تبلیغات
بسته های آموزشی نفت - گاز - پتروشیمی WWW.NIPC.TK - بسته آموزشی سركابل و مفصل حرارتی (Joint and Termination)

بسته آموزشی سركابل و مفصل حرارتی (Joint and Termination)

از آنجا که اجرای سركابل‌ها و مفصل‌ها به مهارت خاصی احتیاج دارد، در این نرم­افزار سعی شده است نا با بیان پاره­ای از نکات علمی راجع به مفصل و سرکابل­های فشار متوسط و فشار ضعیف و اجرای عملی نمونه­ای از سرکابل و مفصل حرارتی فشار متوسط، در جهت آموزش و ایجاد مهارت در افراد کوشیده باشیم.

انتقال و توزیع انرژی الكتریكی در داخل یك محیط صنعتی توسط كابل‌های قدرت صورت می‌گیرد و از این رو این كابل‌ها از حیاتی‌ترین بخش‌های یك شبكه صنعتی به شمار می‌آیند. در ایجاد یك شبكه از كابل‌ها، همواره مواردی پیش می‌آید كه لازم است دو كابل به یكدیگر و یا یك كابل به دستگاه تغذیه كننده آن متصل شود. از این رو این نقاط همراهان‌همیشگی و جدایی ناپذیر كابل‌ها به شمار می‌آیند. اصطلاحا به محل‌های اتصال دو كابل به یكدیگر مفصل یا Joint و به محل اتصال كابل به تجهیزات، سركابل یا Termination گفته می‌شود. 

برای آماده كردن انتهای كابل‌ها جهت اتصال به تجهیزات مختلف از سركابل‌یا Termination استفاده می‌شود. محل‌های اتصال كابل به تجهیزات اولا باید دارای استقامت مكانیكی بالایی باشند و ثانیا از نظر الكتریكی باید دارای ویژگی‌هایی مشابه ویژگی‌های كابل باشند. در محل سركابل‌ها، از آن‌جا كه لایه‌های كابل بریده می‌شوند، امكان نفوذ رطوبت و آلودگی به داخل كابل وجود دارد. از این رو ساختمان سركابل‌ها باید به گونه‌ای باشد كه اطراف آن‌ها و به خصوص در نزدیكی Connector آن‌ها كاملا آب‌بندی و Seal شده باشند.

سركابل‌های فشار متوسط از نظر محل استفاده به دو نوع داخلی یا Indoor و بیرونی یا Outdoor تقسیم می‌شوند. در نوع بیرونی، برای جلوگیری از تاثیرات محیط بر روی سرکابل تمهیداتی صورت می گیرد.
سركابل‌های مورد استفاده در سطح فشارمتوسط از نظر ساختمان و نحوه نصب انواع مختلفی دارند كه معروف‌ترین آن‌ها سرکابل های حرارتی و سرد می باشد. یك مجموعه سركابل حرارتی، شامل اجزاء مختلفی است كه معمول‌ترین آن‌ها شامل دستورالعمل اجرای سركابل، مواد شوینده مناسب برای تمیزكردن اجزاء مختلف كابل، نوارهای آب‌بند، نوار عایق، نوار و تیوب كنترل استرس، كابل‌شوها، غلاف ضد جرقه، بشقابك و غیره می باشد. در اجرای این نوع سرکابل، ابتدا به آماده سازی و برداشتن لایه های کابل و سپس به قرار دادن لایه های سرکابل می پردازیم. این مهارت به طور کامل همراه با کلیپ آموزشی اجرای آن، در نرم افزار شرح داده شده است.

به محل اتصال دو كابل به یكدیگر مفصل و یا اصطلاحا Splice یاJoint گفته می‌شود.
مفصل‌ها معمولا كاربردهای متفاوتی دارند و بسته به نوع كاربرد به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند كه مهم‌ترین آن‌ها به این شرح‌اند:
1- مفصل مستقیم یاStraight Joints كه برای اتصال دو كابل كاملا مشابه به كار برده می‌شود. 
2- مفصل تقسیم یا Branch Joint كه برای انشعاب گرفتن از یك كابل مورد استفاده قرار می‌گیرد.
3- مفصل تبدیل یا Transition Joint كه برای اتصال دو كابل متفاوت به یكدیگر استفاده می‌شود.

از نظر ساختمان و نحوه نصب نیز، مفصل‌های فشار متوسط را می توان به مفصل های حرارتی و سرد و رزینی تقسیم بندی کرد. معمولا مجموعه یک مفصل حرارتی شامل: تیوب و نوارهای كنترل استرس، دستورالعمل اجرای مفصل، مواد شوینده، موف فلزی، نوار آب‌بند و غیره می باشد. در این نرم افزار در کلیپ های آموزشی به شرح کامل آماده سازی کابل و نصب لایه های مفصل و اجرای کامل یک مفصل حرارتی فشار متوسط می پردازیم.

سر فصل‌ها و عناوین زیرمجموعه‌های موجود در این نرم‌افزار، به ترتیب در زیر آمده است:
1- مقدمه
2- انتخاب سركابل و مفصل
3- كنترل استرس الكتریكی
4- سركابل فشار متوسط
4-1- كلیات
4-2- اجرای سركابل فشارمتوسط
4-2-1- اجزاء ‌موجود در مجموعه سركابل
4-2-2- آماده‌سازی و برداشتن لایه‌های كابل
4-2-3- نصب لایه‌های سركابل
5- مفصل فشار متوسط
5-1-كلیات
5-2- اجرای مفصل فشارمتوسط
5-2-1- اجزاء ‌موجود در مجموعه مفصل
5-2-2- آماده‌سازی و برداشتن لایه‌های كابل
5-2-3- نصب لایه‌های مفصل
6- مفصل و سركابل فشارضعیف


برچسب ها: سركابل و مفصل حرارتی (Joint and Termination) ، سركابل و مفصل حرارتی ، Joint and Termination ،