تبلیغات
بسته های آموزشی نفت - گاز - پتروشیمی WWW.NIPC.TK - بسته آموزشی مدارات فشار ضعیف (Low Voltage Circut)

بسته آموزشی مدارات فشار ضعیف (Low Voltage Circut)

در كار با مدارات فشارضعیف، آشنایی با پاره‌ای از مهارت‌های تجربی و برخوردار بودن از برخی مبانی علمی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در افزایش كارایی سیستم و نیز صحت عملكرد شخص داشته باشد. در این نرم‌افزار پس از معرفی اجمالی پاره‌ای از مهم‌ترین انواع لامپ‌ها به بررسی انواع مدارات روشنایی داخل ساختمان و محوطه پرداخته شده و پس از آن برخی از مسائل مرتبط با مدارات فشارضعیف مورد توجه قرار گرفته است.
مدارها و تجهیزات فشار ضعیف بخش عمده‌ای از شبكه‌های برق اعم از صنعتی و غیر صنعتی را شامل می‌شوند. بخش‌های مختلفی از شبكه مانند مدارات روشنایی‌، مدارات اندازه‌گیری و كنترل، مدارات حفاظتی، مدارات مربوط به تغذیه مصرف‌كننده‌های فشارضعیف و... همگی در سطح ولتاژ‌های كم‌تر از هزار ولت یعنی سطح فشارضعیف مورد استفاده قرار می‌گیرند.
از میان این مدارات، مدارات روشنایی را شاید بتوان رایج‌ترین انواع آن‌ها دانست. مهم‌ترین بخش از یك مدار روشنایی، لامپ‌ها هستند كه در انواع و اندازه‌های مختلف ساخته شده و هر كدام دارای كاربرد و شرایط نصب و بهره‌برداری مختص به خود هستند. نحوه نصب این لامپ‌ها، نحوه خاموش و روشن شدن آن‌ها، محل استفاده آن‌ها یعنی داخل ساختمان یا محوطه و... باعث به وجود آمدن انواع مختلف مدارات روشنایی شده برای پرسنل برق، شناخت آن ها ضروری به نظر می‌رسد.


لامپ‌های التهابی كه به آن‌ها لامپ های رشته‌ای نیز گفته می‌شود، در توان‌ها، شكل‌ها، رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف ساخته شده است. لامپ‌های تخلیه گازی، از نظر فشار گاز به دو نوع فشارزیاد و فشار كم و از نظر بخار فلز مورد استفاده به دو گروه بخارجیوه و بخار سدیم تقسیم می‌شوند. معروف‌ترین انواع لامپ‌های تخلیه گازی، لامپ فلورسنت است. لامپ‌های فلورسنت فشرده یا همان لامپ‌های كم‌مصرف، نوعی از لامپ‌های فلورسنت هستند كه به صورت فشرده‌تر و با نوردهی و بازده بالاتر ساخته می‌شوند. لامپ‌های بخار سدیم با فشار بالا نوع دیگری از لامپ‌ها هستند كه در محفظه تخلیه آن‌ها از سدیم و نیز اندكی جیوه و كریپتون استفاده شده است.


در سیستم‌های روشنایی معمولا با توجه به نوع استفاده، مدارهای مختلفی از جمله مدار تك‌پل، مدار دوپل، مدار تبدیل، مدار دیمر، مدارهای تایمردار به کار برده می شوند.
برای قطع و وصل كردن مدار از راه دور معمولا از كنتاكتورها استفاده می‌شود.
سطح مقطع سیم یا كابل، معمولا از روی میزان جریان عبوری از آن و نیز میزان افت ولتاژ مجاز روی كابل و نوع سیم ‌یا كابل مورد استفاده معمولا با استفاده از شرایط محیطی كه كابل در آن قرار می‌گیرد انتخاب می‌شود.


جعبه‌های اتصال یا Junction Boxها محفظه‌هایی هستند كه انشعابات الكتریكی در داخل آن‌ها صورت می‌گیرد.
گلندها برای اتصال كابل‌ها به جعبه اتصال‌ها، تابلوها، ترمینال‌باكس موتورها و... كاربرد داشته و معمولا وظیفه نگه‌داشتن كابل، آب‌بندی، جلوگیری از نفوذ گرد و خاك، مواد شیمیایی به داخل كابل و نیز محل اتصال را دارا می‌باشند. اجرای یك نمونه گلند، مخصوص كابل‌های آرمردار در نرم افزار ارائه می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با سر فصل‌ها، اسامی آنها به ترتیب در زیر آمده است:
1-مقدمه
2-لامپ‌های التهابی
3-اصول كار
4-لامپ فلورسنت
5-لامپ‌های فلورسنت فشرده
6-لامپ‌های بخار جیوه با فشار بالا
7-لامپ‌ متال-هالید
8-لامپ‌های بخار سدیم با فشاركم
9-لامپ‌های بخار سدیم با فشار بالا
10-تجهیزات ضد انفجار 
11-آشنایی با انواع مدارات روشنایی داخل ساختمان
12-آشنایی با انواع مدارات روشنایی محوطه و طرز كار
13-آشنایی با ابزارها و اجزاء سیم‌كشی فشارضعیف
14-آشنایی با روش‌های سیم‌كشی فشارضعیف
15-آشنایی با نحوه اتصالات و سربندی فشارضعیف
16-آشنایی با انواع جعبه اتصالات الكتریكی
17-آشنایی با روش‌های اندازه‌گیری مقاومت اتصالات و نحوه تشخیص عیب
18-آشنایی با انواع گلندها
19-آشنایی با نحوه اجرای گلندها


برچسب ها: مدارات فشار ضعیف (Low Voltage Circut) ، مدارات فشار ضعیف ، Low Voltage Circut ،