تبلیغات
بسته های آموزشی نفت - گاز - پتروشیمی WWW.NIPC.TK - بسته آموزشی منابع تغذیه اضطراری (UPS)

بسته آموزشی منابع تغذیه اضطراری (UPS)

با توجه به اینکه در صنعت پترو شیمی پیوستگی و تامین بدون اختلال برق به خصوص در تغذیه سیستم‌های كنترلی و حفاظتی بسیار با اهمیت می‌باشد، منابع تغذیه اضطراری نقش مهمی را ایفا می‌کنند. لذا در این نرم افزار برای آشنایی کافی با طرز کار منابع تغذیه اضطراری مطالب مفیدی، همراه با تصاویر و فیلم‌های مرتبط ارائه شده است که به فراگیری آنها کمک شایانی می‌کند.
بسیاری ازسیستم‌های الکتریکی حساس و مهم در بسیاری از كارخانجات، مراکز صنعتی، ادارات و حتی منازل در هنگام قطع برق شهرنیازمند منبع تغذیه دیگری جهت ادامه کار می‌باشند. از مهم‌ترین منابع تغذیه اضطراری را می‌توان UPS‌ها و دیزل-ژنراتورها دانست. 
در این نرم‌افزار ابتدا به بررسی انواع ups ها از قبیل Line interactive ups , On-line ups DC ups, Off-line ups , و اجزا و طرز کار آنها پرداخته می‌شود.
UPSهای DC، معمولا به عنوان شارژر باتری‌ها و یا جهت تغذیه بارهای DC حساس به كار برده می‌شوند.در UPSهای Off line در حالت عملکرد عادی، ولتاژ و توان خروجی مستقیما از برق شهر یا منبع تغذیه اصلی تامین می‌گردد. UPSهای Line interactive معمولا از یك سوئیچ استاتیك، یك مبدل دو جهته و باتری تشکیل شده‌اند. UPSهای On-line شامل رکتیفایر، اینورتر، باتری و یك سوئیچ استاتیك بای‌پس می‌باشد. در حالت عملكرد عادی این نوع UPS، ولتاژ ابتدا به وسیله ركتیفایر به DC و توسط اینورتر دوباره به برق AC تبدیل می‌شود. باتری نیز همزمان برای مواقع اضطراری شارژ می‌شود.
در ادامه نرم‌افزار به معرفی دیزل ژنراتور پرداخته می‌شود و مواردی از قبیل اجزا و سرویس و نگهداری آن بیان می‌شود. یك دیزل-ژنراتور ازسیستم‌های مختلفی تشكیل شده است كه هر یك وظیفه مشخص و تعیین شده‌ای را دارا می‌باشد. این سیستم‌ها عبارتند از سیستم هوارسانی، سوخت‌رسانی، استارت، شارژینگ و غیره. دیزل-ژنراتورها را معمولا در بازه‌های زمانی مشخص و عمدتا بر اساس میزان ساعت كاركرد سیستم مورد بازبینی و سرویس‌های دوره‌ای قرار می‌دهند. مهم‌ترین مراحلی كه به طور مستمر در این زمینه باید انجام داد چک کردن مواردی از قبیل آب رادیاتور،روغن،تسمه،فیلتر‌ها، بدنه، باتری و غیره می‌باشد.


در ادامه نرم‌افزار انواع باتری ها نظیر باتری های اسیدی و نیکل کادمیوم بررسی و مقایسه میشوند و مواردی از قبیل نگهداری و نکات ایمنی باتری ها بیان می‌شود. باتری‌‌های اسیدی یا Lead-Acid از قدیمی‌ترین انواع باتری‌ها هستند. دشارژ‌های عمیق و اصطلاحا Deep Discharge باعث كاهش شدید عمر باتری می‌شود. باتری‌های نیكل-كادمیوم نوع دیگری از باتری‌ها هستند که شارژ سریع را به شارژ آرام ترجیح داده و به طور كلی برای ماندن طولانی مدت زیر شارژ مناسب نیستند. هر دو نوع باتری ذكر شده یعنی انواع سرب‌اسید و نیكل كادمیوم در دو نوع Sealed Type و Vented Type تولید می‌شوند. برای سرویس و نگهداری باتری‌ها می توان مواردی نظیر ولتاژ باتری، غلظت محلول باتری ، تست ترمینال‌ها ، تست بار، تمیزكاری سطح باتری، دمای باتری را چک و بررسی کرد.


در این مجموعه بعد از معرفی باتری‌ها، نکات مفیدی راجع به نیازسنجی و اولویت‌بندی مصارف، برآورد توان مورد نیاز، انتخاب محل مناسب جهت استقرار، در سرویس قرار دادن منابع تغذیه اضطراری و ... موجود می‌باشد. در اندازه‌گیری و تخمین میزان توان مصرفی تجهیزات و تبدیل معیارها به یكدیگر باید موارد و فاكتورهایی را مد نظر قرار داد. ضریب توان بار، crest factor، فاکتور گسترش شبکه از این موارد می‌باشند. برای انتخاب محل مناسب جهت استقرار منابع تغذیه اضطراری باید مواردی را در نظر گرفت. دمای محیط و ارتفاع محل از سطح دریا از این موارد می‌باشد.سر فصل‌ها و عناوین زیرمجموعه‌های موجود در این نرم‌افزار، به ترتیب در زیر آمده است:
1- مقدمه
2- UPS
2-1- UPSهای DC
2-2- ‌UPS‌های AC
2-2-1- Off-Line UPS
2-2-2- Line Interactive UPS
2-2-3- On-Line UPS
2-3- انواع خطاهای UPS
3- دیزل-ژنراتور
3-1- آشنایی با اجزاء و ساختمان
3-2- سرویس و نگهداری
3-3- عیب‌یابی
4- باتری‌ها
4-1- كلیات
4-2- سرویس و نگهداری
4-3- نكات ایمنی
5- نیازسنجی و اولویتبندی مصارف
6- برآورد توان مورد نیاز
7- انتخاب محل مناسب جهت استقرار
8- روش مناسب حمل منابع تغذیه
9- نحوه در سرویس قرار دادن منابع تغذیه


برچسب ها: منابع تغذیه اضطراری (UPS) ، منابع تغذیه اضطراری ، UPS ،