تبلیغات
بسته های آموزشی نفت - گاز - پتروشیمی WWW.NIPC.TK - بسته آموزشی انبار و ابزار برقی (Electrical Tools)

بسته آموزشی انبار و ابزار برقی (Electrical Tools)

با توجه به اهمیت و نقش ابزارها در انجام كارها، و نیز خطراتی كه ممكن است در كار با بعضی از آن‌ها وجود داشته باشد، آشنایی با طرز استفاده از آن‌ها به خصوص برای افراد شاغل در مراكز صنعتی، می‌تواند از اهمیت به سزایی برخوردار باشد. همچنین نگهداری صحیح از ابزارها و نیز امكان دسترسی راحت به آن‌ها در مواقع نیاز، می‌تواند در انجام بهتر، سریع‌تر و منظم‌تر كارها مؤثر باشد.
ابزارها به تجهیزات و وسائلی گفته می‌شوند كه در انجام كارهای مختلف به انسان كمك می‌كنند. در زندگی انسان امروزی و به خصوص در محیط‌های صنعتی، انجام بسیاری از كارها بدون داشتن ابزار مناسب بسیار سخت و شاید غیر ممكن باشد. هر چه نوع كار مورد نظر پیچیده‌تر باشد، ابزار مورد استفاده نیز كامل‌تر و پیچیده‌تر خواهد بود.


این نرم‌افزار شامل دو بخش اصلی می‌باشد که در بخش اول پاره‌ای از پركاربردترین و رایج‌ترین ابزارهای موجود در یك محیط صنعتی را معرفی می‌کنیم. از این ابزار‌ها می‌توان میکرومتر، تورک‌متر، فیلر، فازمتر، بیرینگ‌ گرم‌کن و غیره می‌باشد. میكرومترها، تجهیزاتی هستند كه برای اندازه‌گیری ابعاد خارجی قطعات با دقت یك‌صدم تا یك‌هزارم میلیمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. تورك‌مترها برای اندازه‌گیری گشتاور وارد بر یك قسمت مورد استفاده قرار می‌گیرند. از فیلرها برای تنظیم و اندازه‌‌گیری فواصل خیلی كوچك بین قطعات استفاده می‌شود. فازمترها برای تشخیص سیم‌ها و شمش‌های فاز از نول و یا تشخیص برق‌دار بودن یا نبودن یك بخش از شبكه مورد استفاده قرار می‌گیرند. سنگ فرز برای بریدن و سایش قطعات محكم نظیر فلزات سخت، سنگ و... به كار برده می‌شود. یکی از روشهایی که برای جازدن بیرینگ موتورهای الکتریکی به کار برده می‌شود، استفاده از وسیله‌ای به نام بیرینگ گرم کن می‌باشد. برای بیرون آوردن بیرینگ موتورهای الکتریکی از ابزار‌های مخصوصی به نام پولی‌كش استفاده می‌شود.دربخش دوم نرم‌افزار به بیان نکات مهمی راجع به انبار ابزار اعم از آشنایی با روال دریافت از انبار، تحویل گرفتن سالم كالا از انبار و تحویل دادن سالم آن، توانایی تطبیق استانداردها با ابزارها و قطعات، طریقه حمل صحیح قطعات، ابزار و مواد و غیره پرداخته می‌شود.
انبارها در یك محیط صنعتی، برای ذخیره‌سازی مواد تولیدی، تجهیزات، ابزارآلات و مواد مورد نیاز برای استفاده در مواقع ضروری به كار برده می‌شوند. انبارها با توجه به نوع مواد و تجهیزاتی كه در خود نگه ‌می‌دارند انواع مختلفی دارند ولی رایج‌ترین آن كه یك پرسنل ممكن است با آن‌ها درگیر باشد، انبار ابزارآلات و انبارقطعات است. برای دریافت یك وسیله یا قطعه از انبار، مراحل خاصی باید طی شود تا وسیله مورد نیاز توسط انباردار در اختیار شخص قرار گیرد. كلیه كالاهای تحویل‌گرفته از انبار را در زمان تحویل باید مورد بررسی قرار داد تا اولا مشخصات فنی آن‌ها همان مشخصات درخواست داده شده باشد، و ثانیا معیوب و خراب نباشند. كلیه ابزارالات و وسائل مورد استفاده در یك محیط صنعتی، دارای مشخصاتی هستند كه این مشخصات معمولا به صورت استاندارد شده‌ای تعریف می‌شوند. در مورد تجهیزات الكتریكی بسیاری از مشخصات نظیر جریان نامی، ولتاژ نامی، توان قابل تحمل،‌ سرعت، درجه حفاظت یا IP و... را باید در موقع درخواست كالا چك شود تا با استانداردها و محل استفاده تطابق داشته باشد و در موقع تحویل كالا یا قطعه نیز باید چك شود تا با آن‌چه كه خواسته شده مطابقت داشته باشد.
زیرمجموعه‌های دو بخش اصلی نرم‌افزار در زیر آورده شده است:
بخش اول، ابزارهای برقی:
1-مقدمه
2-ابزار اندازه‌گیری:
2-1-كولیس
2-2-میكرومتر
2-3-تورك‌متر
2-4-فیلر
3-انبرها
4-آچارها
5-فازمترها
6-ابزار مرتبط با كابل‌ها
7-ابزار مرتبط با بیرینگ‌ها
7-1-بیرینگ‌گرم‌كن
7-2-پولی‌كش
8-دریل
9-سنگ فرز
10-پانچ

بخش دوم، انبار:
1- آشنایی با انبار
2- آشنایی با روال دریافت از انبار
3- تحویل گرفتن سالم كالا از انبار و تحویل دادن سالم آن
4- توانایی تطبیق استانداردها با ابزارها و قطعات 
5- آشنایی با روال هماهنگی با انبار جهت آماده نمودن كالای مورد نیاز
6- طریقه حمل صحیح قطعات، ابزار و موادبرچسب ها: انبار و ابزار برقی (Electrical Tools) ، انبار و ابزار برقی ، Electrical Tools ،