تبلیغات
بسته های آموزشی نفت - گاز - پتروشیمی WWW.NIPC.TK - بسته آموزشی جعبه اتصال (Junction Box)

بسته آموزشی جعبه اتصال (Junction Box)

جعبه اتصال یا Junction Box، به محفظه نگهدارنده اتصالات الكتریكی اطلاق می­شود. با توجه به گستردگی مدارهای الكتریكی، حجم انبوه سیم­ها و اتصالات، جعبه­های اتصال نقش به سزایی در كاهش پیچیدگی شبكه­های توزیع فشار ضعیف ایفا می­كنند. از این رو در این نرم‌افزار به معرفی انواع جعبه‌های اتصال و نحوه سرویس و نگهداری آن‌‌ها پرداخته شده است.
جعبه های اتصال یا جعبه های تقسیم، محفظه هایی در مسیر سیم ها هستند كه اتصالات الكتریكی در داخل آنها صورت می‌گیرد. این محفظه ها در اندازه ها و شكل های مختلف ساخته شده و معمولا از جنس پی وی سی، فلز و یا آلیاژ برنج یا فولاد ضدزنگ می باشند. از نحوه نصب، جعبه های اتصال به دو نوع جعبه توكار و جعبه روكار تقسیم می شوند. در جعبه های اتصال توكار، یك محفظه سربسته شامل اتصالات الكتریكی در داخل دیوار ساختمان تعبیه شده درحالی كه جعبه های اتصال روكار بر روی سطح خارجی دیوار و با ارتفاع مناسبی از سطح زمین مطابق استانداردها، نصب می‌شوند. 
جعبه های اتصال علاوه بر ایجاد محدودیت در دسترسی به اتصالات الكتریكی و دستكاری های نابجا، دارای مزایای دیگری نیز می باشند. این مزایا شامل جلوگیری از ورود رطوبت،گرد و غبار و مواد شیمیایی می شود. بنابراین جعبه های اتصال را بسته به نوع كاربرد و نیز شیوه حفاظت می توان به انواع جعبه های اتصال معمولی، ضدآب و ضد انفجار تقسیم بندی كرد.
جعبه های اتصال ضد انفجار در محیط‌های صنعتی كه احتمال انتشار گازهای قابل اشتعال وجود دارد، استفاده می شوند. این جعبه‌ها، هر كدام برای كار در محیط خاصی طراحی می‌شوند كه این امر توسط كدهای استاندارد بر روی آنها نشان داده می‌شود. یكی از این كدها با عبارت EX شروع شده كه پس از آن شماره گروه كه می‌تواند I، II یا III باشد، آورده می‌شود. پس از آن، عدد دیگری كه درجه حفاظت تجهیز را نشان می‌دهد، درج میگردد. این عدد می‌تواند 1، 2 یا 3 باشد. هر چه عدد مورد نظر كمتر باشد درجه حفاظت بالاتر است. به عنوان مثال عدد 1 بیانگر این است كه این تجهیز می‌تواند در كلیه مناطق حفاظتی به كار گرفته شود. به غیر از این كد، از كد دیگری نیز استفاده می‌شود كه با عبارت EEx شروع می‌شود. پس از این عبارت، هر یك از حروف d تا s ذكر می‌شوند كه مشخص‌كننده نوع حفاظت هستند. مثلا عبارت EEx’d’ ضدآتش بودن یك تجهیز را نشان می دهد.

سر فصل‌ها و عناوین زیرمجموعه‌های موجود در این نرم‌افزار، به ترتیب در زیر آمده است:
1- مقدمه 
2- انواع جعبه اتصال و مشخصات آنها
3- کاربردهای جعبه اتصال
4- بازکردن جعبه اتصال و رفع عیوب آن
5- تمیزکاری و روش انجام آن
6- انتخاب ابزار مناسب جهت اتصال
7- ایجاد اتصال 
8- بستن درب جعبه اتصال
9- آب بندی جعبه اتصال


برچسب ها: جعبه اتصال (Junction Box) ، جعبه اتصال ، Junction Box ،