تبلیغات
بسته های آموزشی نفت - گاز - پتروشیمی WWW.NIPC.TK - بسته آموزشی اجكتورها (Ejectors)

بسته آموزشی اجكتورها (Ejectors)

هدف از تهیه محصول :
نرم افزار حاضر شامل اطلاعات جامع و مفیدی در مورد انواع، ساختار و نحوة عملکرد اجکتورها می‌باشد. از آنجا که در بسیاری از موارد، درک توضیحات مربوط به چگونگی عملکرد و همچنین ساختار یک دستگاه ممکن است پیچیده باشد، لذا برای فهم کامل هر موضوع، وجود انیمیشن، فیلم و عکس مرتبط با آن، توضیحات داده شده را گویاتر و جذاب‌تر می‌نماید.


محتوا :

امروزه خلا و خلاسازی یکی از پدیده‌های مهم و کاربردی است كه در زندگی روزمره، فعالیت‌های تحقیقاتی و خصوصاً‌ صنعت به كار گرفته می‌شود. با توجه به میزان خلا مورد نیاز، خلا سازی توسط انواع گوناگون پمپ‌های خلا و یا اجکتور صورت می‌گیرد. اجكتور یا اینجکتور، تجهیزی که قادر است با ایجاد خلا، جریان گاز، مایع و یا جامد مانند پودر، گرانول و لجن را انتقال دهد و اساس کار آن بر پایة تبدیل انرژی سرعتی و فشاری به یکدیگر می‌باشد.اجکتورها براساس اینکه در آنها از چه سیالی بعنوان سیال محرک، استفاده می‌شود، به سه دسته تقسیم می‌شوند:

1- اجکتورهای بخار
2- اجکتورهای آب یا سایر مایعات فرایندی
3- اجکتورهای هوا


نوع دیگر دسته بندی اجکتورها بر اساس نوع كاربری که می‌تواند ایجاد کند، انجام می‌گیرد.
اولین و مهمترین کاربرد اجکتور ایجاد خلا است که می‌تواند برای فرایندهایی چون تقطیر و تبخیر تحت خلا استفاده شود. در برخی از موارد نیز می‌توان از اجکتور جهت انتقال و پمپاژ آب یا مایعات دیگر استفاده نمود که سیفون و ادکتور دو نوع از این اجکتورها می‌باشند.یکی دیگر از مهم‌ترین موارد استفاده از اجکتورها، تهویة محیط و حذف ذرات آلودة موجود در سیالات می‌باشد. جهت تخلیة هوای آلوده از یک محیط بسته مانند تانک از یک دستگاه تهویه یا Ventilator استفاده می‌شود.
برای حذف ذرات گرد و غبار، آلودگی، بخارات و بوی بد گازهای صنعتی نیز از Gas scrubber استفاده می‌شود.از آنجا که سیال منتقل شونده در اجکتور ضمن عبور از دیفیوزر، فشار آن نیز افزایش می‌یابد، لذا یکی از کاربردهای اجکتورها افزایش فشار سیالات است. از جمله این نوع اجکتورهای بخار می‌توان به ترموکمپرسور و یا steam jet compressor اشاره نمود. ترموکمپرسورها اغلب جهت کاهش انرژی مصرفی در تبخیر کننده‌ها استفاده می‌شوند.

اجکتورها می‌توانند بصورت چند مرحله‌ایی و بصورت آرایش سری یا موازی نیز بکار روند که هر یک از این آرایش‌ها برای مواقع خاصی بکار برده می شود.


در این نرم‌افزار آموزشی در مورد ساختار، اساس عملکرد ، انواع و نحوة انتخاب مناسب یک اجکتور مطالبی ذکر شده است که عناوین آنها شامل موارد زیر می باشد:
- مقدمه
- اساس عملکرد
- ساختار اجکتور
- انواع اجکتورها
- انواع اجکتورها از نظر سیال محرک
- انواع اجکتور از نظركاربرد
   1- ایجاد خلاء
   2- سیفون و ادکتور
   3-ventilator و Gas scrubber
   4- اختلاط سیالات
   5- افزایش فشار
         آرایش اجکتورها
         عوامل ایجاد اختلال در عملکرد اجکتور
         انتخاب اجکتور و نحوة پر کردن data sheet

- ضمایم