویلرها و توربینهای گازی، تجهیزاتی هستند که معمولاً برای تولید بخار و برق از طریق سوزاندن سوخت‌های فسیلی مورد استفاده قرار م هدف از تهیه محصول :
نفرات شاغل در واحدهای بزرگ صنعتی مانند نفت، گاز و پتروشیمی همواره با عملیات مختلفی چون بهره‌برداری، نگهداری و تعمیر، بازرسی، رفع عیوب فرایندی، مكانیكی و غیره درگیر هستند. انجام صحیح این امور توسط افراد، نیازمند كسب دانش و تجربیات عملی متعددی می‌باشد كه حصول آنها جز با صرف زمان و در سایه سیستم آموزشی مناسب امكان‌پذیر نخواهد بود.

محتوا :

بویلرها و توربینهای گازی، تجهیزاتی هستند که معمولاً برای تولید بخار و برق از طریق سوزاندن سوخت‌های فسیلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
عموماً بویلرها را بر اساس معیارهای مختلفی دسته‌بندی می‌‌كنند كه از آن میان می‌توان به مواردی چون محتویات داخل لوله‌ها، نحوه گردش آب، نوع سوخت مصرفی، نوع منبع حرارتی، فشار عملیاتی و غیره اشاره نمود. مهمترین معیار تقسیم‌بندی بویلرها بر اساس محتویات داخل لوله‌ها می‌باشد. بر این اساس دو نوع بویلر واتر تیوب و فایر تیوب وجود دارد كه در ادامه توضیحات مختصری در این خصوص آورده شده است.

1-بویلرهای فایرتیوب (Fire Tube Boiler)
عموماً این بویلرها از یك محفظه احتراق و دیگ تشكیل شده‌اند. دیگ حاوی لوله‌هایی است كه از یك طرف به آن وارد و از طرف دیگر خارج می‌گردند، بدین ترتیب بخشی از فضای دیگ توسط لوله‌ها اشغال شده و باقی فضای موجود برای آب در نظر گرفته شده است. گازهای گرم حاصل از سوزاندن سوخت در محفظه احتراق وارد این دسته لوله‌ها شده و از سراسر دیگ عبور می‌كنند. در این حین انتقال حرارت بین گازهای عبوری از لوله‌ها و آب درون دیگ سبب گرم شدن آب و تولید بخار می‌گردد.

بویلر فایر تیوب (Fire Tube Boiler)


2-بویلرهای واترتیوب
عموماً این نوع بویلرها،از محفظه احتراق، لوله‌های بالارونده، پایین‌رونده، مخازن بخار و لجن تشكیل شده‌اند و تفاوت عمده آنها با نوع فایرتیوب در این است كه آب در داخل لوله‌ها جریان داشته و جریان گاز گرم در خارج لوله‌ها می‌باشد. واترتیوب‌ها ساختمان پیچیده‌تری نسبت به نوع فایرتیوب دارند و بر اساس نوع لوله‌ها، تعداد و نحوه قرارگیری مخازن بخار و لجن ساختارهای متنوعی را شامل می‌شوند.


بویلر واتر تیوب (Water Tube Boiler)


بویلرهای واترتیوب می‌تواند دارای اشکال مختلفی بر حسب اجزاء و قسمتهای مربوط به آن باشد. به عنوان مثال لوله‌های آنها می‌تواند خمیده یا صاف بوده، نوع گردش آب به شکل طبیعی یا اجباری و موقعیت درام آنها عرضی یا طولی باشد. نوعی از بویلرهای واترتیوب فاقد درام بوده و معروف به بویلرهای تك مسیره یا یكبار گذر (once through) می‌باشند. در این بویلرها آب در لوله‌ها فقط یكبار عبور می‌كند و معمولاً در تمامی فشارها و دماها كار می‌كنند، ولی در فشارهای بالا و فوق بحرانی اقتصادی‌تر هستند. برخی دیگر از بویلرها می توانند از یک تا پنج درام داشته باشند، از این میان می‌توان به بویلرهای D و O Type كه دارای دو درام هستند و بویلرهای A Type كه سه درام دارند اشاره نمود. همچنین بویلرهای نوع استرلینگ دارای چهار یا پنج درام هستند.


بویلر واترتیوب با 4 درام


معمولاً بویلرها دارای بخش‌های مختلفی می‌باشند كه از آن میان می‌توان به سیستم جریان آب و بخار، سیستم حفظ كیفیت آب بویلر، سیستم احتراق و سیستم عبور گازهای حاصل از احتراق و سیستم كنترلی اشاره نمود. در ادامه توضیحات مختصری در این خصوص ارائه می‌گردد.

1- سیستم جریان آب و بخار:
آب ورودی به واحد بویلر ابتدا به دستگاهی به نام هوازدا یا دی‌اریتور وارد می‌شود. چراکه گازهای نامحلولی مانند اكسیژن و دی اكسید كربن سبب ایجاد خورندگی در لوله‌های بویلر می‌گردد، از اینرو باید این گازها را از جریان آب بویلر حذف نمود. با توجه به اینكه حلالیت بسیاری از گازها از جمله اكسیژن در آب با بالارفتن دما كاهش می‌یابد، یكی از روش‌های حذف گازهای حل نشده از آب، حرارت دادن آن است. در دی‌اریتور فرایند حذف این گازهای حل نشده و خورنده یك فرایند فیزیكی و بر اساس گرما دادن می‌باشد.


دی اریتور


با اینكه روش هواگیری مقادیر زیادی از گازهای حل نشده از آب را جدا می‌كند ولی بازهم مقدار كمی اكسیژن در آب باقی می‌ماند كه باید با روشهای شیمیایی جدا گردد. این دو مرحله یعنی حرارت‌دهی و تزریق مواد شیمیایی برای جداسازی گازهای نامحلول در آب، در این دستگاه صورت می‌پذیرد. پس از دی‌اریتور، آب هواگیری شده توسط پمپ‌های خوراك به سمت بویلر ارسال می‌گردد. در اولین بخش آب وارد اكونمایزر می‌گردد. ممكن است در بعضی از بویلرها بخشی به نام اكونومایزر وجود نداشته باشد كه در این صورت آب مستقیما به مخزن بخار وارد می‌گردد.
بعد از این مرحله آب به مخزن بخار یا Steam Drum وارد می‌شود. در مخزن بخار، آب ورودی به بویلر از طریق لوله‌های پایین‌رونده یا ‌downcomer ها به سمت مخزن لجن یا mud drum می‌رود. از آنجا جریان آب وارد لوله‌های بالارونده یا riserها می‌گردد. این لوله‌های بالارونده هستند كه بخش‌های مختلف كوره شامل دیواره‌ها، كف و سقف را می‌سازند. مشعلها نیز در محفظه احتراق قرار دارند. آب در لوله‌های بالارونده گرمای زیادی را دریافت نموده و بخشی از آن تبدیل به بخار می‌گردد. مخلوطی از آب و بخار مجددا وارد مخزن بخار شده و در آنجا دو فاز بخار و آب از طریق عبور از مراحل جداكننده آب و بخار از یكدیگر جدا می‌شوند. فاز بخار پس از عبور از مراحل مختلفی كه برای جداسازی ذرات آب از بخار در درون مخزن بخار در نظر گرفته شده‌اند، از آب جدا شده و از طریق خطی جداگانه و خروجی های بالای مخزن بخار، وارد یك خروجی بخار می‌گردد. فاز مایع مجددا برای تبدیل شدن به بخار، مسیر قبلی را از لوله‌های پایین رونده، مخزن لجن، لوله‌های بالارونده و ورود مجدد به مخزن بخار طی می‌كند.
بخار خروجی از مخزن بخار بصورت بخار اشباع می‌باشد. در صورتیكه نیاز به بخار سوپرهیت باشد، بخار تولید شده را وارد بخش سوپرهیتر می‌‌كنند. بخار اشباع در سوپرهیترها بوسیله گازهای حاصل از احتراق، گرم شده و به شكل سوپرهیت درمی‌آیند. سوپرهیترها سبب حذف ذرات رطوبت از بخار و افزایش دمای آن به دماهای بالاتر از اشباع می‌گردند.
ممكن است سوپرهیترها یك یا دومرحله‌ای باشند. در سوپرهیترهای یك مرحله‌ای بعد از سوپرهیتر و در سوپرهیترهای دو مرحله‌ای در بین مراحل قسمتی به نام دی‌هیتر یا ری‌هیتر وجود دارد. در این مرحله دمای بخار سوپرهیت عموما بوسیله تزریق آب كنترل می‌گردد.

بخار خارج شده از سوپرهیترها در انتها وارد هدری به نام هدر جمع‌كننده یا collect header می‌گردد. این هدر محصول واحد بویلر كه همان بخار با دما و شرایط مورد نظر است را به سمت مصرف‌كننده‌ها می‌برد.


2-سیستم حفظ كیفیت آب بویلر
به سه دلیل عمده آب بویلر مورد تصفیه قرار می‌گیرد، این دلایل عبارتند از:
1-جلوگیری از تشكیل رسوب
2-به حداقل رساندن خوردگی در سیستم‌های بویلر و بخار
3-حفظ كیفیت بخار
اصولا فرایندهای تصفیه آب بویلر شامل دو دسته تصفیه خارجی و داخلی می‌باشد. در تصفیه خارجی كارهایی چون حذف ذرات سوسپانسیونی، حذف گازهای حل‌نشده‌ای مانند اكسیژن و سختی‌گیری از آب صورت می‌گیرد. در انتهای بخش تصفیه خارجی باید مقادیر سختی، قلیائیت، مقدار سولفات‌ها، سیلیكات و ذرات سوسپانسیونی موجود در آب در كمترین مقدار خود باشند. مقدار مجاز این تركیبات توسط انجمن سازندگان بویلر در آمریكا یا ABMA تعیین و ارائه شده است.
تصفیه داخلی آب بویلر به علل مختلف و با تزریق مواد شیمیایی به آب بویلر صورت می‌گیرد. مهترین دلایل تزریق مواد شیمیایی در این بخش شامل موارد زیر می باشد:
1-تنظیم pH و حفظ میزان قلیائیت برای جلوگیری از ایجاد رسوب و خوردگی
2-سختی‌گیری از آب ورودی
3-جلوگیری از تشكیل لجن یا Boiler sludge conditioning
4-حفاظت از بخش‌های در معرض حرارت از آب‌گرم
5-هواگیری و جلوگیری از خورندگی اكسیژن
6-جلوگیری از شكنندگی قلیائی
7-جلوگیری از تشكیل فوم
8-تشكیل فیلم محافظ برای جلوگیری از خوردگی
9-جلوگیری از خوردگی بوسیله بخارات كندانس‌شده

عموماً برای تنظیم pH موادی چون كربنات‌سدیم و یا سدیم هیدروكسید مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در هر واحدی بنا به شرایط فرایندی و طراحی، مواد مناسبی برای تصفیه داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در واحد تولید بخار مجتمع پتروشیمی بندرامام از موادی چون آمونیاك در آب ورودی به بویلر و قبل از ورود به دی‌اریتور، DEHA در هیتر دی‌اریتور، آمونیاك و مورفلین در Storage دی‌اریتور و تركیبات فسفات در مخزن بخار استفاده می‌گردد.
به مرور زمان، غلظت مواد نامحلول در آب بویلر افزایش خواهد یافت، از اینرو با استفاده از سیستم‌های بلودان پیوسته و بطور دائم مقداری از آب بویلر، تخلیه می‌گردد و همراه این آب تخلیه شده، بخشی از رسوبات و املاح نیز خارج می‌گردد. مقدار آبی كه بواسطه بلودان كردن از سیستم تخلیه می‌گردد، با آب DM جبران می‌گردد. آبی كه به عنوان بلودان بویلر را ترك می‌كند، وارد یك جداكننده شده و فاز بخار و مایع آن از یكدیگر جدا می‌شود. بخار بدست آمده از بالای جداكننده، بخار با فشار پایین یا LS می‌باشد كه برای استفاده در بخش‌هایی چون خود دی‌اریتوركه نیاز به این نوع بخار می‌باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. مایع خروجی از زیر جداكننده وارد blow tank شده و در آنجا مقدار كمی بخار جدا شده از آن به اتمسفر رفته و مایع خروجی از این تانك به فاضلاب فرستاده می‌شود.

3-سیستم احتراق
سیستم احتراق شامل سیستم انتقال سوخت و هوای مورد نیاز مشعل‌ها می‌باشد.

4-سیستم عبور گازهای حاصل از احتراق
پس از احتراق سوخت در مشعل، گازهای حاصل از احتراق در محفظه احتراق تشكیل می‌گردند. در این قسمت كه بخش تابشی بویلر را تشكیل می‌دهد،گازهای گرم پس از برخورد با تعدادی از لوله‌های بالارونده، از مسیری وارد بخش جابجایی می‌گردند. در ابتدای ورود به بخش جابجایی، یعنی در گرمترین بخش جابجایی، سوپرهیترها قرار دارند.گازهای حاصل از احتراق پس از سوپرهیترها به سمت لوله‌های پایین رونده رفته و در نهایت وارد كانال گاز یا gas duct می‌گردند. غالبا در مسیر جابجایی از بفل‌ها یا دیواره‌هایی استفاده شده است كه تا حد امكان گازهای حاصل از احتراق با سطوح جذب حرارتی تماس بیشتری داشته باشند. گازهای حاصل از احتراق بعد از كانال گاز وارد بخش اكونومایزر و در نهایت دودكش می‌گردند.

5-سیستم كنترلی
بخش‌های مختلفی در بویلرها كنترل می‌گردد كه از این میان، تعدادی از قسمت‌ها از اهمیت بالاتری نسبت به موارد دیگر، برخوردار هستند، این موارد عموما شامل فشار بخار در هدر اصلی، سطح مایع در مخزن بخار، دمای بخار سوپرهیت، مقدار اكسیژن خروجی از دودكش و كیفیت آب بویلر می‌باشند.
    • كنترل ارتفاع مایع در مخزن بخار
    • كنترل فشار بخار در هدر اصلی
    • كنترل دمای سوپرهیت
    • كنترل مقدار جریان هوا
    • حفظ كیفیت آب بویلر و كنترل blowdown
    • و غیره


سرفصل‌های موجود در نرم افزار
1.كلیات
2.بویلرهای لوله‌آبی یا Water Tube: شامل قسمت‌های ذیل:
   • مقایسه با بویلرهای فایر تیوب
   • دسته‌بندی
3.اصول و مبانی عملكرد؛ شامل قسمت‌های زیر:
   • سیستم جریان آب و بخار
   • سیستم حفظ كیفیت آب بویلر
   • سیستم احتراق
   • سیستم عبور گازهای حاصل از احتراق

4.ساختمان و اجزاء: شامل قسمت‌های ذیل:

   • مخزن خوراك ورودی آب DM
   • مخزن هواگیری
   • پمپ تغذیه
   • محفظه احتراق یا بخش تابشی
   • گرمكن اولیه یا اكونومایزر
   • مسیر فرعی اكونومایزر
   • Steam Drum
   • Mud Drum
   • لوله های آب بویلر
   • بخش‌جابجایی
   • سوپرهیترها
   • ری‌هیترها
   • Gas Duct
   • دودكش یا Stack
   • BlowDown
   • Blowdown separator 
   • Blow Tank
   • ایستگاه مواد شیمیایی
   • مخازن سوخت
   • پمپ‌های انتقال سوخت مایع
   • سیستم گرمایش سوخت مایع
   • خطوط انتقال هوا یا بخار اتمایزكننده
   • تبخیركننده سوخت مایع
   • خطوط انتقال سوخت
   • صافیها (مایع و گاز)
   • Safety Shut off valve
   • Mixer
   • مشعل
   • Manhole 
   • peepHole
   • كانال ورودی هوا
   • صدا خفه‌كن یا Silencer
   • پیش‌گرم‌كن هوا یا Air preheater
   • Damper Valve
   • فن های مكنده ، دمنده و تركیبی
   • كانال هوا و رجیستر
   • پوشش ها و عایق های بویلر
   • جمع‌كننده مایعات كندانس شده
   • نمایش دهنده سطح مایع در مخزن بخار
   • Test Pipe
   • شیرهای تخلیه یا Drain valve
   • سیستم جرقه‌زنی
   • Flame detector
5.راه‌اندازی
6.كنترل: شامل قسمت‌های ذیل:
   • كنترل ارتفاع مایع در مخزن بخار
   • كنترل فشار بخار در هدر اصلی
   • كنترل دمای بخار سوپرهیت
   • كنترل مقدار جریان هوا
   • حفظ كیفیت آب بویلر و كنترل blowdown
7.چك و ثبت متغیرها
8.شرایط اضطراری و عوامل Shutdown
9.عیوب و نحوه تشخیص
10.از سرویس خارج‌كردن
11.آماده کردن شرایط و تحویل دادن جهت تعمیر
12.تحویل گرفتن پس از انجام تعمیرات
13.تعاریف و اصطلاحات
14.خودآزمایی

]]>
بسته آموزشی توربین های بخار(Steam Turbines) 2014-11-09T06:52:56+01:00 2014-11-09T06:52:56+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/21 هدف از تهیه محصول : هدف از ساخت این نرم‌افزار، آموزش توربین‌های بخار به پرسنل فعال در واحدهای مختلف پتروشیمی و در سطح آشنایی با تجهیزات می‌باشد. همچنین این نرم‌افزار می‌تواند مورد توجه فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی و شاغلین كه در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی مشغول به كار هستند، قرار گیرد.محتوا :در صنعت، با استفاده از تجهیزاتی به نام موتورهای حرارتی (Heat Engine) می‌توان انرژی گرمایی موجود در سیالات گرم مانند بخار را به كار مكانیكی تبدیل نمود. از جمله این موتورهای حرارتی هدف از تهیه محصول :
هدف از ساخت این نرم‌افزار، آموزش توربین‌های بخار به پرسنل فعال در واحدهای مختلف پتروشیمی و در سطح آشنایی با تجهیزات می‌باشد. همچنین این نرم‌افزار می‌تواند مورد توجه فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی و شاغلین كه در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی مشغول به كار هستند، قرار گیرد.


محتوا :
در صنعت، با استفاده از تجهیزاتی به نام موتورهای حرارتی (Heat Engine) می‌توان انرژی گرمایی موجود در سیالات گرم مانند بخار را به كار مكانیكی تبدیل نمود. از جمله این موتورهای حرارتی می‌توان به موتورهای بخار (Steam Engine)، موتورهای احتراق داخلی (Internal Combustion Engine) و توربین‌های گازی (Gas Turbine) اشاره نمود. در تمامی این تجهیزات، یك سیال كه به آن اصطلاحاً سیال عامل (working Fluid) نیز گفته می‌شود به عنوان حامل انرژی حرارتی وارد دستگاه شده و در آنجا انرژی گرمایی موجود در سیال عامل به كار مكانیكی تبدیل می‌شود.

توربین‌های بخار مورد استفاده در صنایع، اندازه‌های مختلفی دارند، بطور كلی این تجهیزات توانایی تولید توان‌هایی از چند اسب بخار تا مقادیر بیشتر از 1300 مگاوات را نیز دارا می‌باشند. غالباً از انواع بزرگ آن‌ها، در نیروگاه‌های تولید برق برای به حركت درآوردن ژنراتورهای الكتریكی، و از انواع كوچك‌تر آنها در صنایع فرایندی مانند نفت، گاز و پتروشیمی به منظور تامین‌ نیروی محركه تجهیزاتی چون پمپ، كمپرسور، فن‌ها و غیره بطور نسبتاً وسیعی استفاده می‌گردد.


نمایی كلی از توربین بخار

توربین‌های بخار انواع مختلفی دارند كه عموماً بر اساس معیارهای خاصی طبقه بندی می‌گردند، این معیارها عبارتند از:

1-بر اساس تعداد مراحل كه توربین‌ها به انواع تك یا چندمرحله‌ای تقسیم بندی می گردند.
2-بر اساس نحوه عملكرد كه دو نوع ضربه‌ای و عكس العملی می‌باشند
3- بر اساس نوع پوسته كه توربین‌های تك یا چند پوسته‌ای وجود دارند
4-بر اساس نوع شفت و آرایش شفت می‌توان توربین‌ها را به انواع tandem و cross compound? تقسیم‌بندی نمود.
5- بر اساس جهت جریان سیال می‌توان توربین‌ها را به انواع جریان محوری (Axial Flow)، جریان شعاعی (Radial Flow) و جریان مماسی (Tangential Flow) تقسیم‌بندی نمود.
6- بر اساس نحوه ورود بخار و شرایط بخار خروجی توربین‌ها دارای انواع condensing، non-condensing یا Back Pressure، mixed pressure و reheat تقسیم‌بندی می‌گردند.

در حالت كلی، جریان بخار تولید شده در بویلر، در ابتدا و با توجه به نوع و اندازه توربین، از یك تا تعدادی throttle valve و governor valve عبور كرده و پس از آن وارد توربین بخار می‌شود. عموماً این جریان بخار ورودی، دارای فشار و دمای بالایی است و از طریق دو خط لوله و از دو سمت، وارد توربین می‌گردد.


مسیر بخار ورودی به توربین


اگر جریان بخار ورودی از این دو سمت، مستقیماً با پره‌های توربین برخورد نماید، به دلیل عدم یكنواختی در فشارهای وارد شده به پره‌ها، ممكن است سبب ایجاد عدم تعادل (Unbalance) در پره‌های توربین گردد. برای جلوگیری از این مشكل، بخار پس از ورود به توربین باید به نحوی پخش شده و به شكل جریان‌هایی یكنواخت درآید و نهایتاً بطور یكسان به تمام سطوح پره‌های نصب شده بر روی روتور برخورد نماید. از اینرو قبل از پره‌های توربین جریان بخار پرفشار به ترتیب از اجزائی به نام محفظه بخار (steam chest) و چرخ کورتیس عبور می‌نماید. لازم به ذكر است محفظه بخار در حقیقت محفظه ورودی بخار به Governor Valve (ها) و چرخ كورتیس نیز در اصل یك مرحله از توربین بوده كه بخار پرفشار پس از برخورد به آن به حالت یكنواخت در می آید و پس از آن وارد مراحل بعدی توربین می‌گردد.

در داخل توربین، ابتدا بخار با پره‌های ثابت یا نازل‌ها برخورد كرده و بدین ترتیب جریان بخار انبساط شده و سرعت آن نیز افزایش می‌‌یابد. همچنین این پره‌ها جهت جریان بخار را برای ورود به پره‌های متحرك، تصحیح می‌نمایند. در ادامه، جریان بخار خروجی از پره‌های ثابت، با انرژی جنبشی بالا و جهت مناسب، با پره‌های متحرك برخورد كرده و سبب حركت آنها می‌شود. با توجه به اتصال پره‌ها به شفت، این برخورد سبب دوران شفت نیز خواهد شد. حركت دورانی شفت به مفهوم انجام كار مكانیكی می‌باشد. با متصل نمودن محور توربین به محور ژنراتور، کمپرسور و یا پمپ می‌توان انرژی الکتریکی یا کار مکانیکی مورد نیاز این تجهیزات را تامین نمود.


نمای داخلی از شفت توربین


به مجموعه یك ردیف پره ثابت و یك ردیف پره متحرك، اصطلاحاً یك مرحله از توربین گفته می‌شود. عموماً توربین‌های صنعتی شامل چندین مرحله از این پره‌های ثابت و متحرك می‌باشند. در توربین‌های چند مرحله‌ای، بخار پس از عبور از مرحله اول، وارد دومین مرحله شده كه مستقیماً پس از مرحله اول قرار دارد. این روند عبور بخار تا مرحله آخر توربین و بطور پشت‌سرهم ادامه دارد.

بر اثر عبور جریان بخار از مراحل توربین، در سه جهت مماسی، محوری و شعاعی به روتور نیرو وارد می‌گردد. این نیروها سبب خواهند شد تا شفت یا روتور از محل استقرار خود جابجا شود، برای حفظ استقرار روتور، از اجزائی به نام یاتاقان‌ كه شفت را نگه می‌دارند، استفاده می‌گردد. این یاتاقان‌ها می‌توانند تا محدوده خاصی نیروهای وارد شده به شفت را خنثی نمایند، در صورتیكه مقدار این نیروها، از مقدار مجاز قابل تحمل یاتاقان‌ها بیشتر گردد، شفت یا روتور از محل استقرار خود خارج خواهد شد كه سبب بروز صدمات و مشكلات جدی به توربین می‌شود.

همچنین اجزائی دیگر چون روتور، سیستم‌های آب‌بندی، یاتاقانها و غیره نیز در داخل Casing قرار دارند.


این پوسته معمولاً به شكل دو تکه است که بوسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل شده‌ا‌ند. از آنجایی كه بخار ورودی به توربین، دارای فشار بالایی می‌باشد، این پوسته را معمولاً کم حجم و ضخیم می‌سازند. همچنین مجاری خاصی جهت هدایت بخار و تخلیه آب کندانس شده اضافی در پوسته به نام Drain وجود دارد.
با توجه به شكل پره‌های متحرك، دو مكانیزم مختلف شامل مكانیزم‌های عكس‌العملی و ضربه‌ای سبب تبدیل انرژی جنبشی به انرژی مكانیكی می‌گردند.


بطور كلی نیروگاه‌های بخار در یك سیكل كار می‌كنند. به این مفهوم كه سیال عامل پس از عبور از یك سری مراحل پشت سر هم و رسیدن به مرحله آخر، مجدداً وارد مرحله اول می‌گردد. به عبارت دیگر، تركیب و شرایط سیال عامل در خروجی از مرحله آخر با ورودی به مرحله اول یكسان می‌باشد. عموماً در نیروگاههای بخار از سیكل‌های مختلف چون سیكل ساده، كامل و تركیبی استفاده می‌گردد. سیكل‌های ساده و كامل در توربین‌های بخار كوچك‌تر و متوسط كه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی كاربرد بیشتری دارند، از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، بطور كلی این سیكل شامل 4 مرحله بصورت زیر می‌باشد:

1- مرحله فشرده‌سازی (پمپ تغذیه بویلر)
2- مرحله گرما دادن (بویلر)
3- مرحله انبساط (توربین)
4- مرحله سردكردن (كندانسور)


اجزاء یك سیكل ساده


در ادامه اجزاء اصلی موجود در یك سیكل توربین بخار شامل بویلر، پمپ تغذیه آب بویلر، توربین بخار، ژنراتور، كندانسور، برج‌خنك‌كننده و غیره توضیح داده شده است. همچنین در این نرم‌افزار قسمت‌های اصلی توربین بخار و سیستم‌های موجود در آن توضیح داده شده است. این سیستم‌ها شامل سیستم روغن‌كاری و هیدرولیك، سیستم گردش آب، سیستم هوای فشرده، سیستم آب بندی گلند، سیستم كنترل، ابزاردقیق، آلارم‌ها و Tripها، جریان‌های ری هیت سرد و گرم و غیره می باشند.
همچنین نكاتی در مورد روش‌های بهره‌برداری از توربین شامل بازرسی‌های قبل از راه‌اندازی، پیش‌راه‌اندازی، راه اندازی (سرد و گرم)، از سرویس خارج‌كردن (عادی و اضطراری) ارائه شده است.

همچنین نحوه شناسایی عیوب و برطرف‌كردن آن بصورت جداول و منوهای آبشاری Cause and Effect در این نرم‌افزار ارائه شده است.


سرفصل‌های موجود در نرم افزار
1.اساس عملكرد توربین‌های بخار
2.انواع توربین‌های بخار؛
در این قسمت توربین‌ها بر اساس پارامترهای زیر تقسیم‌بندی شده‌اند:
 • بر اساس تعداد مراحل
 • بر اساس نحوه عملكرد
 • بر اساس نوع بدنه یا شفت
 • بر اساس جهت جریان سیال در توربین
 • بر اساس نحوه ورود بخار و شرایط آن
3.ساختمان و اجزاء سیكل توربین بخار: این قسمت شامل موارد ذیل می‌باشد:
 • بویلر
 • توربین بخار
       محفظه بخار یا Steam Chest
       پوسته یا Casing
       Governor Valve و سیستم گاورنینگ
       شیر فشار شكن یا Throttle Valve
       روتور
       پره‌های توربین
       یاتاقان‌ها یا Bearing
       اجزاء آب بندی توربین یا Sealing
       نازل‌های استخراج بخار بین مراحل یا Extraction
       خروجی توربین یا Exhaust
       عایق بندی یا Insulating and Jacketing
       Turning Gear
 • كندانسور و سیستم خنك‌كاری
 • پمپ تغذیه بویلر
 •ژنراتور
4.سامانه‌ها یا سیستم‌ها؛ این قسمت شامل موارد زیر می‌باشد:
 • سیستم روغن‌كاری و هیدرولیك
 • سیستم كندانسور و سیستم گردش آب
 • سیستم هوای فشرده
 • سیستم آب‌بندی گلند
 • سیستم كنترل
 • ابزار دقیق یا Instrumentation
 • Alarms and ShutDown
 • Main and reheat steam system

5.بهره برداری از توربین‌های بخار؛ این قسمت شامل موارد زیر می‌باشد:

 • بازرسی‌های قبل از راه اندازی
 • پیش‌راه‌اندازی
 • راه‌اندازی
 • از سرویس‌خارج‌كردن

6.عیوب و نحوه تشخیص

7.تعاریف و اصطلاحات
8.خودآزمایی

]]>
بسته آموزشی شیرهای صنعتی (Industrial Valves) 2014-11-08T19:40:43+01:00 2014-11-08T19:40:43+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/20 هدف از تهیه محصول : هدف از ساخت این نرم‌افزار، آموزش كلیاتی از انواع شیرها به علاقه مندان و پرسنل فعال در شاخه های مختلف صنعتی است. این نرم‌افزار برای فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی و شاغلین كه در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی مشغول به كار هستند می‌تواند بسیار مفید باشد.محتوا :شیرها یکی از اجزای لاینفک خطوط لوله که وظیفة جابه‌جایی سیالات را بر عهده دارند به شمار می‌روند. در ابتدا شیرها به صورت تخته‌های بالارونده برای قطع، وصل و تعیین مسیر جریان آب در جوی‌ها و کان هدف از تهیه محصول :
هدف از ساخت این نرم‌افزار، آموزش كلیاتی از انواع شیرها به علاقه مندان و پرسنل فعال در شاخه های مختلف صنعتی است. این نرم‌افزار برای فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی و شاغلین كه در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی مشغول به كار هستند می‌تواند بسیار مفید باشد.

محتوا :
شیرها یکی از اجزای لاینفک خطوط لوله که وظیفة جابه‌جایی سیالات را بر عهده دارند به شمار می‌روند. در ابتدا شیرها به صورت تخته‌های بالارونده برای قطع، وصل و تعیین مسیر جریان آب در جوی‌ها و کانال‌های روباز مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. با گذشت زمان و در پی نیاز و صنعتی شدن، بشر توانست انواع مختلفی از شیرهای ساده و پیچیده را برای رفع احتیاجات خود ابداع کند. در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، انواع شیرها به تعداد زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند و از آنجاییكه بسیاری از آنها دارای قیمت بالا و نیز حساسیت زیادی هستند، شناخت درست و انتخاب نوع آنها و نیز عملیات درست با آنها دارای اهمیت فراوانی می‌باشد.از موارد عمده استفاده شیرها می‌توان به سیستم‌های لوله‌کشی صنایع، خطوط لوله توزیع و انتقال سیالات، لوله‌های منازل، تأسیسات شهری، سیستم‌های آبیاری و... به منظور قطع، وصل، تنظیم و کنترل جریان، تغییر مسیر، جلوگیری از برگشت جریان، کنترل یا آزاد کردن فشار و... اشاره نمود.به طور كلی شیرها دارای چند بخش اصلی از جمله بدنه شیر، بندآور جریان، ساقه بندآور و نشیمن‌گاه بندآور می‌باشند. بر حسب اینكه شیر در چه فشار، دما و موقعیتی، چه وظیفه‌ای را بر عهده دارد و با توجه به خورندگی یا سایندگی جریان، نوع، اندازه، جنس و دیگر خصوصیات شیر تعیین می‌شود. اما همة شیرها با هر شكل، جنس، اندازه‌ای و یا هر خصوصیت دیگر، عمكلرد مشابهی دارند و آن هم مسدود كردن و یا بازكردن تمام یا قسمتی از مسیر جریان عبوری از لوله می‌باشد. این عمل با تغییر مکان عضو مسدود کننده در شیر، مُیسر می‌شود. این تغییر موقعیت می‌تواند به صورت دستی، نیمه خودکار و یا خودکار انجام شود. بعضی از شیرها با نیروی دست کار می‌کنند؛ در حالی که برخی دیگر محرک‌هایی دارند که با نیروی نیوماتیک، هیدرولیک یا برق به حرکت در می‌آیند. لازمه بهره‌گیری مناسب از شیرها، شناخت خصوصیات انواع آنها، شرایط نگهداری و بكارگیری آنها و پدیده‌های مرتبط با آنها می‌باشد.شکل ظاهری و نحوه کار انواع شیرهای موجود در صنایع پتروشیمی از قبیل دروازه ای، توپی، کروی، پروانه ای، شیرهای یک طرفه و... در قالب فیلم های آموزشی دو و سه بعدی به کابران آموزش داده می شود. ابتدا سعی شده بخش های مختلف یک شیر از جمله، بدنه، آب بند، ساقه، یوک و... به خوبی معرفی شده و سپس به اجزای جانبی از قبیل محرک ها پرداخته شده است. جهت آشنایی علمی تر، مبحثی تحت عنوان "جنس شیرها" نیز آورده شده است.


در انتهای مجموعه، بحث های تخصصی همچون ضربه قوچ، کاویتاسیون، فلشینگ، خفگی و همچنین نکاتی راجع به تعمیرات و نصب شیر و نکات ایمنی مرتبط به تفصیل آورده شده است تا استفاده کنندگان از این مجموعه تمام علوم مرتبط با عنوان نرم افزار را به میزان لازم فرا بگیرند.

سرفصل های موجود در نرم افزار
1-مقدمه
2-بدنه
3-بندآور
4-ساقه
5-درپوش
6-نشیمن گاه
7-یوک
8-محرک ها
9-جنس
10-شیر دروازه ای
11-شیر کروی
12-شیر سماوری
13-شیر توپی
14-شیر پروانه ای
15-شیر دیافراگمی
16-شیر یک طرفه
17-شیر اطمینان و ایمنی
18-منحنی واکنش شیر
19-محرک ها
20-ضربه قوچ
21-کاویتاسیون، فلشینگ، خفگی
22-نکات مهم حین ارسال شیر برای تعمیرات و نصب مجدد
23-ایمنی و نکات مهم حین بهره برداری
24-تله های بخار
]]>
بسته آموزشی اصول روانکاری و روغنهای صنعتی 2010-07-21T16:55:38+01:00 2010-07-21T16:55:38+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/17 هدف از تهیه محصول : هدف از ساخت این نرم‌ افزار، آموزش كلیاتی از اصول روانكاری و روغن های صنعتی به علاقه مندان وپرسنل فعال در شاخه های مختلف صنعتی است. این نرم‌افزار برای فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی وشاغلین كه در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی مشغول به كار هستند می‌تواند بسیار مفید باشد. محتوا : توسعه روز افزون صنایع و در نتیجه ماشین آلات صنعتی در دهه های گذشته استفاده از روانساز ها را به عنوان یكی از مكانیزم هایی كه چرخ صنایع را به حركت در می آورد ضروری ساخت هدف از تهیه محصول :
هدف از ساخت این نرم‌ افزار، آموزش كلیاتی از اصول روانكاری و روغن های صنعتی به علاقه مندان وپرسنل فعال در شاخه های مختلف صنعتی است. این نرم‌افزار برای فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی وشاغلین كه در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی مشغول به كار هستند می‌تواند بسیار مفید باشد.

محتوا :
توسعه روز افزون صنایع و در نتیجه ماشین آلات صنعتی در دهه های گذشته استفاده از روانساز ها را به عنوان یكی از مكانیزم هایی كه چرخ صنایع را به حركت در می آورد ضروری ساخته است.بكارگیری تجهیزات پیشرفته تر در كلیه بخش های صنعت بالاخص در صنایع پتروشیمی همانند توربین های گاز و بخار، كمپرسورها،پمپ ها و سایر تجهیزات و شرایط سخت كاركرد آنها در توان دور ، درجه حرارت بالا و فشار زیاد اهمیت و نقش روانكار ها را در صنعت افزایش داده است.

بسته 
آموزشی اصول روانکاری و روغنهای صنعتی

در این نرم‌افزار كه شامل تركیبی از فیلم‌های آموزشی و انیمیشن‌های دو و سه‌ بعدی می‌باشد، انواع روش های روانكاری و مزایا و نكاتی راجع به نگهداری و انبار كردن روانكارهای موجود در صنایع پتروشیمی توضیح داده شده است.

]]>
بسته آموزشی موتورهای القایی(Induction Motor) 2010-07-21T16:47:26+01:00 2010-07-21T16:47:26+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/16 هدف از تهیه محصول : با توجه به اینکه در صنایع پتروشیمی معمولا موتورهای القایی به عنوان محرک پمپ‌ها‌، فن‌ها‌ و... مورد استفاده قرار می‌گیرند، در این نرم‌افزار برای آشنایی کافی با طرز عملکرد، نصب و راه‌اندازی موتورها، تعمیر ونگهداری و حفاظت آن‌ها مطالب مفیدی، همراه با تصاویر و فیلم‌های مرتبط ارائه شده است که در فراگیری آنها بسیار مفید می‌باشد.محتوا : موتورهای الكتریكی وسایلی هستند كه انرژی الكتریكی را به انرژی مكانیكی تبدیل می‌كنند. این موتورها در چهار نوع كلی D

هدف از تهیه محصول :

با توجه به اینکه در صنایع پتروشیمی معمولا موتورهای القایی به عنوان محرک پمپ‌ها‌، فن‌ها‌ و... مورد استفاده قرار می‌گیرند، در این نرم‌افزار برای آشنایی کافی با طرز عملکرد، نصب و راه‌اندازی موتورها، تعمیر ونگهداری و حفاظت آن‌ها مطالب مفیدی، همراه با تصاویر و فیلم‌های مرتبط ارائه شده است که در فراگیری آنها بسیار مفید می‌باشد.


بسته آموزشی موتورهای القایی

محتوا :

موتورهای الكتریكی وسایلی هستند كه انرژی الكتریكی را به انرژی مكانیكی تبدیل می‌كنند. این موتورها در چهار نوع كلی DC، آسنكرون یا القایی، سنكرون و مخصوص وجود دارندکه بسته به نوع تغذیه‌شان در دو نوع تک فاز و سه فاز در بازار عرضه می شوند.موتورهای القایی یا آسنكرون سه‌فاز به طور كلی از دو بخش تشكیل شده‌اند. بخش ثابت یا استاتور و بخش متحرك كه به آن روتور گفته می‌شود.. در این موتورها استاتور به شبكه AC متصل شده و در روتور به علت عمل القا، جریان AC تولید می‌شود. هسته استاتور و روتور، مورق بوده و از فولاد مرغوب سیلیس دار تهیه‌ می‌شود. روتور موتورهای القایی سه‌فاز از نظر ساختمان بر دو نوع روتورهای قفس سنجابی و روتورهای سیم‌بندی‌شده می باشد.باعبور جریان متناوب با فاز های مختلف از درون سه سیم‌پیچی، میدان مغناطیسی متغیری در امتداد محورسه سیم‌پیچی با فاز مختلف به وجود می‌آید. وجود این اختلاف فاز یك میدان مغناطیسی دوار در درون استاتور ایجاد كند که ‌باعث ایجاد جریان در داخل هادی‌های روتور و این جریان باعث ایجاد یك میدان مغناطیسی دیگر در داخل موتور شده که تلاقی دو میدان استاتور و روتور منجر به حرکت روتور می شود.


سرعت چرخش یك موتور القایی سه‌فاز به سرعت چرخش میدان مغناطیسی استاتور بستگی دارد. سرعت چرخش این میدان نیز به نوبه خود به تعداد قطب‌های استاتور و فركانس شبكه‌ای كه موتور به آن وصل است بستگی دارد.


یكی از مزایای موتور‌های القایی راه‌اندازی ساده‌ی آنهاست اما یکی از مشكلاتی كه موقع راه‌اندازی این موتورها خود را نشان می‌دهد، جریان بالایی است كه در لحظه راه‌اندازی از شبكه گرفته می‌شود.که از روشهای رفع آن استفاده از ولتاژ پایین‌تر در لحظه‌ی راه اندازی است. قبل از راه‌اندازی یك الكتروموتور باید مقدار مقاومت عایقی سیم‌پیچ‌ها و كابل‌های قدرت و فرمان را اندازه‌گیری ‌كنیم.شرح مفصل مباحث فوق و ساختمان و نحوه ی نصب و راه اندازی موتورهای تک فاز و نیز مراحل حمل و نصب،آزمایشات راه اندازی ،سرویس و نگهداری ،روش های عیب یابی و همین طور حفاظت و تجهیزات حفاظتی در این نرم افزار بیان شده است.

قسمت‌های مختلف موجود در نرم‌افزار
1- مقدمه
2- موتور القایی سه فاز
      2-1-ساختمان موتور القایی سه فاز
           2-1-1- روتور سیم بندی
           2-1-2-روتور قفسه سنجابی
     2-2-اساس کار موتور القایی سه فاز
     2-3-کنترل سرعت در موتور القایی سه فاز
     2-4-راه اندازی موتور القایی سه فاز
3-موتور القایی تک فاز
     3-1-ساختمان موتور القایی تک فاز
     3-2- اساس کار موتور القایی تک فاز
4-مشخصات فنی و عوامل موثر بر عملکرد الکترو موتورها
5-نکات مهم در حمل و نصب
6-آزمایشات راه اندازی
7-بازرسی،سرویس و نگهداری
8-تمیز کاری
9-روش های عیب یابی
10-آشنایی با روش های حفاظت
11-آشنایی با تجهیزات حفاظتی و تنظیمات آنها

]]>
بسته آموزشی كلیدهای فشار قوی(High voltage) 2010-07-21T16:43:03+01:00 2010-07-21T16:43:03+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/15 هدف از تهیه محصول : کلیدهای فشار قوی به منظور قطع و وصل مدار در سیستم‌های فشارقوی به کار می‌روند. در این نرم‌افزار ابتدا به معرفی انواع کلیدهای فشار قوی اعم از سكسیونرها و دژنکتور‌ها پرداخته می‌شود. سپس در ادامه به مطالبی از قبیل آشنایی با سرویس و بهره‌برداری از كلید، انواع عیوب كلیدها، حفاظت‌های مرتبط با كلیدهای فشارقوی و ایمنی پرداخته می شود.محتوا : شبكه‌های فشارقوی را از لحاظ سطح ولتاژ می‌توان به سه دسته فشارمتوسط، فشارقوی و فوق فشارقوی تقسیم كرد. شبكه‌های فشارمتوس

هدف از تهیه محصول :

کلیدهای فشار قوی به منظور قطع و وصل مدار در سیستم‌های فشارقوی به کار می‌روند. در این نرم‌افزار ابتدا به معرفی انواع کلیدهای فشار قوی اعم از سكسیونرها و دژنکتور‌ها پرداخته می‌شود. سپس در ادامه به مطالبی از قبیل آشنایی با سرویس و بهره‌برداری از كلید، انواع عیوب كلیدها، حفاظت‌های مرتبط با كلیدهای فشارقوی و ایمنی پرداخته می شود.


بسته آموزشی كلیدهای فشار قوی

محتوا :

شبكه‌های فشارقوی را از لحاظ سطح ولتاژ می‌توان به سه دسته فشارمتوسط، فشارقوی و فوق فشارقوی تقسیم كرد. شبكه‌های فشارمتوسط یا Medium Voltage شبكه‌هایی هستند كه سطح ولتاژ آن‌‌ها بین 1 تا 63 كیلوولت است. در این نرم‌افزار منظور از فشارقوی همان سطوح Medium Voltage است.

برای قطع و وصل سیستم‌های فشار قوی از کلید‌های فشار قوی استفاده می‌شود. این کلیدها تجهیزات فشارقوی را به شبكه وصل و یا از شبكه ایزوله می‌كنند. کلیدهای فشارقوی باید بتوانند هر نوع جریانی را اعم از جریان‌های کوچک نظیر جریان مغناطیسی ترانسفورماتور بدون بار تا بزرگترین جریانی که ممکن است در شبکه به وجود آید را از خود عبور دهند. همچنین در حالت قطع نیز باید بتوانند ولتاژ اعمال شده به کنتاکت‌های کلید را تحمل کنند بدون این که جرقه‌ای بین آن‌ها به وجود آید.

در این نرم‌افزار ابتدا به معرفی انواع کلیدهای فشار قوی اعم از سكسیونرهای قابل قطع و غیر قابل قطع زیر بار ، كلید روغنی، كلید كم روغن، كلید هوایی، كلید SF6، كلید خلأ، كلیدهای قدرت كشویی و ثابت پرداخته می‌شود. سكسیونرها وسایلی هستند كه جهت ایزوله كردن تجهیزات فشارقوی از شبكه و برداشتن ولتاژ از آن‌‌ها به كار برده می‌شود. كلید قدرت یا دژنكتور كلیدی است كه می‌تواند در موقع لزوم جریان عادی شبكه و در موقع بروز خطا، جریان اتصال كوتاه و یا هر نوع جریانی با هر اختلاف فازی را به سرعت قطع كند.

کلیدهای فشارقوی نیز مانند سایر تجهیزات، جهت صحت عملکرد و اطمینان از کارایی و افزایش عمر آن‌ها احتیاج به مراقبت، نگهداری و بازرسی‌های مرتب دارند. كار بر روی كلیدهای فشار قوی باید در حضور افراد ماهر و با صلاحیت صورت گیرد و پس از تعویض قطعات، صحت عملكرد توسط افراد مجاز یا بازرسان فنی تأیید شود. تست‌های دوره‌ای تحت عنوان تعمیرات پیشگیرانه كه به اختصار PM گفته می‌شود، انجام می‌گیرد ولی كارهای اساسی و یا كارهای مربوط به شین‌های اصلی در زمان تعمیرات اساسی یا Overhaul صورت می‌گیرد.


با سرفصل‌های این محصول آشنا شوید:
1-كلیات
2-دسته‌بندی انواع كلیدهای فشار قوی
3-سكسیونرهای غیر قابل قطع زیر بار
4-سكسیونر قابل قطع زیربار
5-مشخصات فنی و عوامل مؤثر بر عملكرد سكسیونرها
6-كلید روغنی
7-كلید كم روغن
8-كلید هوایی
9-كلید SF6
10-كلید خلأ
11-كلیدهای قدرت كشویی و ثابت
12-مشخصات فنی و عوامل مؤثر بر عملكرد دژنكتورها
13-اتاق‌های نصب كلیدهای فشارقوی یا Substation
14-شناخت مراحل و توانایی Rack-Out و Rack-In كردن كلیدهای فشارقوی
15-آشنایی با آزمایشات قبل از بهره‌برداری
16-تمیزكاری و تنظیم كلیدها
17-آشنایی با تست‌های دوره‌ای كلید
18-توانایی قرار دادن انواع كلیدها در حالت تست و انجام آن
19-توانایی باز و بسته كردن و تعویض قطعات كلیدها
20-تشخیص قطعات معیوب
21-آشنایی با حفاظت‌های مرتبط با كلیدهای فشارقوی
22-ایمنی

]]>
بسته آموزشی دیگ های بخار ( Boilers ) 2010-02-14T09:59:47+01:00 2010-02-14T09:59:47+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/12 هدف از تهیه محصول : نفرات شاغل در واحدهای بزرگ صنعتی مانند نفت، گاز و پتروشیمی همواره با عملیات مختلفی چون بهره‌برداری، نگهداری و تعمیر، بازرسی، رفع عیوب فرایندی، مكانیكی و غیره درگیر هستند. انجام صحیح این امور توسط افراد، نیازمند كسب دانش و تجربیات عملی متعددی می‌باشد كه حصول آنها جز با صرف زمان و در سایه سیستم آموزشی مناسب امكان‌پذیر نخواهد بود. محتوا :بویلرها و توربینهای گازی، تجهیزاتی هستند که معمولاً برای تولید بخار و برق از طریق سوزاندن سوخت‌های فسیلی مورد استفا

هدف از تهیه محصول :

نفرات شاغل در واحدهای بزرگ صنعتی مانند نفت، گاز و پتروشیمی همواره با عملیات مختلفی چون بهره‌برداری، نگهداری و تعمیر، بازرسی، رفع عیوب فرایندی، مكانیكی و غیره درگیر هستند. انجام صحیح این امور توسط افراد، نیازمند كسب دانش و تجربیات عملی متعددی می‌باشد كه حصول آنها جز با صرف زمان و در سایه سیستم آموزشی مناسب امكان‌پذیر نخواهد بود.


فیلم آموزشی دیگ  های بخار

محتوا :

بویلرها و توربینهای گازی، تجهیزاتی هستند که معمولاً برای تولید بخار و برق از طریق سوزاندن سوخت‌های فسیلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عموماً بویلرها را بر اساس معیارهای مختلفی دسته‌بندی می‌‌كنند كه از آن میان می‌توان به مواردی چون محتویات داخل لوله‌ها، نحوه گردش آب، نوع سوخت مصرفی، نوع منبع حرارتی، فشار عملیاتی و غیره اشاره نمود. مهمترین معیار تقسیم‌بندی بویلرها بر اساس محتویات داخل لوله‌ها می‌باشد. بر این اساس دو نوع بویلر واتر تیوب و فایر تیوب وجود دارد كه در ادامه توضیحات مختصری در این خصوص آورده شده است.

1-بویلرهای فایرتیوب (Fire Tube Boiler)
عموماً این بویلرها از یك محفظه احتراق و دیگ تشكیل شده‌اند. دیگ حاوی لوله‌هایی است كه از یك طرف به آن وارد و از طرف دیگر خارج می‌گردند، بدین ترتیب بخشی از فضای دیگ توسط لوله‌ها اشغال شده و باقی فضای موجود برای آب در نظر گرفته شده است. گازهای گرم حاصل از سوزاندن سوخت در محفظه احتراق وارد این دسته لوله‌ها شده و از سراسر دیگ عبور می‌كنند. در این حین انتقال حرارت بین گازهای عبوری از لوله‌ها و آب درون دیگ سبب گرم شدن آب و تولید بخار می‌گردد.

2-بویلرهای واترتیوب
عموماً این نوع بویلرها، از محفظه احتراق، لوله‌های بالارونده، پایین‌رونده، مخازن بخار و لجن تشكیل شده‌اند و تفاوت عمده آنها با نوع فایرتیوب در این است كه آب در داخل لوله‌ها جریان داشته و جریان گاز گرم در خارج لوله‌ها می‌باشد. واترتیوب‌ها ساختمان پیچیده‌تری نسبت به نوع فایرتیوب دارند و بر اساس نوع لوله‌ها، تعداد و نحوه قرارگیری مخازن بخار و لجن ساختارهای متنوعی را شامل می‌شوند.

بویلرهای واترتیوب می‌تواند دارای اشکال مختلفی بر حسب اجزاء و قسمتهای مربوط به آن باشد. به عنوان مثال لوله‌های آنها می‌تواند خمیده یا صاف بوده، نوع گردش آب به شکل طبیعی یا اجباری و موقعیت درام آنها عرضی یا طولی باشد. نوعی از بویلرهای واترتیوب فاقد درام بوده و معروف به بویلرهای تك مسیره یا یكبار گذر (once through) می‌باشند. در این بویلرها آب در لوله‌ها فقط یكبار عبور می‌كند و معمولاً در تمامی فشارها و دماها كار می‌كنند، ولی در فشارهای بالا و فوق بحرانی اقتصادی‌تر هستند. برخی دیگر از بویلرها می توانند از یک تا پنج درام داشته باشند، از این میان می‌توان به بویلرهای D و O Type كه دارای دو درام هستند و بویلرهای A Type كه سه درام دارند اشاره نمود. همچنین بویلرهای نوع استرلینگ دارای چهار یا پنج درام هستند.

معمولاً بویلرها دارای بخش‌های مختلفی می‌باشند كه از آن میان می‌توان به سیستم جریان آب و بخار، سیستم حفظ كیفیت آب بویلر، سیستم احتراق و سیستم عبور گازهای حاصل از احتراق و سیستم كنترلی اشاره نمود. در ادامه توضیحات مختصری در این خصوص ارائه می‌گردد.

1- سیستم جریان آب و بخار:
آب ورودی به واحد بویلر ابتدا به دستگاهی به نام هوازدا یا دی‌اریتور وارد می‌شود. چراکه گازهای نامحلولی مانند اكسیژن و دی اكسید كربن سبب ایجاد خورندگی در لوله‌های بویلر می‌گردد، از اینرو باید این گازها را از جریان آب بویلر حذف نمود. با توجه به اینكه حلالیت بسیاری از گازها از جمله اكسیژن در آب با بالارفتن دما كاهش می‌یابد، یكی از روش‌های حذف گازهای حل نشده از آب، حرارت دادن آن است. در دی‌اریتور فرایند حذف این گازهای حل نشده و خورنده یك فرایند فیزیكی و بر اساس گرما دادن می‌باشد.

با اینكه روش هواگیری مقادیر زیادی از گازهای حل نشده از آب را جدا می‌كند ولی بازهم مقدار كمی اكسیژن در آب باقی می‌ماند كه باید با روشهای شیمیایی جدا گردد. این دو مرحله یعنی حرارت‌دهی و تزریق مواد شیمیایی برای جداسازی گازهای نامحلول در آب، در این دستگاه صورت می‌پذیرد. پس از دی‌اریتور، آب هواگیری شده توسط پمپ‌های خوراك به سمت بویلر ارسال می‌گردد. در اولین بخش آب وارد اكونمایزر می‌گردد. ممكن است در بعضی از بویلرها بخشی به نام اكونومایزر وجود نداشته باشد كه در این صورت آب مستقیما به مخزن بخار وارد می‌گردد.

بعد از این مرحله آب به مخزن بخار یا Steam Drum وارد می‌شود. در مخزن بخار، آب ورودی به بویلر از طریق لوله‌های پایین‌رونده یا ‌downcomer ها به سمت مخزن لجن یا mud drum می‌رود. از آنجا جریان آب وارد لوله‌های بالارونده یا riserها می‌گردد. این لوله‌های بالارونده هستند كه بخش‌های مختلف كوره شامل دیواره‌ها، كف و سقف را می‌سازند. مشعلها نیز در محفظه احتراق قرار دارند. آب در لوله‌های بالارونده گرمای زیادی را دریافت نموده و بخشی از آن تبدیل به بخار می‌گردد. مخلوطی از آب و بخار مجددا وارد مخزن بخار شده و در آنجا دو فاز بخار و آب از طریق عبور از مراحل جداكننده آب و بخار از یكدیگر جدا می‌شوند. فاز بخار پس از عبور از مراحل مختلفی كه برای جداسازی ذرات آب از بخار در درون مخزن بخار در نظر گرفته شده‌اند، از آب جدا شده و از طریق خطی جداگانه و خروجی های بالای مخزن بخار، وارد یك خروجی بخار می‌گردد. فاز مایع مجددا برای تبدیل شدن به بخار، مسیر قبلی را از لوله‌های پایین رونده، مخزن لجن، لوله‌های بالارونده و ورود مجدد به مخزن بخار طی می‌كند.

بخار خروجی از مخزن بخار بصورت بخار اشباع می‌باشد. در صورتیكه نیاز به بخار سوپرهیت باشد، بخار تولید شده را وارد بخش سوپرهیتر می‌‌كنند. بخار اشباع در سوپرهیترها بوسیله گازهای حاصل از احتراق، گرم شده و به شكل سوپرهیت درمی‌آیند. سوپرهیترها سبب حذف ذرات رطوبت از بخار و افزایش دمای آن به دماهای بالاتر از اشباع می‌گردند.

ممكن است سوپرهیترها یك یا دومرحله‌ای باشند. در سوپرهیترهای یك مرحله‌ای بعد از سوپرهیتر و در سوپرهیترهای دو مرحله‌ای در بین مراحل قسمتی به نام دی‌هیتر یا ری‌هیتر وجود دارد. در این مرحله دمای بخار سوپرهیت عموما بوسیله تزریق آب كنترل می‌گردد.

بخار خارج شده از سوپرهیترها در انتها وارد هدری به نام هدر جمع‌كننده یا collect header می‌گردد. این هدر محصول واحد بویلر كه همان بخار با دما و شرایط مورد نظر است را به سمت مصرف‌كننده‌ها می‌برد.

2-سیستم حفظ كیفیت آب بویلر
به سه دلیل عمده آب بویلر مورد تصفیه قرار می‌گیرد، این دلایل عبارتند از:
1- جلوگیری از تشكیل رسوب
2- به حداقل رساندن خوردگی در سیستم‌های بویلر و بخار
3- حفظ كیفیت بخار

اصولا فرایندهای تصفیه آب بویلر شامل دو دسته تصفیه خارجی و داخلی می‌باشد. در تصفیه خارجی كارهایی چون حذف ذرات سوسپانسیونی، حذف گازهای حل‌نشده‌ای مانند اكسیژن و سختی‌گیری از آب صورت می‌گیرد. در انتهای بخش تصفیه خارجی باید مقادیر سختی، قلیائیت، مقدار سولفات‌ها، سیلیكات و ذرات سوسپانسیونی موجود در آب در كمترین مقدار خود باشند. مقدار مجاز این تركیبات توسط انجمن سازندگان بویلر در آمریكا یا ABMA تعیین و ارائه شده است.

تصفیه داخلی آب بویلر به علل مختلف و با تزریق مواد شیمیایی به آب بویلر صورت می‌گیرد. مهترین دلایل تزریق مواد شیمیایی در این بخش شامل موارد زیر می باشد:

1-تنظیم pH و حفظ میزان قلیائیت برای جلوگیری از ایجاد رسوب و خوردگی
2-سختی‌گیری از آب ورودی
3-جلوگیری از تشكیل لجن یا Boiler sludge conditioning
4-حفاظت از بخش‌های در معرض حرارت از آب‌گرم
5-هواگیری و جلوگیری از خورندگی اكسیژن
6-جلوگیری از شكنندگی قلیائی
7-جلوگیری از تشكیل فوم
8-تشكیل فیلم محافظ برای جلوگیری از خوردگی
9-جلوگیری از خوردگی بوسیله بخارات كندانس‌شده

عموماً برای تنظیم pH موادی چون كربنات‌سدیم و یا سدیم هیدروكسید مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در هر واحدی بنا به شرایط فرایندی و طراحی، مواد مناسبی برای تصفیه داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در واحد تولید بخار مجتمع پتروشیمی بندرامام از موادی چون آمونیاك در آب ورودی به بویلر و قبل از ورود به دی‌اریتور، DEHA در هیتر دی‌اریتور، آمونیاك و مورفلین در Storage دی‌اریتور و تركیبات فسفات در مخزن بخار استفاده می‌گردد.

به مرور زمان، غلظت مواد نامحلول در آب بویلر افزایش خواهد یافت، از اینرو با استفاده از سیستم‌های بلودان پیوسته و بطور دائم مقداری از آب بویلر، تخلیه می‌گردد و همراه این آب تخلیه شده، بخشی از رسوبات و املاح نیز خارج می‌گردد. مقدار آبی كه بواسطه بلودان كردن از سیستم تخلیه می‌گردد، با آب DM جبران می‌گردد. آبی كه به عنوان بلودان بویلر را ترك می‌كند، وارد یك جداكننده شده و فاز بخار و مایع آن از یكدیگر جدا می‌شود. بخار بدست آمده از بالای جداكننده، بخار با فشار پایین یا LS می‌باشد كه برای استفاده در بخش‌هایی چون خود دی‌اریتوركه نیاز به این نوع بخار می‌باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. مایع خروجی از زیر جداكننده وارد blow tank شده و در آنجا مقدار كمی بخار جدا شده از آن به اتمسفر رفته و مایع خروجی از این تانك به فاضلاب فرستاده می‌شود.

3-سیستم احتراق
سیستم احتراق شامل سیستم انتقال سوخت و هوای مورد نیاز مشعل‌ها می‌باشد.

4-سیستم عبور گازهای حاصل از احتراق
پس از احتراق سوخت در مشعل، گازهای حاصل از احتراق در محفظه احتراق تشكیل می‌گردند. در این قسمت كه بخش تابشی بویلر را تشكیل می‌دهد،گازهای گرم پس از برخورد با تعدادی از لوله‌های بالارونده، از مسیری وارد بخش جابجایی می‌گردند. در ابتدای ورود به بخش جابجایی، یعنی در گرمترین بخش جابجایی، سوپرهیترها قرار دارند.گازهای حاصل از احتراق پس از سوپرهیترها به سمت لوله‌های پایین رونده رفته و در نهایت وارد كانال گاز یا gas duct می‌گردند. غالبا در مسیر جابجایی از بفل‌ها یا دیواره‌هایی استفاده شده است كه تا حد امكان گازهای حاصل از احتراق با سطوح جذب حرارتی تماس بیشتری داشته باشند. گازهای حاصل از احتراق بعد از كانال گاز وارد بخش اكونومایزر و در نهایت دودكش می‌گردند.

5-سیستم كنترلی
بخش‌های مختلفی در بویلرها كنترل می‌گردد كه از این میان، تعدادی از قسمت‌ها از اهمیت بالاتری نسبت به موارد دیگر، برخوردار هستند، این موارد عموما شامل فشار بخار در هدر اصلی، سطح مایع در مخزن بخار، دمای بخار سوپرهیت، مقدار اكسیژن خروجی از دودكش و كیفیت آب بویلر می‌باشند.
   • كنترل ارتفاع مایع در مخزن بخار
   • كنترل فشار بخار در هدر اصلی
   • كنترل دمای سوپرهیت
   • كنترل مقدار جریان هوا
   • حفظ كیفیت آب بویلر و كنترل blowdown
   • و غیره

در نرم‌افزار مزبور، كلیه پارامترهای كنترلی مورد بحث قرار گرفته‌اند.


این نرم‌افزار شامل مجموعه مباحث ذیل می‌باشد:
1.كلیات
2.بویلرهای لوله‌آبی یا Water Tube: شامل قسمت‌های ذیل:
   • مقایسه با بویلرهای فایر تیوب
   • دسته‌بندی
3.اصول و مبانی عملكرد؛ شامل قسمت‌های زیر:
   • سیستم جریان آب و بخار
   • سیستم حفظ كیفیت آب بویلر
   • سیستم احتراق
   • سیستم عبور گازهای حاصل از احتراق

4.ساختمان و اجزاء: شامل قسمت‌های ذیل:
   • مخزن خوراك ورودی آب DM
   • مخزن هواگیری
   • پمپ تغذیه
   • محفظه احتراق یا بخش تابشی
   • گرمكن اولیه یا اكونومایزر
   • مسیر فرعی اكونومایزر
   • Steam Drum
   • Mud Drum
   • لوله های آب بویلر
   • بخش‌جابجایی
   • سوپرهیترها
   • ری‌هیترها
   • Gas Duct
   • دودكش یا Stack
   • BlowDown
   • Blowdown separator
   • Blow Tank
   • ایستگاه مواد شیمیایی
   • مخازن سوخت
   • پمپ‌های انتقال سوخت مایع
   • سیستم گرمایش سوخت مایع
   • خطوط انتقال هوا یا بخار اتمایزكننده
   • تبخیركننده سوخت مایع
   • خطوط انتقال سوخت
   • صافیها (مایع و گاز)
   • Safety Shut off valve
   • Mixer
   • مشعل
   • Manhole
   • peepHole
   • كانال ورودی هوا
   • صدا خفه‌كن یا Silencer
   • پیش‌گرم‌كن هوا یا Air preheater
   • Damper Valve
   • فن های مكنده ، دمنده و تركیبی
   • كانال هوا و رجیستر
   • پوشش ها و عایق های بویلر
   • جمع‌كننده مایعات كندانس شده
   • نمایش دهنده سطح مایع در مخزن بخار
   • Test Pipe
   • شیرهای تخلیه یا Drain valve
   • سیستم جرقه‌زنی
   • Flame detector   
5.راه‌اندازی
6.كنترل: شامل قسمت‌های ذیل:
   • كنترل ارتفاع مایع در مخزن بخار
   • كنترل فشار بخار در هدر اصلی
   • كنترل دمای بخار سوپرهیت
   • كنترل مقدار جریان هوا
   • حفظ كیفیت آب بویلر و كنترل blowdown
7.چك و ثبت متغیرها
8.شرایط اضطراری و عوامل Shutdown
9.عیوب و نحوه تشخیص
10.از سرویس خارج‌كردن
11.آماده کردن شرایط و تحویل دادن جهت تعمیر
12.تحویل گرفتن پس از انجام تعمیرات
13.تعاریف و اصطلاحات
14.خودآزمایی

]]>
بسته آموزشی مراحل راه اندازی و پیش راه اندازی واحدهای عملیاتی صنایع شیمیایی 2010-02-14T09:57:51+01:00 2010-02-14T09:57:51+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/11 آیا میدانید برای رسیدن به تولید در یک واحد عملیاتی صنایع شیمیایی چه مراحلی وجود دارد؟ چه کارهایی باید انجام شود تا یک واحد عملیاتی صنایع شیمیایی بتواند محصول مطلوب تولید کند؟ مراحل انجام یک پروژه شامل پیش برنامه ریزی (Pre-Project Planning) و عملیات اجرایی پروژه (Project Execution) میباشد.مطالب ارایه شده در این مجموعه چند رسانه ای: 1. آماده سازی اولیه              برنامه ریزی راه اندازی  &nbsp

آیا میدانید برای رسیدن به تولید در یک واحد عملیاتی صنایع شیمیایی چه مراحلی وجود دارد؟
چه کارهایی باید انجام شود تا یک واحد عملیاتی صنایع شیمیایی بتواند محصول مطلوب تولید کند؟
مراحل انجام یک پروژه شامل پیش برنامه ریزی (Pre-Project Planning) و عملیات اجرایی پروژه (Project Execution) میباشد.


بسته آموزشی مراحل راه اندازی و پیش راه اندازی کارخانجات

مطالب ارایه شده در این مجموعه چند رسانه ای:

1. آماده سازی اولیه
              برنامه ریزی راه اندازی
              پیش راه اندازی یک واحد

2. Pre-Commissioning
              فلاشینگ یا تمیزکاری
               نصب مجددقسمتهای مختلف واحد
               عملیات نشت یابی
               بستن واحد با نیتروژن

3. Commissioning
              
سلسله مراتب راه اندازی واحد
               خشک نمودن واحد با سیال فرآیند
                تست تجهیزات
                راه اندازی دستگاههای حساس و اصلی

]]>
بسته آموزشی برج های خنک کننده (cooling tower) 2010-02-14T09:54:29+01:00 2010-02-14T09:54:29+01:00 tag:http://irnpc.mihanblog.com/post/10 برج های خنک کننده (cooling tower) از بخشهای مهم وحیاتی واحدهای صنعتی محسوب میگردد. وظیفه این تجهیزات خنک کردن آبی است که بخاطر حرارت تولید شده از تجهیزات واحدهای صنعتی (نیروگاه ها،پالایشگاه ها،پتروشمی ها و ... ) گرم شده. فرایند خنک کردن این آب پیچیده و حساس میباشد و همجنید برای هر واحد با توجه به حجم خنک کاری باید از انواع مختلف برج های خنک کننده استفاده کرد. یک سیستم خنک کننده آب،بطور کلی شامل قسمتهای متفاوتی میباشد که اجزاء آن بشرح زیر است: - حوضچه - حوضچه مکش

برج های خنک کننده (cooling tower) از بخشهای مهم وحیاتی واحدهای صنعتی محسوب میگردد.
وظیفه این تجهیزات خنک کردن آبی است که بخاطر حرارت تولید شده از تجهیزات واحدهای صنعتی (نیروگاه ها،پالایشگاه ها،پتروشمی ها و ... ) گرم شده.
فرایند خنک کردن این آب پیچیده و حساس میباشد و همجنید برای هر واحد با توجه به حجم خنک کاری باید از انواع مختلف برج های خنک کننده استفاده کرد.


بسته آموزشی برج های خنک کننده (cooling tower)

یک سیستم خنک کننده آب،بطور کلی شامل قسمتهای متفاوتی میباشد که اجزاء آن بشرح زیر است:
- حوضچه
- حوضچه مکش
- پمپهای گردش آب در سیستم
- سیستم تزریق مواد شیمیایی شامل تانکهای ذخیره مواد و پمپهای تزریقی
- سیستم فیلتراسیون
- مصرف کننده آب خنک

مطالب ارایه شده در این مجموعه چند رسانه ای:

1. آشنایی با انواع برجهای خنک کننده
               
سیستم های یکبار گذر
                سیستم های گردشی
                خنک کننده خشک
                خنک کننده تر
                خنک کننده ترکیی
2. آشنایی با اساس کارکرد برجهای خنک کننده
3. ساختمان و اجزاء
4. کنترل برج
5. نقش اقتصادی
6. نکات ایمنی
7. در سرویس قرار دادن
8. از سرویس خارج کردن
9. عیوب و نحوه تشخیص
10. تعاریف و اصطلاحات

]]>